&noscript=1 /> Rokle Gilfenklamm u Sterzingu – Jižní Tyrolsko Rokle Gilfenklamm u Sterzingu – Jižní Tyrolsko
 
Gilfenklamm: jediná mramorová soutěska v Evropě
Gilfenklamm: jediná mramorová soutěska v Evropě

Výletní cíl

Gilfenklamm

Gilfenklamm: jediná mramorová soutěska v Evropě

Nově postavenými lávkami se mohou do soutěsky Gilfenklamm u Sterzingu vydat i ti nejbojácnější: mezi skalnatou soutěskou a hučícími vodními masami je to mimořádně působivý zážitek.

U vstupu do údolí Ratsching, nedaleko vesnice Stange živelná síla vody za miliony let vyhloubila 15 metrů hlubokou rokli do skály. Dnes je tato soutěska, Gilfenklamm, chráněnou přírodní památkou.

Potok Ratschings se zde valí mezi vysokými skalními stěnami a bílým mramorem ve výšce přes 175 metrů, až nakonec přes různé stupně hřmí do údolí jako vodopád a vlévá se do potoka Ridnaun. Přírodní úkaz soutěsky Gilfenklamm mohou návštěvníci pozorovat zblízka na dobře zajištěné stezce, která vede přes schody a úzké mosty do nitra soutěsky. Výlet pro celou rodinu.

Mezi elixírem života a živelnou silou

Potok se valí divokou roklí. Voda se tříští o skalní stěny, které nejsou tak bílé, jak bychom od světlého mramoru očekávali – mechy a lišejníky zbarvily kámen do zelena a černa. Jen kameny v korytě potoka září jasně. Zde se mohou děti cákat a stavět malé přehrady, zatímco jejich rodiče nabírají síly v hučícím prostředí. Stezka je oblíbená zejména v letních měsících, voda a skály zde vždy poskytují ochlazení. Ne nadarmo je Gilfenklamm považován za jednu z nejkrásnějších přístupných soutěsek v Alpách. Zejména na začátku léta, kdy na horách taje sníh a potok přináší více vody než po celý rok, je 15 metrů vysoký vodopád podívanou, při které možná na chvíli dokonce zadržíte dech.

Gilfenklamm: jediná mramorová soutěska v Evropě

Stezka mezi skalami

První zajištěný chodník se schody a mosty vybudoval Rakouský alpský klub v roce 1896. Tehdy se impozantní soutěska Gilfenklamm nazývala "Kaiser-Franz-Josef-Klamm", což dodnes připomíná pamětní deska podél cesty.

Již tehdy přitahovala tisíce návštěvníků. V roce 1961 byla cesta opravena. Čistý a bílý mramor v okolí Ratschingse byl ve starověku obzvlášť ceněný. Tento mramor se používal již v římských dobách a byl dokonce součástí opěrných zdí silnice do údolí Ridnaun. Nejen v gotickém farním kostele ve Sterzingu, ale také v innsbruckém dvorním kostele a ve vídeňském zámku Schönbrunn najdeme stavební prvky z tohoto mramoru a také sochaři některých vídeňských památek dali přednost tomuto materiálu.

V Jihotyrolském archeologickém muzeu v Bolzanu je vystaven slavný Mithrův kámen ze Sterzingu, římský reliéf z mramoru z rokle Gilfenklamm, který zobrazuje boha slunce Mithru a prvotního býka. Kopii můžete obdivovat na nádvoří sterzingské radnice.

Podnik

 

Název "Gilf" souvisí se slovem "záliv" a pochází z řeckého "colpos", což znamená záliv, lůno, prohlubeň nebo oblouk. Do soutěsky Gilfenklamm se dostanete po stezce podél potoka Jaufenbach ve Stange. Výstup nahoru trvá asi hodinu a dolů tři čtvrtě hodiny.

Přečtěte si více Zpět
Vyhledat statky
Statky v blízkosti soutěsky Gilfenklamm
25 nalezený statek nalezené statky
Schoater flower flower
Rodina Braunhofer  | Ratschings  (Eisacktal)
Statku s ekologickým hospodařením, Chov zvířat
Vlastní produkty ze statku : vejce, čerstvá zelenina podle sezóny, čerstvé ovoce podle sezóny ...
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Práce ve stáji, Ve stájích ...
Vzdálenost 0,4 km
Pozice na mapě
Apartmán od 60€ za noc
Nestlhof flower flower flower
Rodina Nestl   | Sterzing  (Eisacktal)
Chov zvířat
Vlastní produkty ze statku : mléka, vejce, koření z bylinek ...
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Ve stájích, Zažít sklizen sena
Vzdálenost 0,9 km
Pozice na mapě
5,0
"Velmi dobré"
(1 hodnocení)
objednávka přes internet
Apartmán od 100€ za noc
Häuslerhof flower flower flower
Rodina Häusler  | Ratschings  (Eisacktal)
Chov zvířat
Vlastní produkty ze statku : špek
Vzdálenost 1,0 km
Pozice na mapě
Načíst další výsledky
Výsledek vašeho hledání

Gilfenklamm

Další informace

Contacts
Racines Tourism
Via Giovo 1
39040 Ratschings/Racines
Open
Operation Schedules
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec
General description

Cutting through pure white marble, which used to be coveted by stonemasons from all over the world and which shimmers here in every conceivable shade of green, the otherwise peaceful Ratschinger Bach stream becomes a raging torrent. By going down steep steps and over narrow bridges, you can get right down to the heart of the gorge, where a breathtaking natural scene awaits. The lower entrance to the Gilfenklamm gorge is in Stange/Stanghe, from where you walk along a level hiking trail to the entrance to the gorge, where the trail begins to climb gradually over bridges and along well-secured trails. Storming and raging, the wild waters of the Ratschinger stream tumble over numerous waterfalls, forcing themselves through narrow chasms between the steep cliff walls, which ensure that at the lowest, most impressive point - the so-called "church" - even the most dazzling sunshine is dimmed. Going from one bridge to another and up and down steps, you finally reach the end of the gorge. If you take your time, have good shoes and a camera, this hike is a memorable experience for all the family.

Public transport
Linienbus 319 Sterzing/Vipiteno - Ratschings/Racines
Linenbus 312  Sterzing - Ridnaun/Ridanna (until Stange)