&noscript=1 /> Soutěska Bletterbachschlucht u Aldeinu – Jižní Tyrolsko Soutěska Bletterbachschlucht u Aldeinu – Jižní Tyrolsko
 
Soutěska Bletterbachschlucht: Malý Grand Canyon
Soutěska Bletterbachschlucht: Malý Grand Canyon

Výletní cíl

Soutěska Bletterbachschlucht

Soutěska Bletterbachschlucht: Malý Grand Canyon

 

Soutěska Bletterbachschlucht u Aldeinu umožňuje zažít Grand Canyon, aniž byste museli letět několik hodin do Arizony.

Na úpatí hory Weisshorn v obci Aldein se malý potok Bletterbach během tisíců let zařízl do skály a vytvořil osm kilometrů dlouhou a 400 metrů hlubokou soutěsku Bletterbachschlucht. Skalní stěny soutěsky, které se zvedají až do výšky dvaceti metrů, jsou nejen malebnou kulisou různých výletů, ale potok také odhalil vrstvy hornin z různých geologických období. Tyto vrstvy jsou zde vidět neporušené, seřazené přesně tak, jak se ukládaly před miliony let. Bletterbachská soutěska je tak ukázkou historie Země.

Doba kamenná

Jakkoli je krajina Jižního Tyrolska krásná, čest být zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO se dostává jen několika přírodním památkám. Bletterbachská soutěska je jednou ze šesti přírodních krás v Jižním Tyrolsku, které se pyšní tímto čestným titulem. Na tom pracuje již dlouho: Když před 280 až 260 miliony let chrlily sopky žhavý popel a lávu, položily tak základní kámen Bletterbachské soutěsky. V průběhu milionů let na sebe vítr a povětrnostní podmínky ukládaly různé vrstvy. Významnou roli hrála také voda. Dnes si to lze jen těžko představit, ale před miliony let byla tato oblast přímo u moře, které sem pravidelně zasahovalo a zase se stahovalo. Kromě pohledu do historie vzniku pohoří nabízí soutěska Bletterbach další přírodní zázrak: vrstvy vzniklé působením moře jsou bohaté na zkameněliny. Nacházejí se zde například otisky zvířat a rostlinných zbytků otisknutých do kamene a mušle, které se zcela proměnily v kámen.

Soutěska Bletterbachschlucht: Malý Grand Canyon

Dinosauří stopy

Tento stručný historický přehled jen mlhavě popisuje ukládání vrstev. Pokud se chcete dozvědět více o horninových vrstvách a zkamenělinách a o tom, jak vznikly, můžete navštívit návštěvnické centrum GEOPARC Bletterbach v Aldeinu nebo GEOMuseum Radein. Podrobně vysvětlují historii vrstev rokle a ukazují vybrané zkameněliny – například stopy dinosaurů. Tam také můžete zdarma získat helmu, kterou by návštěvníci soutěsky měli vždy nosit. S ní se můžete vydat na cestu k památce světového dědictví. Při hledání zkamenělin můžete šplhat po schodech a žebřících, zatímco se hned vedle vás tyčí historie Země. Prohlídka soutěsky je o to zajímavější, když se zúčastníte jedné z četných prohlídek s průvodcem. 27 průvodců GEOPARCu otevírají návštěvníkům oči pro to, čeho by si při samostatném průzkumu sotva všimli. Od konce července do konce srpna navíc pracovníci GEOPARCu nabízejí také vlastní komentované prohlídky pro děti, které jim pomohou pochopit tuto přírodní památku pomocí her v přírodě a procházek s pověstmi.

Nejen kámen

Kromě nabídky pro děti má GEOPARC ve svém programu také další tematické procházky. Na trase "Kámen a víno" se nejprve projdete soutěskou Bletterbach a dozvíte se vše o jejím vzniku, poté navštívíte typické vinařství a poznáte cestu od vinné révy až k vínu. Srpnová výstava "Kámen a divoké byliny" se zase zaměřuje na byliny nalezené v soutěsce a jejich využití v kuchyni. Naopak ranní ptáčata se mohou od července do srpna nechat vyvést na vrchol Weißhornu, aby zažila východ slunce, cestou zpět prozkoumala soutěsku Bletterbach a nakonec se posilnila snídaní na salaši.

Přečtěte si více Zpět
Vyhledat statky
Statky v blízkosti soutěsky Bletterbachschlucht
30 nalezený statek nalezené statky
Woeserhof flower flower flower
Rodina Lintner  | Aldein  (Bolzano a okolí)
Chov zvířat
snídaně
Vlastní produkty ze statku : mléka, jogurt, špek ...
Vzdálenost 1,8 km
Pozice na mapě
4,6
"Velmi dobré"
(4 hodnocení)
Pokoje od 70€ za noc
Schornhof flower flower flower
Rodina Lintner  | Aldein  (Bolzano a okolí)
Statku s ekologickým hospodařením, Chov zvířat
snídaně
Produktový koutek: čerstvé maso, špek, vejce ...
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Práce ve stáji, Ve stájích ...
Vzdálenost 1,9 km
Pozice na mapě
5,0
"Velmi dobré"
(8 hodnocení)
Apartmán od 91€ za noc
Thomaserhof flower flower
Rodina Gruber  | Aldein  (Bolzano a okolí)
Chov zvířat
snídaně, polopenze
Vlastní produkty ze statku : mléka, jogurt, sýr ...
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Práce ve stáji, Ve stájích ...
Vzdálenost 2,0 km
Pozice na mapě
4,9
"Velmi dobré"
(15 hodnocení)
objednávka přes internet
Pokoje od 80€ za noc
Načíst další výsledky
Výsledek vašeho hledání

Soutěska Bletterbachschlucht

Další informace

Contacts
Geoparc Bletterbach
Visitor centre GEOPARC Bletterbach
Aldein Aldino
Operation Schedules
09:30 - 18:00
Mon
Tue
Wed
Thu
Fri
Sat
Sun
description to arrive at destination

The approach to the GEOPARC Bletterbach is from Auer or Neumarkt via Montan to Aldein. In Aldein, about 1km after the village centre, turn right into the district of Lerch in the direction of Bletterbach and drive to the car park at the visitor centre.

Park

The parking lot is located right in front of the visitor centre, from here also the GEOWeg and the forest educational trail start.

General description

Event earth history...on one view. The Bletterbach was elected together with the Dolomites on the 26th Juni 2009 because of its unique nature, landscape and beauty as well as for its scientifical meaning in Geology and Geomorphology to world nature inharitance by the UNESCO.