&noscript=1 /> Zemní pyramidy na Ritten – Jižní Tyrolsko Zemní pyramidy na Ritten – Jižní Tyrolsko
 
Rittenské zemní pyramidy: Věže z hlíny a kamene
Rittenské zemní pyramidy: Věže z hlíny a kamene

Výletní cíl

Rittenské zemní pyramidy

Rittenské zemní pyramidy: Věže z hlíny a kamene

Rittenské zemní pyramidy jsou malým zázrakem přírody. Kuželovité hliněné sloupy s kamennými čepicemi na Rittenu patří k nejkrásnějším v Evropě.

Kdo se vydá Rittenskou lanovkou z Bozenu/Bolzana do Oberbozenu, může je již poprvé spatřit: zemní pyramidy. Hlína navršená do tvaru kužele tam stojí, jako by se nic nedělo, s velkým balvanem jako střechou. Rittenské zemní pyramidy dosahují výšky až 30 metrů a patří k nejvyšším a nejkrásněji tvarovaným v Evropě.

Erozní jev

Ale jak může takový přírodní zázrak vzniknout? Zemní pyramidy mohou vznikat v podstatě jen tam, kde býval ledovec. Na Rittenu se nacházel velký ledovec s několika bočními ledovci, které mají na svědomí i další zemní pyramidy v Jižním Tyrolsku. Během pozdní doby ledové, kdy ledovce roztály, zde zůstala morénová hlína. Tato zvláštní půda má tu zvláštní vlastnost, že za sucha je tvrdá jako skála, zatímco za deště se z ní stane měkká kaše, která se sesouvá.

Pokud se na takové půdě nyní nacházejí balvany, vznikají zemní pyramidy, protože skála chrání půdu pod sebou před deštěm a ta zůstává tvrdá. Zbylá zemina se rozmělní a sklouzne. Déšť se tak zařezává do země stále hlouběji, až je vidět mnoho malých zemních pyramid. Jedním z důvodů, proč jsou Rittenské zemní pyramidy tak krásné, je to, že se nacházejí v ideální klimatické poloze: strmá stěna, na které vyrostly, je chráněna před větrem. Kromě toho se zde střídají vydatné srážky s delšími fázemi sucha.

Rittenské zemní pyramidy: Věže z hlíny a kamene

Nedoporučuje se bez ochrany proti dešti

Jakmile zemní pyramidy ztratí ochranu proti dešti, svou kamennou čepici, jejich elegantní postava se zhroutí. Proto bychom měli pozemské pyramidy pouze obdivovat, ale nedotýkat se jich, neboť riziko je příliš velké, že by balvan mohl zase sklouznout a zničit tak práci tisíců bouřek. Mimochodem, zemní pyramidy se nacházejí na třech místech Rittenu: u Lengmoosu v údolí Finsterbach, kousek pod Oberbozenem (ty jsou vidět z lanovky) a u Unterinnu. Zemní pyramidy se nacházejí i ve zbytku Jižního Tyrolska, konkrétně v Terentenu, Plattenu, Möllenu, Jenesienu, Dorf Tirol a Steineggu.

Pěší turistika k zemním pyramidám

Kdo si chce Rittenské zemní pyramidy prohlédnout nejen z lanovky, ale i zblízka, může využít několika možností: Nejjednodušší cesta z parkoviště v Lengmoosu na vyhlídkovou plošinu trvá asi deset minut. Tato stezka je vhodná i pro kočárky a invalidní vozíky. Z Klobensteinu vede další cesta vhodná pro rodiny s dětmi do Lengmoosu. Do tohoto výletního cíle se z Bolzana snadno dostanete také lanovkou a malebnou Rittenskou úzkokolejkou.

Přečtěte si více Zpět
Vyhledat statky
Statky v blízkosti zemních pyramid
53 nalezený statek nalezené statky
Ritzfeld-Hof flower flower flower
Rodina Vigl  | Ritten  (Bolzano a okolí)
Statku s ekologickým hospodařením, Chov zvířat
Vlastní produkty ze statku : mléka, mamelády, sirup ...
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Práce ve stáji, Ve stájích ...
Vzdálenost 0,4 km
Pozice na mapě
4,7
"Velmi dobré"
(5 hodnocení)
Apartmán od 80€ za noc
Pfos-Hof flower flower flower flower
Rodina Gamper  | Ritten  (Bolzano a okolí)
Chov zvířat
snídaně, polopenze
Vlastní produkty ze statku : špek, uzeniny, vejce ...
Selské nabídky: Práce ve stáji, Prohlídka dvora
Vzdálenost 0,7 km
Pozice na mapě
5,0
"Velmi dobré"
(4 hodnocení)
Apartmán od 110€ za noc
Weberhof flower flower flower flower
Rodina Rottensteiner  | Ritten  (Bolzano a okolí)
Statku s ekologickým hospodařením, Chov zvířat
Produktový koutek: špek, uzené hovězí maso, uzeniny ...
Selské nabídky: Zažít selský všední den
Vzdálenost 0,8 km
Pozice na mapě
4,9
"Vynikající"
(42 hodnocení)
Apartmán od 130€ za noc
Načíst další výsledky
Výsledek vašeho hledání

Zemní pyramidy

Další informace

Contacts
Tourist Information
Via Paese/ Dorfstrasse 5
39054 Collalbo - Renon/Klobenstein - Ritten
Operation Schedules
06:00 - 22:00
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
Sun
description to arrive at destination

By car: Bolzano - Renon ca. 20 km Collalbo/Longomoso. By cablecar & railway: In Bolzano starts every 4 minutes a cable and in only 12 minutes you arrive to Soprabolzano. There starts every halb hour the Renon Train and arrive in 18 minuts to Collalbo. After a walk for 30 minuts you arrive to the view points of the earth pyramids.

General description

The Renon earth pyramids are the highest and the most aesthetically pleasing in Europe. Earth pyramids are a phenomenon of erosion. They originate where ice-age glaciers have deposited moraine clay in valleys. When it is dry, it is rock-hard. If it comes into contact with water, it turns into a clayey pulp that flows down into the valley. However, when protected from the rain by large stones, the clay remains dry and hard. Only the part around the stone erodes. This is how earth columns are formed and become higher each time it rains. If the top stone falls off the peak, the column is certainly doomed to a quick decline because the clay is exposed to the rain and then carried away by it. The earth pyramids on the Renon can be marvelled at in three ravines: in the Rio Fosco valley between Longomoso and S. Maria, in the Rio Rivellone valley below Soprabolzano and in the valley of the Rio Gasterer at Auna di Sotto.