&noscript=1 /> Stezky Waalweg v Dolním Vinschgau – Jižní Tyrolsko Stezky Waalweg v Dolním Vinschgau – Jižní Tyrolsko
 
Stezky Waalweg v Dolním Vinschgau: pohodová turistika
Stezky Waalweg v Dolním Vinschgau: pohodová turistika

Výletní cíl

Stezky Waalweg v Dolním Vinschgau

Stezky Waalweg v Dolním Vinschgau: pohodová turistika

Nemusí to být vždy jen vrcholový kříž. Pokud dáváte přednost nenáročným túrám, jsou pro vás stezky podél zavlažovacích kanálů, tzv. Waalwege, mezi Laasem a Töllem v Dolním Vinschgau jako stvořené.

Cesta je cíl – Málokdy je toto rčení tak pravdivé, jako když se vydáte na některou z četných stezek podél zavlažovacích kanálů, tzv. Waalweg, v Dolním Vinschgau. Úzká stezka se mírně a rovnoměrně táhne podél středověkých zavlažovacích kanálů a zelený baldachýn vás chrání před hřejivými slunečními paprsky. V uších vám zní šumění vody, cvrlikání ptáků a smích dětí. Výhled se rozprostírá po celém údolí, na proslulé jihotyrolské jabloně, vinnou révu, hrady a vesnice. Hledáte-li klid a vyrovnanost, dá vám stezka Waalweg pocit, že jste dorazili do cíle.

Projděte se historií Jižního Tyrolska

Historie jihotyrolských stezek Waalweg sahá až do pozdního středověku. Ve Vinschgau, jedné z oblastí s nejnižšími srážkami v Itálii, pocházejí některé zavlažovací kanály už z roku 1510. Stavěli je šlechtici, kláštery a vesnické komunity. Až do 19. století využívali zemědělci kanály k zavlažování svých polí a luk, které byly kvůli suchému klimatu ve vnitřních Alpách často ohroženy suchem. Zásobování pitnou vodou zajišťovaly také kanály. Vzácná voda pochází převážně z ledovců, přírodních zásobáren vody v zemi. Zavlažovací kanály, které jsou dnes oblíbené jako turistické stezky, byly původně vyhrazeny pro "Waalera", který měl na starosti kontrolu a údržbu kanálů a dohlížel na přesně stanovené časy zavlažování polí.

Stezky Waalweg v Dolním Vinschgau: pohodová turistika

Tady je z čeho vybírat

Výlet po četných stezkách Waalweg v údolí Dolního Vinschgau se vyplatí po celý rok. Na jaře a v létě protéká kanály obzvlášť velké množství vody, která potěší malé i velké. Naopak na podzim vás upoutá především pestrobarevná paleta listů na stromech. Ať už si pro svou dovolenou v Dolním Vinschgau vyberete kteroukoli obec, nedaleký přístup do sítě stezek Waalweg je zaručen. Každá z cest se vyznačuje svými zvláštnostmi. Například Latschanderwaal vede z obce Latsch listnatými lesy, kolem skalních stěn a vinných pergol do Kastelbellu a na konci odmění turistu nádherným výhledem na stejnojmenný středověký hrad a Dolní Vinschgau, procházka trvá asi dvě a půl hodiny. Zaalwaal vede z malé vesnice Kortsch u Schlandersu bohatou přírodní krajinou s kaštany a ovocnými stromy. Cestu lemuje románský kostel Aegidius ze 14. století a dva staré nepoužívané mlýny.

Pro ty, kteří chtějí zkombinovat tři různé stezky, doporučujeme okružní túru přes Rautwaal, Neuwaal a Mareinwaal. Výchozím bodem je malá obec Morter u vstupu do Martellského údolí v Dolním Vinschgau. Pohodová okružní túra spojuje hory Nörderberg a Sonnenberg a nabízí nádherný výhled na vesnice Latsch a Tarsch. V úseku Neuwaal jsou k vidění skalní rytiny Waalerů. Neuwaal je jednou z nejvýše položených Waalských stezek v Jižním Tyrolsku. Naopak Schnalser Waalweg u Naturnsu nabízí sportovní výzvu a návštěvu muzea. Stezka byla vybudována v 16. století a vede z vesnice Galsaun s 350 obyvateli na hrad Juval vysoko nad roklí údolí Schnalstal. Hrad je sídlem horolezce Reinholda Messnera a zároveň součástí jeho Messnerova horského muzea. Při výšlapu přes Schnalser Waal se vám naskytne úchvatný výhled, stejně jako na původní Waalerhütte a Waalschelle. Ke všem výchozím a koncovým bodům Waalských stezek se dostanete také lanovkou Vinschgerbahn nebo místním autobusem.

Přečtěte si více Zpět
Vyhledat statky
Statky v blízkosti stezky Waalweg
46 nalezený statek nalezené statky
Waalhof flower flower flower
Rodina Stricker  | Latsch  (Vinschgau)
Ovoce
Vlastní produkty ze statku : vejce, mamelády, víno ...
Selské nabídky: Prohlídka dvora, Prohlídka sadu a vinic
Vzdálenost 0,7 km
Pozice na mapě
4,9
"Velmi dobré"
(2 hodnocení)
Apartmán od 55€ za noc
Weiss-Hof flower flower flower
Rodina Weiss  | Latsch  (Vinschgau)
Statku s ekologickým hospodařením, Ovoce
Vlastní produkty ze statku : mamelády, ovocné šťávy
Selské nabídky: Zažít selský všední den
Vzdálenost 0,7 km
Pozice na mapě
4,8
"Velmi dobré"
(1 hodnocení)
Apartmán od 58€ za noc
Langstrein Hof
Rodina Pircher  | Latsch  (Vinschgau)
Statku s ekologickým hospodařením, Ovoce
Produktový koutek: mamelády, sirup, ovocné šťávy ...
Selské nabídky: Prohlídka dvora
Vzdálenost 0,8 km
Pozice na mapě
Apartmán od 140€ za noc
Načíst další výsledky
Výsledek vašeho hledání

Stezky Waalweg

Další informace

Contacts
Tourist Office Laces-Martello
Piazza Principale 14
39021 Laces
Open
Operation Schedules
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec
General description

Hike along the Latschander Waalweg canal. The "Waale" are irrigation systems and the water was drained and fed into the canals so that meadows and fields could be irrigated.

description to arrive at destination

Sulla strada statale della Val Venosta fino a Laces, qui si possono parcheggiare o alla stazione o sui parcheggi circostanti, a seconda di quale ingresso selezionato.

Route description

Many of these canals are preserved today and are used as hiking or walking trails. Both starting points for the Latschander Waalweg trail are located in Laces, either at the roundabout at the end of the village or right by the entrance to the village. The trail leads down to Castelbello, where it meets up with the Ciardes irrigation channel path (Tscharser Waalweg), leading to Castle Juval (Schloss Juval). A quiet hike along the irrigation canals offers fantastic views. The trail takes you past the Pfraumhof farm which offers a rustic atmosphere for refreshments. The hike is an especially wonderful experience for children.