&noscript=1 /> Východ slunce na Peitlerkofelu – Jižní Tyrolsko Východ slunce na Peitlerkofelu – Jižní Tyrolsko
 
Východ slunce na Peitlerkofelu: hořící nebe
Východ slunce na Peitlerkofelu: hořící nebe

Výletní cíl

Východ slunce na Peitlerkofelu

Východ slunce na Peitlerkofelu: hořící nebe

Zkušenost s východem slunce na horském vrcholu je působivá. Zejména na Peitlerkofelu, jedné z nejkrásnějších vyhlídkových hor v Dolomitech.

Nad hřebenem údolí Lüsental se směle tyčí k nebi impozantní skalní masiv Peitlerkofel. Se svými 2 875 metry je nejvyšší horou skupiny Peitlerkofel uprostřed přírodního parku Puez-Geisler. Milovníci hor a přírody by si neměli nechat ujít výstup na jižní stranu hory. Zvláště působivá je noční túra za východem slunce na Peitlerkofel.

Na vrcholu – slunci na dosah

Na noční túře za východem slunce zažijete prohlídku úplně jinak než ve dne. Široko daleko ani živáčka, naprosté ticho. Když dorazíte na vrchol, obloha na obzoru už začíná lehce růžovět. Netrvá dlouho a zežloutne, o něco později zčervená nebo zoranžoví, až se v určitém okamžiku zdá, že září. Nyní nastal čas: slunce vychází na oblohu a zalévá přírodu měkkým světlem. Obloha hoří nad Zillertálskými Alpami, Marmolatou, Kreuzkofelem a celým řetězcem dalších dolomitských hor. Východ slunce na Peitlerkofelu však není působivou podívanou jen za velmi jasného počasí: také hra mraků vykouzlí při východu slunce na Peitlerkofelu na obloze neustále se měnící obrazy a barevné vzory. Nejpozději když začnete cítit teplo prvních slunečních paprsků, zapomenete i na namáhavý výstup a brzké vstávání. Právě tady máte pocit, že je obloha opravdu na dosah.

Východ slunce na Peitlerkofelu: hořící nebe

Náročná horská túra

Všichni horští turisté, kteří se rozhodnou pro túru na Peitlerkofel při východu slunce, by měli mít výdrž a potřebné horské zkušenosti. Celkem překonáte 1050 výškových metrů. Na výstup si naplánujte přibližně dvě a půl hodiny.

Výchozím bodem horské túry je vrchol Würzjoch ve výšce něco málo přes 2000 metrů. Dostanete se k němu přes obce St. Martin in Thurn, Lüsen nebo údolím Villnößtal.

Stezka, která je zpočátku ještě zahalena do nejhlubší tmy a osvětlují ji pouze čelovky, vede zpočátku lesem a přes louky. Jak se blížíte ke skalní stěně, je stále užší a užší. Dlouhou roklí podél malého potoka a po stále strmější cestě nakonec dorazíte na vrchol Peitlerscharte ve výšce 2 357 metrů. Odtud se terén stává více alpským a v sedle mezi Großer a Kleiner Peitlerkofel začíná posledních 100 výškových metrů po zajištěném výstupu s novými ocelovými lany. V těchto exponovaných pasážích byste měli být bez závratí i jistí a nejlépe se zajistit horolezeckým úvazkem.

Ještě jedna odbočka

Těžko říct, zda jsou východy slunce na Peitlerkofelu krásnější v létě, kdy je obloha jasná, nebo na podzim, kdy je hra barev díky mrakům ještě působivější. V létě sice musíte vstávat mnohem dříve, abyste byli na místě včas, ale odměnou vám bude nádhera květů, které každoročně krátce po roztání sněhu pokryjí proslulé peitlerské louky.

Na sestup si vyhraďte hodinu a půl, ale pokud byste chtěli překonat ještě pár výškových metrů, můžete zvolit odbočku na Malý Peitlerkofel. Ze sedla se k němu dostanete asi za čtvrt hodiny a můžete se odtud ohlédnout na vrchol Peitlerkofel. Z Peitlerscharte můžete pokračovat také okružní trasou Peitlerkofel, která rovněž končí na Würzjochu.

Přečtěte si více Zpět
Vyhledat statky
Statky v okolí Peitlerkofelu
29 nalezený statek nalezené statky
Tulperhof flower flower
Rodina Devall  | St. Martin in Thurn
Chov zvířat
snídaně
Vlastní produkty ze statku : mléka, vejce
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Ve stájích, Zažít sklizen sena
Vzdálenost 3,4 km
Pozice na mapě
4,0
"Dobré"
(6 hodnocení)
Pokoje od 80€ za noc
Canalhof
Rodina Chizzali  | Enneberg
Chov zvířat
snídaně
Produktový koutek: mléka, vejce, med ...
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Práce ve stáji, Ve stájích ...
Vzdálenost 3,5 km
Pozice na mapě
5,0
"Velmi dobré"
(7 hodnocení)
objednávka přes internet
Apartmán od 115€ za noc
Colmesanhof flower flower
Rodina Clara  | St. Martin in Thurn
Chov zvířat
Vlastní produkty ze statku : mléka, vejce
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Zažít sklizen sena, Selská remesla ve dvore
Vzdálenost 4,0 km
Pozice na mapě
Apartmán od 62€ za noc
Načíst další výsledky
Výsledek vašeho hledání

Peitlerkofel

Další informace

Contacts
Tourist Office San Vigilio/San Martin – Dolomites
Str. Tor 18/C
39030 San Martin Dolomites
Open
General description

From Passo delle Erbe, this hike along trail 8a runs though stunning pastures. At the foot of the north face of Sasso Putia, turn right at the fork and take trail no. 4 to the Forcella di Pütia pass. At Forcella di Pütia, turn left onto the marked trail to get to the pass between the main and the secondary peak.

description to arrive at destination

Take Bressanone North - Val Pusteria highway exit, continue via San Lorenzo, into Val Badia to San Martin de Tor, continue via Antermoia to Passo delle Erbe.