&noscript=1 /> Údolí Frühlingstal mezi Eppanem a Kalternem – Jižní Tyrolsko Údolí Frühlingstal mezi Eppanem a Kalternem – Jižní Tyrolsko
 
Údolí Frühlingstal u Montigglu: Vivaldiho múza
Údolí Frühlingstal u Montigglu: Vivaldiho múza

Výletní cíl

Údolí Frühlingstal

Údolí Frühlingstal u Montigglu: Vivaldiho múza

Kdo se jednou procházel údolím Frühlingstal (Jarní údolí) u obce Montiggl, toho možná napadlo, že právě zde Vivaldi složil své "Jaro".

Údolí Fabiontal leží v zalesněné kotlině mezi Kalternským jezerem a velkým Montigglským jezerem asi deset kilometrů jihozápadně od Bolzana a spojuje povodí obou jezer, která vyhloubil ledovec v době ledové. Všeobecně je však známý pod jiným názvem: Frühlingstal, tedy Jarní údolí. Za tento název vděčí tisícům kvetoucích rostlin, které již brzy na jaře osídlují jeho svahy a činí z něj jeden z nejoblíbenějších výletních cílů v Jižním Tyrolsku.

Kolébka jara

Když jinde ještě vládne šedohnědá zima, v údolí Frühlingstal je jaro už v nejlepším. Chráněné údolí se otevírá mírným vzdušným proudům z jihu, které vytvářejí příznivé mikroklima. Kromě toho jím protéká potok Angelbach, odtok z velkého Montigglského jezera, který poskytuje dostatek vláhy. Proto se zde již v únoru otevírají poupata různých časně kvetoucích rostlin a vytvářejí jarní barevnou paletu: bílý hlaváček jarní, žluté prvosenky a modré jaterníky zahajují rej barev, který v březnu vyvrcholí sasankami, fialkami a pěnišníky. Pokud vás však přepadne jarní horečka a budete si chtít trochu té nádhery přinést domů, upozorňujeme vás, že toto Jarní údolí je chráněným biotopem, takže trhání květů je zakázáno. Na oplátku se ani zde příroda nenechává zahanbit. Cestu lemuje řada různých listnatých stromů – lípy, buky, olše černé a mnoho dalších. Žlutí motýli jitrocelové opouštějí svá zimoviště dříve a salamandři ohniví vylézají za deštivého počasí ze svých úkrytů. Pozorně naslouchat by měli také pozorovatelé ptáků: sýkory, brhlíci, střízlíci a červenky se rozléhají v korunách stromů, zatímco kukačka udává rytmus.

Údolí Frühlingstal u Montigglu: Vivaldiho múza

Cesta do ráje

Jistěže neexistuje jen jedna cesta do květinového ráje údolí Frühlingstal. Do Jarního údolí se můžete vydat z několika směrů a s velmi odlišnými výchozími body a cíli. Některé tipy na výlety začínají u Kalternského jezera. Můžete například začít u hostince Gasthof Geier na západním břehu a na protější břeh se dostanete asi za deset minut po okruhu kolem jezera. Pak se dáte doleva po silnici na východním břehu a pak se na sever až k ukazateli "Frühlingstal". Tam opustíte silnici a vydáte se po lesní cestě, která vás povede kolem vinic. Za posledními vinicemi se otevírá Jarní údolí a vy se můžete vydat na túru mořem květů. Pokud se chcete zdržet déle, můžete se projít kolem Montigglských jezer Montiggl nebo jednoduše začít v Kalternu či Traminu.

Chcete si užít ještě více?

Květnatá nádhera a snadná dostupnost údolí Frühlingstal nejsou jedinými důvody jeho oblíbenosti. Cesta údolím stoupá jen velmi mírně, a proto je ideální pro rodiny s dětmi nebo méně zdatné chodce. Přesto je pevná obuv výhodou. Dobrodružní turisté mohou trasu zvládnout v nejlepších nedělních botách nebo botách na vysokém podpatku, ale poněkud blátivější úseky rozhodně zanechají stopy na sváteční obuvi.

Nejvhodnější dobou pro procházku je začátek března. Pro ty, kteří mají rádi nerušený odpočinek, je vhodné začít brzy ráno. Ráno se ozývá také cvrlikání ptáků. Kdo si to může dovolit, měl by si výlet do “údolí květů” naplánovat na všední den. Pak budou chybět i nedělní rekreanti.

Přečtěte si více Zpět
Vyhledat statky
Statky v blízkosti údolí Frühlingstal
69 nalezený statek nalezené statky
Malgreienhof flower flower flower
Rodina Peterlin  | Kaltern an der Weinstraße  (Bolzano a okolí)
Ovoce, Vinařství
Vlastní produkty ze statku : vejce, mamelády, víno ...
Selské nabídky: Zažít selský všední den
Vzdálenost 1,3 km
Pozice na mapě
Apartmán od 80€ za noc
Leuchtenhof flower flower flower flower
Rodina Morandell  | Kaltern an der Weinstraße  (Bolzano a okolí)
Ovoce, Vinařství
Produktový koutek: mamelády, sirup, ovocné šťávy ...
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Prohlídka dvora s degust.vína, Kurz knedlíku
Vzdálenost 1,3 km
Pozice na mapě
5,0
"Velmi dobré"
(1 hodnocení)
Apartmán od 105€ za noc
Seaberhof flower flower flower
Rodina Peterlin  | Kaltern an der Weinstraße  (Bolzano a okolí)
Ovoce, Vinařství
snídaně
Vlastní produkty ze statku : mamelády, ovocné šťávy, čerstvé ovoce podle sezóny ...
Selské nabídky: Prohlídka dvora, Kurz knedlíku
Vzdálenost 1,4 km
Pozice na mapě
Pokoje od 55€ za noc
Apartmán od 155€ za noc
Načíst další výsledky
Výsledek vašeho hledání

Údolí Frühlingstal

Další informace

Contacts
Tourism Office Eppan
Bahnhofstraße 7
39057 St. Michael | Eppan
Open
Operation Schedules
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec

Itinerary: A phenomenon that attracts visitors from all over South Tyrol, happens in Spring Valley between the two Laghi di Monticolo/Montiggl Lakes and Lago di Caldaro/Caldaro Lake: Yellow primrose, white daffodils, violet liverleaf, blue crocuses and primroses are stretching towards the sky - a colorful natural patchwork pleases everyone after the harsh winter days. Right in the middle there is as well the peaceful little Angel stream meandering southward. Best time to enjoy it is between mid February to late March.

From the car park the walk goes across the narrow strip of asphalt (not the main street) right down to the hamlet Monticolo/Montiggl. In the village it turns right in front of the church and follow the small asphalt street for 20 minutes through orchards and then through the forest to a crossroads. After 50 meters the Spring Valley is at the left. Going right the walk ends at Lago di Caldaro/Kaltern Lake passing through the lower part of the Spring Valley. However, on the left the walk goes up through the lovely valley following the signs to the asphalt street.