&noscript=1 /> Prastaré modříny v Ultenském údolí – Jižní Tyrolsko Prastaré modříny v Ultenském údolí – Jižní Tyrolsko
 
Prastaré modříny: Tři dobří obři v St. Gertraud
Prastaré modříny: Tři dobří obři v St. Gertraud

Výletní cíl

Prastaré modříny

Prastaré modříny: Tři dobří obři v St. Gertraud

Ultenské prastaré modříny jsou jednou z nejznámějších přírodních památek v Jižním Tyrolsku – téměř 1000 let staré stromy jsou němými svědky dávno minulých časů.

Tři modříny v obci St. Gertraud v údolí Ultental jsou pravděpodobně nejstaršími jehličnany v Evropě. V lidovém jazyce se stromům říká "netopýří modříny", protože ztrouchnivělé dutiny stromů poskytují úkryt datlům, sovám a také právě netopýrům. Tyto tři stromy dostaly pro svůj vysoký věk přezdívku "prastaré modříny". Zatím není jasné, jak přesně jsou modříny staré – dlouho se hovořilo o více než 2000 letech, protože v roce 1930 bylo možné spočítat letokruhy padlého stromu. Novější studie z roku 2004 však odhaduje stáří zbývajících tří stromů na 850 let.

Tři vznešení velikáni

Nezáleží na tom, jak přesně staré prastaré modříny z Ultentalu jsou, ale na stráži nad obcí St. Gertraud v Ultentalu se tyčí už několik staletí. Tyto tři stromy jsou pravděpodobně posledními zbytky původně větší skupiny památných modřínů, které padly za oběť přírodním událostem nebo kácení v posledních dvou staletích. Od roku 1979 jsou stromy vyhlášeny přírodními památkami a jsou stabilizovány ocelovými lany a podepřením.

Prastaré modříny: Tři dobří obři v St. Gertraud

Sledování minulosti

Stáří nepřešlo přes prastaré modříny v Ultenu beze stopy. Blesky a bouřky si na vznešených obrech vybírají svou daň. Tři kmeny dosahují průměru až osmi metrů a výšky až 36 metrů. Vrchol nejvyššího modřínu uschnull po zásahu bleskem. Vedlejší modřín má na kmeni velký výrůstek a také ztratil vrchol. Nejvyšší ze stromů uspořádaných do trojúhelníku praskl ve výšce šesti metrů, jeho boční větev vyrostla do výšky 22,5 metru.

Nezávazná procházka

Pokud budete na dovolené v Ultenském údolí, určitě byste měli navštívit jeho tři nejstarší “obyvatele”. K prastarým ultenským modřínům vede pohodlná pěší stezka, která začíná přímo na dně údolí v obci St. Gertraud a za půl hodiny vás dovede ke třem úctyhodným velikánům ve výšce 1430 metrů nad mořem. Nedaleko se nachází malé odpočívadlo s lavičkami a malebným napajedlem z modřínového dřeva.

Přečtěte si více Zpět
Vyhledat statky
Statky v okolí prastarých modřínů
15 nalezený statek nalezené statky
Oberhausgut flower flower flower flower
Rodina Gamper  | Ulten  (Meran a okolí)
Chov zvířat
snídaně
Produktový koutek: mléka, jogurt, špek ...
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Ve stájích, Zažít sklizen sena ...
Vzdálenost 0,3 km
Pozice na mapě
5,0
"Vynikající"
(107 hodnocení)
Apartmán od 103€ za noc
Gasteig flower flower
Rodina Christian  | Ulten  (Meran a okolí)
Chov zvířat
Vlastní produkty ze statku : mléka, vejce, mamelády ...
Selské nabídky: Ve stájích, Zažít sklizen sena, Prohlídka dvora
Vzdálenost 1,7 km
Pozice na mapě
5,0
"Velmi dobré"
(1 hodnocení)
Apartmán od 85€ za noc
Ausserbach flower flower
Rodina Breitenberger  | Ulten  (Meran a okolí)
Chov zvířat
Vlastní produkty ze statku : mléka, uzeniny, vejce ...
Vzdálenost 2,3 km
Pozice na mapě
Apartmán od 60€ za noc
Načíst další výsledky
Výsledek vašeho hledání

Prastaré modříny

Další informace

Contacts
Tourist information St. Walburg in Ulten Valley
S. Valburga n. 104
39016 St. Walburg/S. Valburga
Operation Schedules
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec
description to arrive at destination

Arrival from the north over the Brenner Pass: A22 - exit Bolzano South - expressway towards Merano - exit Merano South (industrial zone Lana) - Lana - Ulten Valley - St. Gertraud

Arrival from the northwest over the Reschen Pass: Reschen Pass - Vinschgau - motorway towards Bolzano - exit Merano South (industrial zone Lana) - Lana - Ulten Valley - St. Gertraud

Arrival from the south via the Brenner motorway: A22 - exit Bolzano South - motorway towards Merano - exit Merano South (industrial zone Lana) - Lana - Ulten Valley - St. Gertraud

 

General description

These three larch trees, to be found near St. Gertraud in Ulten Valley, are considered to be the oldest conifers in Europe. Legend has it that these ancient larch trees are more than 2,000 years old.