&noscript=1 /> Klášter Neustift ve Vahrnu u Brixenu – Jižní Tyrolsko Klášter Neustift ve Vahrnu u Brixenu – Jižní Tyrolsko
 
Klášter Neustift: největší klášterní komplex v Tyrolsku
Klášter Neustift: největší klášterní komplex v Tyrolsku

Výletní cíl

Klášter Neustift

Klášter Neustift: největší klášterní komplex v Tyrolsku

V klášteře Neustift stále pulzuje čilý život. Je to jedna z nejpozoruhodnějších kulturních památek v údolí Eisacktal.

Při příjezdu k bývalému biskupskému městu Brixen ze severu nebo východu vás nutně zaujmou různé mohutné a úctyhodné budovy, které dohromady tvoří obrovský komplex opatství Neustift. Tento klášter uprostřed nejsevernějších vinic Jižního Tyrolska zahrnuje několik hospodářství, která jsou zcela ekonomicky soběstačná. Augustiniánští kanovníci se stále živí především zemědělstvím. V klášterním vinařství pěstují ovoce a bylinky a vyrábějí prvotřídní vína, která můžete ochutnat spolu s dalšími produkty opatství Neustift. Kanovníci vyrábějí pálenku, jablečnou a bezinkovou šťávu a čajové směsi. K nim se podávají jihotyrolské speciality, jako je špek, sýr, pečivo Schüttelbrot nebo klobásky Kaminwurzen.

Nadmořská výška mezi 600 a 900 metry, svěží klima a minerální půda způsobují, že se typická bílá vína vyvíjejí obzvlášť aromaticky. Červená vína se pěstují v Eppanu, v jižní části kláštera Neustift. Vinařství je jedním z nejznámějších v údolí Eisacktal. Klášter má co nabídnout i z kulturního hlediska. Ne nadarmo je jedním z dvanácti cílů Culturondy, interaktivního průvodce po zážitkových místech v celém Jižním Tyrolsku.

Klášter v rozkvětu

Kdysi byl klášter Neustift hospicem a místem odpočinku poutníků. Založil ho roku 1142 biskup Hartmann z Brixenu a díky své poloze byl od samého počátku místem pro poutníky putující do Říma nebo Jeruzaléma.

Klášter zažil svůj rozkvět v 15. a na počátku 16. století. Z této doby pocházejí nádherné oltáře kolegiátního kostela a pozdně gotický sálový chór. Kromě toho se klášter v tomto období stal kulturním a vědeckým centrem v údolí Eisacktal. Klášterní škola vychovávala nejlepší vědce, umělce, filozofy a teology.

V 16. století byl klášter Neustift obsazen během povstání tyrolských sedláků a v 17. století byl rozšířen a obnoven. Na začátku 70. let byla otevřena ubytovna a založeno turistické centrum. Dnes, více než 850 let po založení kláštera, jsou kanovníci zodpovědní za pastoraci více než 20 farností. Součástí kláštera je vlastní elektrárna a vzdělávací centrum s bohatým a rozmanitým programem.

Klášter Neustift: největší klášterní komplex v Tyrolsku

Odpočinek

Historická kolegiátní zahrada u vstupu do klášterního areálu je místem klidu. Tři dny v týdnu zde můžete načerpat síly a obdivovat rostliny. Rostou zde stromy jinanu dvoulaločného, sekvojovec a 75 různých bylin, například třezalka, jetel chlebovník, citronová tráva, šalvěj melounová a tabák. Květinové záhony obklopují krásné fontány, jezírko s rybami a ptačí budka. Na podzim visí na viničním altánu v opatství Neustift hrozny.

Mimořádně zajímavá je také návštěva světlem zalitého pozdně barokního kolegiátního kostela, který je se svými gotickými, románskými a barokními architektonickými prvky dnes oblíbeným místem pro svatby. Zvláště působivá je jeho zvonice. Ke kostelu přiléhá křížová chodba s gotickými klenbami a freskami od různých umělců.

V opatství Neustift stojí za vidění také knihovna s 92 000 svazky a velký sál v rokokovém stylu. V historické Pinakotéce se nacházejí unikátní rukopisy, gotické deskové malby a oltáře, vědecké vybavení a historické přístroje. V předhradí kláštera se nachází Engelsburg, bývalá kaple po vzoru římského Engelsburgu. Uvnitř kláštera se nachází takzvaná Studna zázraků. Na její střeše je vyobrazeno sedm divů světa a jako osmý div světa klášter Neustift. Zájemcům o kulturu doporučujeme některou z pravidelných prohlídek kláštera s průvodcem.

Přečtěte si více Zpět
Vyhledat statky
Statky u kláštera Neustift
32 nalezený statek nalezené statky
Ölackererhof flower flower flower flower
Rodina Gasser  | Vahrn  (Eisacktal)
Ovoce, Vinařství
snídaně
Produktový koutek: vejce, mamelády, sirup ...
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Selská remesla ve dvore, Prohlídka dvora ...
Vzdálenost 0,1 km
Pozice na mapě
4,9
"Velmi dobré"
(4 hodnocení)
objednávka přes internet
Apartmán od 116€ za noc
Strasserhof flower flower flower
Rodina Baumgartner  | Vahrn  (Eisacktal)
Vinařství
snídaně
prodejna na statku: víno
Selské nabídky: Cesta sklepy s degust.vína, Prohlídka dvora s degust.vína
Vzdálenost 0,5 km
Pozice na mapě
Pokoje od 92€ za noc
Apartmán od 120€ za noc
Punterhof flower flower flower
Rodina Sigmund  | Vahrn  (Eisacktal)
Chov zvířat, Vinařství, Pěstování zeleniny
snídaně
prodejna na statku: mléka, vejce, mamelády ...
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Ve stájích
Vzdálenost 0,6 km
Pozice na mapě
4,8
"Velmi dobré"
(44 hodnocení)
Apartmán od 90€ za noc
Načíst další výsledky
Výsledek vašeho hledání

Klášter Neustift

Další informace

Contacts
Augustinian Abbey of Novacella / Neustift
Via Abbazia / Stiftstrasse 1
39040 Novacella/Varna - Neustift/Vahrn
Operation Schedules
10:00 - 17:00
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
Sun

Monastery of Novacella was founded by the blessed bishop Hartmann in 1142 as an Augustinian monastery. Thanks to its monastery school it became one of the most important centre of education and art. In 1742 the monastery was the largest in Tyrol, the Romanesque abbey church of Abbazia di Novacella was redesigned in Baroque style. Unique at  the monastery of Novacella is the round building of Castello dell'Angelo, former hostel and defence facility. The Gothic cloister benefits from valuable frescoes, while the well in the courtyard depicts the wonders of the world. The 8th wonder is said to be Novacella. The Rococo library of the monastery  of Novacella is uniquely beautiful, the Pinacoteca houses medieval paintings by outstanding masters Michael and Friedrich Pacher and Marx Reichlich. The Turkish wall dates back to turbulent times. The mill, water buildings and wine cellar point to the economic importance of the monastery. The area around the monastery is the northernmost winegrowing region of Italy with the well-known white wines Sylvaner, Müller-Thurgau and Kerner.

Other information about the monastery of Novacella

Visit without guide
from Monday to Saturday from 10:00am to 5:00pm

The historical garden: The historical garden is situated at the entrance to the monastery complex. It reopened in summer 2004 following extensive restoration work. The monastery garden can be visited indipendently from Thuersday to Saturday from 10:00 am until 5:00 pm

The monastery of Novacella is closed on Sundays and Catholic Holidays.