&noscript=1 /> Klášter Säben u Klausenu – Jižní Tyrolsko Klášter Säben u Klausenu – Jižní Tyrolsko
 
Klášter Säben: Svatá hora Jižního Tyrolska
Klášter Säben: Svatá hora Jižního Tyrolska

Výletní cíl

Klášter Säben

Klášter Säben: Svatá hora Jižního Tyrolska

Nad středověkým městečkem Klausen v jihotyrolském údolí Eisacktal se impozantně tyčí historií opředený klášter Säben – poutní místo, které rády navštěvují i rodiny.

Je jedno, zda se ke Klausenu blížíte ze severu nebo z jihu: Cestovatelům se nevyhnutelně naskytne pohled na pozoruhodný hradní vrch Säben s benediktinským klášterem z konce 17. století, idylicky umístěným uprostřed vinic. Návštěvu působivého klášterního komplexu s kaplí Milosti, kostelem Panny Marie, klášterním kostelem a kostelem Svatého kříže byste neměli vynechat na žádné dovolené v Jižním Tyrolsku. Vždyť bývalé biskupské sídlo je jedním z nejvýznamnějších historických a náboženských míst v zemi. Součástí je obohacující výlet pro malé i velké.

"Akropole Tyrolska"

Žádné jiné místo v Jižním Tyrolsku není tak bohaté na archeologické, historické a uměleckohistorické památky jako hora Säben s klášterem Säben. Křesťanský význam kopce Säbener Berg sahá až do doby Římanů, kteří zde založili pozdně římskou osadu včetně kasáren "Sabonia". Mezi 4. a 5. stoletím byl postaven raně křesťanský "kostel na vinici". V roce 600 n. l. přibylo v oblasti dnešního kostela Kreuzkirche další místo pro bohoslužby. O existenci raně křesťanské křtitelnice svědčí i relikvie z raného křesťanství nalezená při archeologických vykopávkách – křtitelnice pro dospělé. Další archeologické vykopávky v 70. letech 20. století odhalily také římské a germánské hroby. První stopy osídlení na Säbener Bergu však pocházejí již ze střední doby kamenné: svědčí o tom několik nálezů, jako jsou hroty šípů, kamenná sekera nebo křemenný nástroj.

Klášter Säben: Svatá hora Jižního Tyrolska

Biskupské sídlo a poutní místo

V raném středověku se z pozdně římské osady "Sabonia" vyvinulo biskupství "Sabiona", které zde mělo existovat až do roku 1000, než bylo za císaře Oty Velikého sídlo přeneseno do Brixenu. Následně bylo místo na kopci Säben u Klausenu přeměněno na mariánský klášter a v 11. a 13. století rozšířeno na hlavní biskupský hrad, který sloužil biskupovi jako pevnost v krizových dobách.

Klášter Säben je považován za jedno z nejstarších poutních míst v Tyrolsku. Svědčí o tom i ladinský klášter, který byl zmíněn již v roce 1503. I dnes se každé tři roky vydávají věřící z údolí Gadertal na pěší pouť do kláštera.

V průběhu staletí došlo k řadě architektonických změn. V roce 1533 byl komplex téměř zcela zničen požárem. Poté zůstal klášter 150 let neobydlený, než zde obyvatelé Klausenu postavili kostel Panny Marie a později kostel svatého Kříže. V roce 1685 komplex převzaly jeptišky benediktinek a roku 1699 byl vysvěcen na opatství. V letech 1880 až 1890 bylo opatství Säben naposledy opraveno kvůli nebezpečí sesuvu skály.

Pěšky z Klausenu na Säben

Z historického centra Klausenu, které stojí za vidění, vedou dvě krátké pěší trasy k opatství o 200 metrů výše. Jedna je 40minutová túra po Säbenské promenádě a druhá je středně strmá 30minutová túra po křížové cestě. Výchozím bodem pro obě stezky je krásné staré kamenné schodiště poblíž ulice Mühlgasse. Cestou ke klášteru si můžete prohlédnout hrad Branzoll, který však není přístupný pro prohlídky. Protože se ke klášteru dostanete pouze pěšky, jsou pro návštěvníky k dispozici parkovací místa na severu a jihu města. Několik sester, které dnes ještě žijí v klášteře Säben, žije v ústraní. Proto je možné navštívit jen malou část klášterního komplexu. Patří k nim kaple Milosti, kostel Panny Marie, klášterní kostel, kostel Svatého kříže a Jubilejní kašna. Informace o přesné otevírací době získáte v Turistické kanceláři Klausen.

Přečtěte si více Zpět
Vyhledat statky
Statky u kláštera Säben
22 nalezený statek nalezené statky
Obergostnerhof flower flower flower flower
Rodina Gasser  | Klausen  (Eisacktal)
Ovoce
prodejna na statku: med, mamelády, sirup ...
Selské nabídky: Prohlídka dvora s degustací
Vzdálenost 0,7 km
Pozice na mapě
4,9
"Velmi dobré"
(17 hodnocení)
Apartmán od 70€ za noc
Moar in Ums flower flower
Rodina Mayr  | Klausen  (Eisacktal)
Chov zvířat
Vlastní produkty ze statku : mléka, vejce
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Práce ve stáji, Ve stájích ...
Vzdálenost 1,1 km
Pozice na mapě
4,9
"Velmi dobré"
(11 hodnocení)
Apartmán od 55€ za noc
Unterplattner flower flower flower flower
Rodina Kerschbaumer  | Klausen  (Eisacktal)
Chov zvířat
snídaně
Produktový koutek: vejce, med, mamelády ...
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Práce ve stáji, Ve stájích ...
Vzdálenost 1,4 km
Pozice na mapě
4,9
"Vynikající"
(24 hodnocení)
Apartmán od 100€ za noc
Načíst další výsledky
Výsledek vašeho hledání

Klášter Säben

Další informace

Contacts
Tourist information Chiusa Barbiano Velturno Villandro/Klausen Barbian Feldthurns Villanders
Piazza Mercato/Marktplatz 1
39043 Chiusa/Klausen
Operation Schedules
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec
Park
in the village center. The monastery is only accessible on foot.
General description

Sabiona is the spiritual cradle of the entire Tyrol region and one of its oldest monuments.

Today, the fortress is the site of the enclosed convent of the Benedictine nuns. Some parts of the monument can be visited every day from 8 a.m. to 5 or 6 p.m.

Instead, the church of Our Lady is open from the middle of April to the end of octobre every Tuesday  from 2 to 5 p.m. Guidet tours on request. 
Groups of 15 or more persons can reserve a guided tour even outside normal hours. Information in the Tourist Office Klausen, Tel. 0472 847 424

Holy Mass: Sunday at 8:30 clock and Monday – Saturday at 7:15 clock (German)