&noscript=1 /> Ortler v údolí Horní Vinschgau – Jižní Tyrolsko Ortler v údolí Horní Vinschgau – Jižní Tyrolsko
 
Král Ortler: nejvyšší bod Jižního Tyrolska
Král Ortler: nejvyšší bod Jižního Tyrolska

Výletní cíl

Král Ortler

Král Ortler: nejvyšší bod Jižního Tyrolska

S nadmořskou výškou 3 905 metrů je Ortler nejvyšší horou Jižního Tyrolska. Na horského obra v Horním Vinschgau by měli vylézt jen zkušení horolezci.

Na západě Jižního Tyrolska, v údolí Horní Vinschgau poblíž lombardské provincie Sondrio a švýcarských hranic, se zvedá Ortler. S nadmořskou výškou téměř 4 000 metrů se mu od počátku 19. století říká – a právem – "král". Ortler je nejvyšší horou Jižního Tyrolska a jeho trasy se řadí mezi vážné vysokohorské túry, které není radno podceňovat. Odvážit by se na ně měli jen zkušení horolezci. V dnešní době si lze jen stěží představit, že Ortler byl za první světové války válečným dějištěm. Tento strategicky důležitý bod byl obsazen za nepříznivých podmínek. I dnes led stále znovu a znovu uvolňuje vybavení vojáků.

Sulden – na úpatí Ortlera

Bílý hřeben Ortlera je vidět již od Reschenského jezera. Do Suldenu, kde začínají trasy na Ortler, se dostanete tak, že v údolí Vinschgau odbočíte u Spondinigu směrem na Stilfserjoch a po silnici u Gomagoi dojedete na konec údolí v Suldenu. Obec je nejen výchozím bodem pro túry na Ortlera, ale již po desetiletí také oblíbeným cílem milovníků hor. V létě lákají návštěvníky alpské pastviny a horské vrcholy, v zimě skvělé sjezdovky a lyžařské túry.

Messnerovo horské muzeum Ortles

Jihotyrolský extrémní horolezec Reinhold Messner otevřel v Suldenu jedno ze svých šesti Messnerových horských muzeí. Nese název Ortles a je zcela věnován tématu ledu. V podzemním muzeu se nachází největší světová sbírka obrazů “krále” Ortlera a je zde vystaveno ledové vybavení z posledních dvou staletí alpinismu.

Král Ortler: nejvyšší bod Jižního Tyrolska

Nebezpečí ledovce

Messnerovo horské muzeum seznamuje návštěvníky s tématem ledu a ledovců – horolezci na Ortleru zažívají tyto přírodní síly zblízka. Tím jsou také vystaveni skutečnému nebezpečí ledovce. Výstup na Ortlera by se neměl podceňovat, jedná se o obtížnou, za nepříznivých podmínek dokonce velmi obtížnou vysokohorskou ledovcovou túru. Je třeba dbát zvýšené opatrnosti, protože ústup ledovce znamená, že se na hoře rok od roku objevují nové podmínky. Pro výstup na Ortler je nutné kompletní ledovcové vybavení.

Výstup na Ortler

Na vrchol Ortlera vede řada cest, většina z nich má však pouze historický význam. Na některé z nich se po prvním výstupu už nikdy nevstoupilo. Dnes se na horu Ortler stoupá především dvěma cestami: Normalweg a Hintergrat. Oba výstupy jsou dvoudenní a začínají v Suldenu. Normální trasa vede přes Payerhütte, výstup přes Hintergrat přes stejnojmennou chatu Hintergrathütte. Druhý den následuje výstup na vrchol od chaty. Protože to trvá pět až sedm hodin, začínají horolezci před svítáním. Po dosažení vrcholu “krále” Ortlera ve výšce 3 905 metrů se můžete pokochat fantastickým výhledem, než se vydáte na – rovněž nelehký – sestup běžnou cestou.

Přečtěte si více Zpět
Vyhledat statky
Statky v blízkosti Ortlera
38 nalezený statek nalezené statky
Mitterhof flower flower flower
Rodina Paulmichl  | Prad am Stilfserjoch  (Vinschgau)
Chov zvířat, Ovoce
snídaně
Produktový koutek: mléka, vejce, mamelády ...
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Práce ve stáji, Ve stájích ...
Vzdálenost 12,3 km
Pozice na mapě
4,9
"Vynikající"
(105 hodnocení)
Apartmán od 75€ za noc
Pinethof - Schöpf flower flower flower flower
Rodina Schöpf  | Prad am Stilfserjoch  (Vinschgau)
Chov zvířat
snídaně
Vlastní produkty ze statku : mléka, jogurt, sýr ...
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Práce ve stáji, Ve stájích ...
Vzdálenost 13,4 km
Pozice na mapě
5,0
"Vynikající"
(47 hodnocení)
Apartmán od 66€ za noc
Pinethof - Wieser flower flower flower
Rodina Wieser  | Prad am Stilfserjoch  (Vinschgau)
Chov zvířat
Vlastní produkty ze statku : mléka, vejce
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Ve stájích, Zažít sklizen sena
Vzdálenost 13,5 km
Pozice na mapě
5,0
"Vynikající"
(25 hodnocení)
Apartmán od 55€ za noc
Načíst další výsledky
Výsledek vašeho hledání

Ortler

Další informace

Contacts
Alpinschule Ortler
Haus der Berge
39029 Sulden
Anfahrtsbeschreibung

Unser Büro ist im „Haus der Berge“ (Nähe Kirche) in Sulden untergebracht. Hier erhalten Sie gerne unverbindliche alpine Auskünfte und können sich zu den Gruppentouren und für Privatführungen anmelden.

Allgemeine Beschreibung

At 3,905 metres, the Ortler mountain is the highest in South Tyrol. It is recommended that only experienced mountaineers attempt to climb this giant of a mountain in Upper Vinschgau valley.