&noscript=1 /> Prettauský důl v údolí Ahrntal – Jižní Tyrolsko Prettauský důl v údolí Ahrntal – Jižní Tyrolsko
 
Prettauský důl: O těžce pracujících hornících
Prettauský důl: O těžce pracujících hornících

Výletní cíl

Prettauský důl

Prettauský důl: O těžce pracujících hornících

V údolí Tauferer Ahrntal nabízí jedna z nejmenších obcí Jižního Tyrolska zvláštní atrakci: v ukázkovém dole v Prettau můžete zblízka poznat historii hornictví – a alergici si mohou ulevit od dýchacích potíží v klimatické štole.

Prettau, nejsevernější vesnice Itálie, je domovem necelých 600 lidí. Obec má však kromě každodenní venkovské kultury i tak co nabídnout, především výstavní důl s klimatickou štolou.

Glück auf!

Takové bylo nadějné rčení horníků, kteří se kdysi vydávali na nebezpečnou práci v úzkých štolách Prettauského dolu. Už samotný vstup do štoly svatého Ignáce je nezapomenutelným zážitkem pro návštěvníky všech věkových kategorií. Přímo v místě, kde se měděná ruda těží již od roku 1400, si nyní můžete udělat obrázek o 500leté historii těžby a těžkém životě horníků. Důl byl po staletí důležitým zaměstnavatelem mnoha rodinných příslušníků a dodnes rozhodujícím způsobem ovlivňuje život v údolí Ahrntal. V nejlepších dobách zaměstnával důl v Prettau 400 až 450 dělníků, včetně téměř celé mužské populace Prettau. Na svou dobu se jednalo o rozsáhlý provoz, který mnoha drobným zemědělcům z údolí Ahrntal poskytoval vítaný přivýdělek. Důl byl uzavřen roku 1893.

Měděný důl u Rötbachu byl v provozu pravděpodobně již v době bronzové. Poprvé je doložen v dokumentu z roku 1426. Zpočátku se k rudným žilám přistupovalo šachtami. Koncem 15. století byly vybudovány první tunely, které zpočátku sloužily především k odvádění vody z nitra hory. Nejnižší štola, štola svatého Ignáce, je dlouhá přes kilometr a je nejdelší z celkem 20 štol. Na rozdíl od horních štol, které byly hloubeny ručně, byla štola svatého Ignáce vyhloubena střelným prachem. Podél takzvaného Knappensteigu byla vybudována naučná stezka. Tato stezka vede kolem ruin hornických ubikací a zrekonstruovaného razicího mlýna, který sloužil k drcení rudy, asi dvě hodiny do výšky 2 100 metrů k dolu Svatý Vilém na Rötkreuzu. Z vrcholu Rötalm je nerušený výhled na impozantní vrcholky Zillertalských Alp.

Prettauský důl: O těžce pracujících hornících

Kde se mohou alergici zhluboka nadechnout

Když už jste vyjeli důlním vláčkem do Prettauského dolu, můžete také vstoupit do klimatické štoly. Panují zde ideální hygienické podmínky, které zmírňují alergické a chronické dýchací potíže. Speleoterapie je název procedury, který v překladu znamená jeskynní terapie. Ve vlhkých jeskyních se relativní vlhkost blíží hodnotě nasycení 100 procent. To znamená, že se tvoří kondenzace a mlha. Suspendované látky a alergeny ve vzduchu jsou tak vázány a usazují se na vlhkých stěnách. Díky tomu je vzduch v tunelu tak čistý. Čím teplejší je vzduch, tím více vodní páry může absorbovat. V chladných štolách se teplota pohybuje mezi 8 a 10 °C; při nádechu se vzduch ohřeje na 37 °C a absorbuje vodu, která se odvádí ze sliznic. Tím se sníží případný otok sliznic a postižení mohou volněji dýchat.

Pro návštěvníky jsou k dispozici polštáře, spací pytle a deky, ale i tak byste se měli teple obléci. Péči poskytuje vyškolený personál. Jedno sezení trvá přibližně dvě hodiny; četnost této terapie závisí na klinickém obraze. Terapie je vhodná i pro děti.

Jako první zdravotní obec v Jižním Tyrolsku je Prettau s vesničkou Kasern ideálním místem pro dovolenou na statku pro alergiky, protože koncentrace pylů je zde nižší než téměř na jakémkoli jiném místě.

 

Přečtěte si více Zpět
Vyhledat statky
Statky v blízkosti dolu
38 nalezený statek nalezené statky
Krahbichlhof flower flower flower
Rodina Gruber  | Prettau  (Dolomity)
Statku s ekologickým hospodařením, Chov zvířat
snídaně
Produktový koutek: jogurt, vejce, med ...
Selské nabídky: Zažít selský všední den
Vzdálenost 0,6 km
Pozice na mapě
4,9
"Vynikající"
(26 hodnocení)
Apartmán od 58€ za noc
Oberhöhe flower flower
Rodina Klammer  | Ahrntal  (Dolomity)
Chov zvířat
Vlastní produkty ze statku : mléka, vejce, čerstvá zelenina podle sezóny ...
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Ve stájích
Vzdálenost 5,8 km
Pozice na mapě
4,8
"Velmi dobré"
(21 hodnocení)
Apartmán od 45€ za noc
Winklerhof flower flower flower
Rodina Weger  | Ahrntal  (Dolomity)
Chov zvířat
Vlastní produkty ze statku : mléka, špek, vejce ...
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Práce ve stáji, Ve stájích ...
Vzdálenost 6,5 km
Pozice na mapě
5,0
"Velmi dobré"
(16 hodnocení)
Apartmán od 58€ za noc
Načíst další výsledky
Výsledek vašeho hledání

Prettauský důl

Další informace

Contacts
Copper-Mine Museum of Prettau/Predoi
Hörmanngasse 38 a
39030 Kasern-Prettau/Casere-Predoi
Operation Schedules
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec
description to arrive at destination

Bruneck/Brunico – Kasern-Prettau/Casere-Predoi 42 km

General description

The extensive Prettau/Predoi exhibition mine tells the story of copper mining. Equipped with helmet and waterproof jacket, visitors travel with the pit railway to see the galleries of the mine.

A guided tour relates to visitors the hard work performed by the former miners throughout a period of 500 years, depicted through working scenes and extraction techniques. Excavation by means of hammer and chisel is explained, as is the use of black powder and the extraction of the ore with compressed air.

Closed on Monday (except public holidays).

Closed during the winter months (until Easter).