&noscript=1 /> Národní park Stilfserjoch – Jižní Tyrolsko Národní park Stilfserjoch – Jižní Tyrolsko
 
Národní park Stilfserjoch: poznejte přírodní krásy
Národní park Stilfserjoch: poznejte přírodní krásy

Výletní cíl

Národní park Stilfserjoch

Národní park Stilfserjoch: poznejte přírodní krásy

Strmé vrcholy, husté lesy, květnaté louky – krása přírody je rozmanitá a vzácná. Její ochraně se věnuje Národní park Stilfserjoch ve Vinschgau.

Příroda v údolí Vinschgau je jedinečně krásná. Lesy a hory jsou životním prostředím mnoha živočichů, rozmanitost rostlin je impozantní. Již v roce 1935 byl rozpoznán cenný potenciál této krajiny a s ním i potřeba chránit tyto přírodní krásy – tehdy byl založen Národní park Stilfserjoch. Celková rozloha národního parku činí více než 130 000 hektarů a sahá od 900 až ke 3 905 metrů vysokému “králi” Ortlerovi – nejvyšší hoře Jižního Tyrolska. Národní park Stilfserjoch zahrnuje části provincií Jižní Tyrolsko, Trentino, Brescia a Sondrio. Součástí národního parku jsou tyto jihotyrolské obce: Stilfs, Prad am Stilfserjoch, Glurns, Taufers im Münstertal, Mals, Laas, Schlanders, Martell, Latsch a Ulten.

Svět rostlin

Rostliny v národním parku Stilfserjoch se přizpůsobily nepříznivým podmínkám ve vysokých nadmořských výškách. Zvládnou chlad, bouřky i intenzivní sluneční záření. Například Pryskyřník ledovcový je výškovým rekordmanem mezi kvetoucími rostlinami v Alpách. Rostlina je chráněna pod sněhem, dokud sníh neroztaje a na zem nedopadnou první sluneční paprsky. Tehdy začíná období květu tohoto ledňáčka, který byl pozorován i ve výšce 4275 metrů. Na druhou stranu už během tání sněhu září směrem k horolezcům fialový květ Dřípatky alpské. Národní park Stilfserjoch nás nepřestává udivovat vůlí rostlin přežít.

Životní prostředí ohrožených druhů zvířat

Při pěší turistice v Národním parku Stilfserjoch se dostanete také do říše svišťů. Každý, kdo se zde někdy vydal na túru, slyšel ostré pískání, jímž tyto ufuněné zemní veverky upozorňují své druhy na blížící se nebezpečí. S trochou štěstí můžete dokonce spatřit jednoho z nich, jak stojí na zadních tlapách a pozoruje okolí. Pouze hibernace, která trvá šest až sedm měsíců, umožňuje těmto roztomilým vysokohorským tvorům využívat nehostinné horské výšiny jako životní prostředí. Obzvláště vzrušujícím zážitkem je pozorování volně letícího orlosupa bradatého. V národním parku Stilfserjoch je to již nějakou dobu opět možné. V letech 2000-2008 bylo v Martellském údolí vypuštěno jedenáct mladých orlosupů. Některé páry již obsadily území v chráněné oblasti a v letech 2015 a 2016 se v tomto údolí vylíhla dvě mláďata supů. Po 100 letech se jednalo o první přirozený odchov orlosupa bradatého v Jižním Tyrolsku.

Národní park Stilfserjoch: poznejte přírodní krásy

Turistika po tematických stezkách

Národní park Stilfserjoch se turistům a návštěvníkům otevírá na různých tematických stezkách. Například stezka Goldsee je vysokohorská stezka s fascinujícími výhledem na Ortler. Vede z průsmyku Stilfserjoch kolem Zlatého jezera (Goldsee) k chatě Furkelhütte nad Trafoiem. Höfeweg (Stezka kolem statků) zase umožňuje nahlédnout do těžkého života zemědělců na horských statcích Stilfseru a Lichtenbergu. Jahodová stezka (Erdbeerweg) vede po dně Martellského údolí – zde se samozřejmě vše točí kolem obzvláště aromatických červených horských jahod.

Nationalparkhäuser – domy národního parku

V národním parku Stilfserjoch se nachází šest domů národního parku věnovaných různým oblastem kolem hlavního tématu přírody a krajiny. Svou zvídavost a badatelského ducha zde mohou naplno prožít i děti.

Dům národního parku Aquaprad v Pradu am Stilfserjoch je celý o vodě, Avimundus na pěší zóně ve Schlandersu se zaměřuje na svět ptáků a Culturamartell v Martellském údolí se prezentuje jako moderní muzeum místní historie. V Ultenu se v Domě národního parku Lahnersäge dozvíte vše o dřevě a v Trafoii se Naturatrafoi zabývá geologií masivu Ortler.

Přečtěte si více Zpět
Vyhledat statky
Statky v okolí národního parku Stilfserjoch
47 nalezený statek nalezené statky
Mitterhof flower flower flower
Rodina Paulmichl  | Prad am Stilfserjoch  (Vinschgau)
Chov zvířat, Ovoce
snídaně
Produktový koutek: mléka, vejce, mamelády ...
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Práce ve stáji, Ve stájích ...
Vzdálenost 9,3 km
Pozice na mapě
4,9
"Vynikající"
(106 hodnocení)
Apartmán od 75€ za noc
Egghof flower flower flower
Rodina Theiner  | Prad am Stilfserjoch  (Vinschgau)
Chov zvířat
Vlastní produkty ze statku : sýr, špek, vejce ...
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Práce ve stáji, Ve stájích ...
Vzdálenost 9,5 km
Pozice na mapě
4,9
"Velmi dobré"
(7 hodnocení)
Apartmán od 60€ za noc
Pinethof - Schöpf flower flower flower flower
Rodina Schöpf  | Prad am Stilfserjoch  (Vinschgau)
Chov zvířat
snídaně
Vlastní produkty ze statku : mléka, jogurt, sýr ...
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Práce ve stáji, Ve stájích ...
Vzdálenost 9,9 km
Pozice na mapě
5,0
"Vynikající"
(47 hodnocení)
Apartmán od 66€ za noc
Načíst další výsledky
Výsledek vašeho hledání

Národní park Stilfser Joch

Další informace

Contacts
Visitor centre naturatrafoi of the Stelvio National Park
Trafoi 13 A
39029 Trafoi
General description

The visitor centre ‘naturatrafoi’ is situated in Trafoi at the Stilfserjochroad.

The exhibition offers interesting insight into the geology of the Ortler group and the survival and adjustment of flora and fauna to the extreme climate conditions in the high mountain region.

Park

Parking place n. 2.

Public transport

Public bus, line 271.