&noscript=1 /> Muzeum lidové kultury Dietenheim - Jižní Tyrolsko Muzeum lidové kultury Dietenheim - Jižní Tyrolsko
 
Muzeum lidové kultury Dietenheim
Muzeum lidové kultury Dietenheim

Cílová destinace

Muzeum lidové kultury

Muzeum lidové kultury Dietenheim

Procházka minulostí: statky ze zvětralého dřeva, kvetoucí zahrady, chrochtající prasata a staré mlýny – to vše a mnoho dalšího najdete v Muzeu lidové kultury v Dietenheimu. 

Nejstarší z jihotyrolských regionálních muzeí se nachází v údolí Pustertal, pouhé dva kilometry od centra Brunecku. Muzeum lidové kultury v Dietenheimu se skládá ze zámku Mair am Hof a rozsáhlého areálu pod širým nebem s různými historickými instalacemi. Ty byly do rozsáhlého areálu muzea přemístěny z celého Jižního Tyrolska. Statky, stáje a zámek si můžete prohlédnout zvenčí i zevnitř a poznat tak (jiho)tyrolskou zemědělskou kulturu od 15. do 19. století.

Šlechtické panství Mair am Hof

Když vstoupíte do areálu Jihotyrolského vlastivědného Muzea lidové kultury v Dietenheimu, stojíte na nádvoří zámku Mair am Hof. Barokní budova je snadno rozpoznatelná podle starorůžové fasády, která je zdobena maketami. Panství nechala v letech 1690 až 1700 postavit šlechtická rodina von Sternbach. Slovo "Mair" pochází ze slova "majordomus", což ve středověkém úředním jazyce znamená "správce panství". Úkolem těchto statků bylo vybírat daně od sedláků pro vrchnostenský úřad brixenské diecéze. V agrární společnosti bylo běžné poddanství, takže rolníci museli odevzdávat desetinu svých výnosů, tzv. desátek, svému pánovi. Brixenská diecéze byla až do roku 1803 církevním územím Svaté říše římské. Uvnitř domu se nacházejí panské pokoje šlechtických správců a folklorní sbírka. Působivě se tu ukazuje prosperita a každodenní život měnících se lidí z panství Mair am Hof.

Muzeum lidové kultury Dietenheim

Venkov: pracoviště

K usedlosti patří také trojpodlažní hospodářská budova. Jedná se o starou stodolu, která ukazuje, jak vypadalo zemědělství a chov zvířat před mechanizací zemědělství. Nebyly zde žádné kombajny ani traktory. Stodola je jen jednou z 30 budov, které stojí v areálu pod širým nebem. Jediný rozdíl je v tom, že hospodářská budova nemusela být přestěhována do areálu Dietenheimského vlastivědného muzea, ale stojí na svém původním místě, stejně jako barokní zámek. Všechny ostatní budovy, jako jsou dílny, statky, mlýny a horské chalupy, byly následně přemístěny na zelenou plochu a částečně zrekonstruovány. Přesto byly v maximální možné míře zachovány v původní podobě a jsou vybaveny historickým nábytkem. V muzeu se tak na vlastní oči přesvědčíte, jak vypadal život obyčejných lidí v uplynulých pěti staletích.

Živá historie

Muzeum lidové kultury v Dietenheimu není žádnou zaprášenou sbírkou předmětů – muzejní vesnice ožívá prostřednictvím prohlídek s průvodcem, ale především nejrůznějších akcí. Mezi ně patří pravidelné ukázky pečení chleba a různých řemesel. Krajkářství, tkalcovství a kovářství jsou jen některé z nich. Kromě toho se na jaře koná Mezinárodní den muzeí, během něhož se koná zápasnická soutěž o ceny, v níž se mladí sportovci utkávají v tradičním alpském zápase, a rovněž svěcení bylin na den Nanebevzetí Panny Marie 15. srpna. Vlastivědné muzeum je plné života: obdělávaná pole, voňavé květiny, staré ovocné stromy a v neposlední řadě skutečná domácí a hospodářská zvířata – kozy, prasata, včely – na loukách mezi domy. 

Přečtěte si více Zpět
Vyhledat statky
Statky v blízkosti Muzea lidové kultury
43 nalezený statek nalezené statky
Tenningerhof flower flower
Rodina Wierer  | Bruneck
Zemědělství na orné půdě, Pěstování zeleniny
snídaně
Vlastní produkty ze statku : mléka, mamelády, , brambory ...
Selské nabídky: Zažít selský všední den
Vzdálenost 0,2 km
Pozice na mapě
4,9
"Velmi dobré"
(4 hodnocení)
Apartmán od 55€ za noc
Felderhof flower flower flower
Rodina Felder  | Bruneck
Chov zvířat
snídaně
Vlastní produkty ze statku : vejce, ovocné šťávy, čerstvá zelenina podle sezóny ...
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Ve stájích, Zažít sklizen sena ...
Vzdálenost 0,8 km
Pozice na mapě
4,9
"Vynikající"
(84 hodnocení)
Apartmán od 120€ za noc
Appartement Huber flower flower
Rodina Huber  | Bruneck
Zemědělství na orné půdě, Pěstování zeleniny
snídaně
Vlastní produkty ze statku : med, mamelády, sirup ...
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Prohlídka dvora, Kucharení ...
Vzdálenost 1,3 km
Pozice na mapě
Apartmán od 74€ za noc
Načíst další výsledky
Výsledek vašeho hledání

Muzeum lidové kultury Dietenheim

Další informace

Contacts
South Tyrolean Folklore Museum
Herzog-Diet-Straße, 24 / Via Herzog Diet 24
39031 Bruneck / Brunico

The South Tyrolean Folklore Museum is the oldest of the provincial museums in South Tyrol and offers a view of social life in the past. The noble residence “Mair am Hof”, built in the 17th century, gives you the opportunity of following a striking itinerary through the refined world of local aristocracy. The stately rooms of the landed gentry and the collections of the museum are located inside the residence. Translocated original farm houses, craft workshops and cottage gardens are situated on the three hectares of the green area. A walk through the open air site takes you into the everyday world of various peasant groups of the past: from the self-sufficient farmers to rural craftsmen, cottagers and labourers.