&noscript=1 /> Ridnaunský důl Schneeberg – Jižní Tyrolsko Ridnaunský důl Schneeberg – Jižní Tyrolsko
 
Ridnaunský důl: štoly a šachty
Ridnaunský důl: štoly a šachty

Výletní cíl

Ridnaunský důl

Ridnaunský důl: štoly a šachty

Zážitkový důl Schneeberg v Ridnaunu je vzrušující místo, které stojí za to navštívit. Hluboko v horách zde děti i dospělí objevují svět hornictví.

Od dubna do září můžete v ukázkovém dole BergbauWelt Ridnaun Schneeberg zažít nepředstavitelně těžkou a nebezpečnou práci horníků v místech, kde horníci po téměř tisíciletí těžili cennou stříbrnou, olověnou a zinkovou rudu. Nyní se zde mohou návštěvníci sami vydat na dobrodružnou exkurzi nad zemí i pod zemí.

Dvě stě metrů dlouhý ukázkový tunel ilustruje nejtěžší práci horníků v podzemí. Zde si můžete udělat představu o tom, jak se horníci den co den mnoho hodin lopotili v temných, chladných a vlhkých štolách, aby ze země vytěžili své poklady: ukázkový důl, který si můžete osahat, zažít a obdivovat.

Právě proto může být práce v dole kdykoli obnovena; původní zařízení je stále funkční a je uváděno do provozu během pravidelných prohlídek.

Ridnaunský důl nabízí návštěvníkům pohled na technický vývoj metod těžby rud v průběhu staletí a na celý výrobní řetězec dolu, od těžby přes náročnou dopravu na denní světlo až po zpracování rudy. V muzeu v bývalém dělnickém obydlí na vás čekají minerály z okolí Sterzingu, rozsáhlá sbírka mincí a další exponáty, které vám přiblíží zvyky, tradiční kroje a volnočasové aktivity horníků.

Dlouháhistorie

Důl byl svého času jedním z nejvýše položených v Evropě. Rudné žíly dolu se táhnou v nadmořské výšce 2 000 až 2 500 metrů horským hřebenem, který odděluje údolí Ridnaun od údolí Passeier. První zmínka o dobrém stříbře ze Schneebergu pochází z roku 1237.

Ridnaunský důl se postupem času stal jedním z nejvýznamnějších v celé Evropě. Největší rozkvět zažil kolem roku 1500, kdy zde v 70 štolách těžilo stříbro a olovo asi 1000 horníků a v nadmořské výšce 2355 metrů byla vybudována hornická osada. Stříbro bylo velmi cenné, ale hlavní rudou Schneebergu byl zinkový blend.

Život horníků byl těžký a práce byla nebezpečná zejména během dlouhé zimy. Po staletí se ruda do údolí snášela v pytlích na koních, odkud se převážela na vozech. Roku 1871 byl postaven velký nadzemní dopravník rudy na kolejích, který je dodnes dobře zachovalý. V roce 1925 byla pro usnadnění práce vybudována lanová dráha.

V důsledku evropské důlní krize byl důl v květnu 1985 uzavřen.

Ridnaunský důl: štoly a šachty

Každodenní život horníků

BergbauWelt Ridnaun Schneeberg nabízí mimořádně zajímavé prohlídky, exkurze a okružní procházku. Dozvíte se vše o pracovních podmínkách a způsobech těžby v průběhu staletí a projdete se 200 metrů dlouhou ukázkovou štolou.

Po domluvě se dokonce můžete sami stát horníkem v Ridnaunském dole. Po vzrušující prohlídce s průvodcem obdržíte tunelové oblečení s botami, bundou a přilbou s čelovkou a autobusem se dopravíte do tunelu Poschhaus ve výšce 2 000 metrů. Důlní vláček vás doveze tři a půl kilometru štolou ke skladu rudy. Začíná dobrodružná cesta mezi vodními toky, plesnivými dřevěnými trámy a širokými důlními chodbami. I na děti čekají vzrušující exkurze – dostanou originální hornické vybavení a vydají se za vzrušujícím hledáním rudy pomocí krumpáče, sbíječky a vibračního síta.

Většina průvodců v Ridnaunském dole pochází z hornických rodin a je úzce spjata s hornickou tradicí. Kromě štoly stojí za vidění také kostelík Maria Schnee a naučná stezka.

Přečtěte si více Zpět
Vyhledat statky
Statky v blízkosti Ridnaunského dolu
26 nalezený statek nalezené statky
Fassnauerhof flower flower flower
Rodina Kruselburger  | Ratschings  (Eisacktal)
Chov zvířat
Vlastní produkty ze statku : mléka, vejce, med ...
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Práce ve stáji, Ve stájích ...
Vzdálenost 0,9 km
Pozice na mapě
5,0
"Velmi dobré"
(4 hodnocení)
Apartmán od 65€ za noc
Veiterhof flower flower
Rodina Klotz  | Ratschings  (Eisacktal)
Chov zvířat
Vlastní produkty ze statku : mléka, vejce
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Práce ve stáji, Ve stájích ...
Vzdálenost 1,1 km
Pozice na mapě
3,9
"Dobré"
(9 hodnocení)
Oberauerhof flower flower flower
Rodina Markart  | Ratschings  (Eisacktal)
Chov zvířat
Vlastní produkty ze statku : vejce
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Práce ve stáji, Ve stájích ...
Vzdálenost 1,5 km
Pozice na mapě
4,9
"Velmi dobré"
(6 hodnocení)
Apartmán od 60€ za noc
Načíst další výsledky
Výsledek vašeho hledání

Ridnaunský důl

Další informace

Contacts
South Tyrol Museum of Mining
Maiern/Masseria 48
39040 Ratschings/ Racines
Operation Schedules
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec
Park
Free car and coach parking is available by the Museum entrance area.
Public transport
Take the train to Vipiteno then, from the Vipiteno station or Nordpark, take bus no. 312 to Ridanna. Get off at the last stop (Bergbaumuseum) by the Museum car park.
Author's tip
The permanent exhibition and the “Ore processing plant” guided tour are barrier-free. The Museum area in Masseria is easily accessible for those with wheelchairs, pushchairs or walking frames.
description to arrive at destination
From Sterzing 16 km on the provincial road in the direction of the Ridnauntal valley until the end of the valley in Maiern.
General description

Industrial plant in the high mountains

A unique monument to industrial revolution

The Ridnaun site is a unique monument to the industrial revolution. Here, 150 years ago, a state-of-the-art ore processing plant was created, with huge machines to break and crush the rock and large flotation pools to convey the ores to the surface. Impressive braking inclines and horse tracks form part of what is the world’s largest above-ground conveyor, leading to the ore district high up in the mountains. The Poschhaus Gallery bores 6 km diagonally through the mountain into the Passeier Valley.