&noscript=1 /> Naleziště Ötziho v údolí Schnalstal – Jižní Tyrolsko Naleziště Ötziho v údolí Schnalstal – Jižní Tyrolsko
 
Naleziště Ötziho: po stopách ledovcové mumie
Naleziště Ötziho: po stopách ledovcové mumie

Výletní cíl

Naleziště Ötziho

Naleziště Ötziho: po stopách ledovcové mumie

Před 5300 lety zemřel v Tisenjochu násilnou smrtí jeden muž. Místo nálezu ve výšce 3 200 metrů můžete navštívit během náročné horské túry v údolí Schnalstal.

Je to pravděpodobně nejznámější Jihotyrolan na světě: Ötzi, Ledový muž. O jeho životě byly natočeny filmy, napsány knihy, nastudovány rozhlasové hry a složeny fanfáry. Okolnosti jeho smrti, obsah jeho žaludku, jeho oblečení a vybavení, jeho věk, původ a zdravotní stav, dokonce i jeho tetování byly a jsou předmětem neutuchajícího zájmu po celém světě. A je to tak správně! Ledovcová mumie, která byla objevena v září 1991 na Tisenjochu v údolí Schnalstal, je totiž jedním z nejvýznamnějších nálezů současnosti. Dnes je nejstarší mumie na světě k vidění v Jihotyrolském archeologickém muzeu v Bolzanu, kde je jí věnována stálá expozice.

Kamenná pyramida ve věčném ledu

Psalo se 19. září 1991, když německý horolezecký pár Erika a Helmut Simonovi objevil na Tisenjochu pod vrcholem Finailspitze v údolí Schnalstal zmrzlé lidské tělo. Skutečnost, že se nejedná o nález horolezce, který zahynul při nehodě, jak se původně předpokládalo, ale o ledovcovou mumii z doby měděné, se stala jistou až několik dnů po komplikované záchranné akci, kdy Konrad Spindler, odborník na pravěk a ranou historii, potvrdil, že mrtvola je stará nejméně 4000 let. Díky ideální poloze místa nálezu na Similaunu, 3 x 7 metrů široké skalní prohlubni pod Finailspitze, bylo Ötziho tělo po tisíce let ušetřeno ničivých sil postupujícího ledovce. To, že byla mumie vůbec objevena, bylo způsobeno teplým létem a s ním spojeným silným táním ledovců. Při následném archeologickém průzkumu naleziště Ötzi byl nalezen toulec a jeho obsah, šňůry, zbytky kožešin, březová kůra, části travnaté rohože a dokonale zachovalá kožešinová čepice. Ötzi měl u sebe také měděnou sekeru a luk. Objev ledovcové mumie ve Schnalstalu je velkým přínosem pro Jižní Tyrolsko a také pro nespočet humanitních a přírodovědných oborů: v neposlední řadě kvůli dobrému stavu zachování a vysokému stáří, které lze pomocí radiokarbonového datování odhadnout na přibližně 5250 let. Díky pravidelným výzkumům ledovcové mumie se v posledních desetiletích daří získávat stále nové poznatky o životních podmínkách lidí v době měděné. Archeologickou senzaci dnes připomíná velká kamenná pyramida poblíž Ötziho naleziště.

Naleziště Ötziho: po stopách ledovcové mumie

"Ötziho zamrzlá túra"

Pokud si chcete prohlédnout místo nálezu ledovcové mumie Ötziho zblízka, doporučujeme vám v závislosti na klimatických podmínkách pěší túru s průvodcem nebo lyžařskou túru. Tuto náročnou horskou nebo lyžařskou túru nabízí celoročně turistická kancelář Tourismusbüro Schnalstal. Celodenní túru lze absolvovat i bez horského průvodce. Před cestou je však důležité informovat se o aktuálních povětrnostních podmínkách a otevírací době chaty Similaun.

Výchozním bodem sedmihodinové exkurze na místo nálezu Ötziho je parkoviště ve Vernagtu v údolí Schnalstal. Odtud vede stezka přes občerstvovací stanici Tisenhof, kde se již nachází první archeologické naleziště s mísovitými kameny podél cesty, a údolím Tisen k chatě Similaun na Niederjochu. Přes skalnatý hřeben a kamenitou stezku, která je jen částečně zajištěná, se dostanete na Tisenjoch s kamennou pyramidou poblíž místa nálezu Ötziho.

Přečtěte si více Zpět
Vyhledat statky
Statky v blízkosti naleziště Ötziho
17 nalezený statek nalezené statky
Unterpretrachhof flower flower flower
Rodina Tumler  | Schnals  (Meran a okolí)
Chov zvířat
snídaně
Vlastní produkty ze statku : mléka, jogurt, sýr ...
Selské nabídky: Ve stájích, Prohlídka dvora
Vzdálenost 4,7 km
Pozice na mapě
4,2
"Dobré"
(16 hodnocení)
Pokoje od 76€ za noc
Apartmán od 120€ za noc
Anderleithof flower flower flower
Rodina Rainer  | Schnals  (Meran a okolí)
Chov zvířat
Vlastní produkty ze statku : mléka, špek, uzeniny ...
Selské nabídky: ve stájích, zažít selský všední den, hosté se mohou obsloužit v hospodárské zahrade
Vzdálenost 5,7 km
Pozice na mapě
5,0
"Vynikající"
(30 hodnocení)
Apartmán od 70€ za noc
Oberniederhof flower flower flower flower
Rodina Tappeiner  | Schnals  (Meran a okolí)
Statku s ekologickým hospodařením, Chov zvířat
snídaně
prodejna na statku: sýr, čerstvé maso, špek ...
Selské nabídky: Prohlídka zahrady, Prohlídka dvora s degustací
Vzdálenost 6,5 km
Pozice na mapě
4,9
"Velmi dobré"
(4 hodnocení)
Apartmán od 110€ za noc
Načíst další výsledky
Výsledek vašeho hledání

Naleziště Ötziho

Další informace

Contacts
Place of discovery Ötzi
Tisenjoch Mountain
39020 Senales
Operation Schedules
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec
description to arrive at destination

Option 1: Naturno/Naturns - Schnalstal Valley - Vernago/Vernagt
Option 2: Naturno/Naturns - Schnalstal Valley - Maso Corto/Kurzras

Author's tip
The tourisguided, i.e. in the company of a mountain guide, recommended.
Park

Parking places at Vergnago/Vernagt: at the lake and in front of the champel, free, unguarded
Parking place at Maso Corto/Kurzras: in summer to pay, unguarded; in winter free, unguarded

Public transport

Option 1: with the bus line no. 261 to Vernago/Vernagt
Option 2: with the bus line no. 261 to Maso Corto/Kurzras

General description

On September 19th, 1991 Ötzi, the Iceman, was found by the German mountaineering couple Erika and Helmut Simon on Tisenjoch/Giogo di Tisa mountain, above the Niederjochferner/Giogo basso mountain in 3,210 m a.s.l.

Today a pyramid of stones identifies the find spot.

Full-day tour, rechable from Vernago through the Tisental Valley to the Similaun refuge, to the place of discovery OR from Maso Corto to the Schnalstal Glacier and o the place of discovery. Return path through the Similaun refuge and the Tisental Valley. Duration: about 5 hours ascent and 3-4 hours descent.

All year round on Tuesday the guided hike or ski tour "Ötzi Glacier Tour" brings interested guests to the place of discovery - more details and registration at the archeoParc Schnalstal Valley or online under www.oetzi-glacier-tour.it