&noscript=1 /> Langkofel v Grödenu – Dolomity – Jižní Tyrolsko Langkofel v Grödenu – Dolomity – Jižní Tyrolsko
 
Výlet kolem Langkofelu: wow efekt
Výlet kolem Langkofelu: wow efekt

Výletní cíl

Pěší túra kolem Langkofelu

Výlet kolem Langkofelu: wow efekt

Okružní trasa kolem Langkofelu ve Grödenském údolí je jednou z nejkrásnějších túr v jihotyrolských horách. Je těžké uniknout úžasu v srdci Dolomit.

"Půlku lidského života jsem lezl, chodil nebo se plazil po krajích Země (...) Ale nikde jinde jsem nenašel tak působivý skalní svět jako v Dolomitech." Tento citát slavného jihotyrolského horolezce Reinholda Messnera barvitě popisuje někdy až neskutečnou krásu Dolomit, které jsou od roku 2009 zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Uprostřed Grödenských Dolomit se tyčí skálopevný a vznešený vrchol Langkofelu, který je se svými 3 181 metry nejvyšším vrcholem stejnojmenné skupiny Langkofel a díky svému charakteristickému tvaru i dominantou celého Grödenského údolí.

Langkofel, Saslonch a Sassolungo

Přibližně kilometr širokou horu, která se táhne od severozápadu k jihovýchodu, nazývají její návštěvníci, dobyvatelé a obdivovatelé různými jmény podle toho, ke které ze tří jihotyrolských jazykových skupin patří. V ladinském Grödenu se třemi vesnicemi Selva/Wolkenstein, Ortisei/St. Ulrich a S. Cristina/St. Christina se mu říká "Saslonch", což znamená "dlouhý kámen" nebo "dlouhá skála". Spolu s jihovýchodním vrcholem Langkofeleck zaujímá přibližně polovinu plochy celého masivu Langkofel. Na horu, která je mezi horolezci velmi oblíbená, poprvé vystoupil rakouský horolezec Paul Grohmann. Průkopník Dolomit a spoluzakladatel Rakouského alpského spolku zpřístupnil Langkofel v roce 1869 spolu s horským vůdcem Franzem Innerkoflerem ze Sextenu a korutanským horským vůdcem Peterem Salcherem. V obci St. Ulrich je horolezci věnován památník a v roce 1875 po něm byla pojmenována Grohmannspitze v masivu Langkofel.

Výlet kolem Langkofelu: wow efekt

Jednou kolem celé hory

Okružní túra kolem Langkofelu a jeho souseda, 2 964 metrů vysokého Plattkofelu, který se rovněž nachází v masivu Langkofel, je jedinečným zážitkem pro zkušené turisty všech věkových kategorií. Důležitá je však určitá míra jistoty a dobrá fyzická kondice. Kdo má tyto předpoklady, zvládne okružní túru bez obtíží a s největším potěšením. Výchozím bodem túry je dům Sellajochhaus ve výšce 2 180 metrů. Odtud vede cesta Friedrich August, pojmenovaná po posledním králi Saského království, téměř rovně k provozované chatě Plattkofel. Na rozcestí se stezkou Santnerweg vede trasa nahoru k chatě Ciaulongsattel, dále k chatě Emilio-Comici, která je také v provozu, a zpět do průsmyku Sellajoch. Poněkud náročnější varianta okružní túry vede kabinkovou lanovkou z průsmyku Sellajoch do průsmyku Langkofel a k chatě Toni Demetz, která leží mezi Fünffingerspitze a Langkofel. Již několikaminutová jízda neobvyklou lanovkou s kabinkou pro dvě osoby do skalnatého srdce masivu Langkofel otevírá turistům nádherný výhledvýhldy na okolní horský svět. Túra nyní pokračuje asi hodinu přes poměrně strmý Langkofelkar, tvořený skalami a sutí, k chatě Langkofel, která je otevřena pouze v létě, a pokračuje dolů ke křižovatce s cestou 526. Zde turista vstupuje na stezku s vysokou úrovní, která vede podélLangkofeluolungo bez jakéhokoli stoupání. Přes sedlo Ciaulong a chatu Emilio Comici vede stezka do takzvaného Kamenného města a odtud zpět do průsmykujoch Sella. Odměnou turistům za jejich ús s ničímilí je nesrovnatelný panoramatický výhled na masiv Sna Seiser Alm Siusi a Mtrmoladu, která je považována za nejvyšší horu Dolomit.

Přečtěte si více Zpět
Vyhledat statky
Statky v blízkosti Langkofelu
23 nalezený statek nalezené statky
Prasquell-Hof flower flower
Rodina Perathoner  | St. Christina
Chov zvířat
Vlastní produkty ze statku : vejce
Selské nabídky: Ve stájích
Vzdálenost 2,3 km
Pozice na mapě
4,5
"Velmi dobré"
(3 hodnocení)
Apartmán od 90€ za noc
Puzè Hof flower flower
Rodina Senoner  | St. Christina
Chov zvířat
Vlastní produkty ze statku : mléka, jogurt, vejce ...
Selské nabídky: Práce ve stáji, Zažít selský všední den, Ve stájích
Vzdálenost 2,7 km
Pozice na mapě
Apartmán od 98€ za noc
Tubla flower flower flower
Rodina Comploi  | Wolkenstein
Chov zvířat
snídaně
Vlastní produkty ze statku : mléka, vejce, remeslo/ruční práce ...
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Práce ve stáji, Ve stájích ...
Vzdálenost 3,1 km
Pozice na mapě
4,8
"Velmi dobré"
(18 hodnocení)
Pokoje od 90€ za noc
Apartmán od 85€ za noc
Načíst další výsledky
Výsledek vašeho hledání

Langkofel

Další informace

Contacts
Tourist Office S. Cristina
Str. Chemun 9
39047 S. Cristina- Val Gardena
Open
Operation Schedules
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec
Route description

Start from Monte Pana and take the Mont de Sëura chairlift to reach the Mont de Sëura mountain pasture at the foot of the Sassolungo. Surrounded by steep rocky walls reaching to the sky, the path (n° 526B - 528 - 526) proceeds to Passo Sella; from here, take the traditional gondola lift to Forcella Sassolungo. It is also possible to reach the Sassolungo gap by foot following the path n° 525 (approximately 1 hour). Walk past the Sassolungo Group on a breathtaking, serpentine path (n° 525) between the Sassolungo and the Punta delle Cinque Dita and return via a forest path (n° n. 526 - 526B) to the excursion’s starting point.

description to arrive at destination
The hike starts from Monte Pana in S. Crisitina, which you can reach by taking the chairlift Monte Pana from the centre of S. Cristina (free car park at the valley station).
You can reach Monte Pana also by private car (chargeable car park) or by foot (approx. 40 min and 200 m of elevation).
General description
The Forcella del Sassolungo is one among the highest lookout points of Val Gardena, therefore it is a real attraction. You can reach the forcella by foot or by taking a rustic gondola lift with a magnificent view of the Stone City below.