&noscript=1 /> Via ferrata Pisciadù – Dolomity – Jižní Tyrolsko Via ferrata Pisciadù – Dolomity – Jižní Tyrolsko
 
Via ferrata Pisciadù: srdce z kamene
Via ferrata Pisciadù: srdce z kamene

Výletní cíl

Pisciadù via ferrata

Via ferrata Pisciadù: srdce z kamene

Via ferrata Pisciadù vede do kamenitého srdce dávné kultury: masiv Sella leží přesně uprostřed pěti ladinských údolí.

Ještě předtím, než se do Dolomit vydali Římané a germánské kmeny, žili zde předkové Ladinů. Dnes tvoří masiv Sella srdce údolí Gröden, Gadertal/Alta Badia, Fassatal, Ampezzo und Buchenstein, která jsou stále ovlivněna ladinským vlivem. Není jen centrem ladinské kultury v Itálii: spolu s proslulými horskými útvary, jako jsou vrcholy Drei Zinnen a Latemar Rosengarten, patří k jednomu z nejznámějších pohoří na světě – Dolomitům zapsaným na seznamu světového dědictví UNESCO. A masiv Sella si může připsat další superlativ.

Po laně a kameni

Na různé vrcholy Dolomit vede mnoho krásných horolezeckých tras. Nejnavštěvovanější via ferratou v Jižním Tyrolsku je však via ferrata Pisciadù, která byla vytesána do skály masivu Sella. To je dáno také jeho dobrou dostupností. Při cestě autem ze směru od Grödenského údolí je první etapou průsmyk Grödner Joch. O dva kilometry dál, směrem na Corvaru, se nachází velké parkoviště – výchozí bod pro via ferraty. Odtud to není daleko k asi 50 metrů vysoké skalní stěně se železnými schody. Jakmile zvládnete tuto první překážku na cestě vzhůru, dostanete se na krátkou turistickou stezku, která vás během několika minut pěšky dovede na samotný začátek Pisciadù. Vždy dobře zajištěná trasa nyní stoupá kolmo vzhůru, vlevo se řítí vodopád Pisciadù a ti, kteří mají odvahu se otočit, vidí daleko pod sebou Corvaru. Asi po dvou hodinách v závratných výškách se dostanete k vrcholu via ferraty – visutému mostu na Exnerskou věž. Tento úchvatný průchod mezi dvěma skalními věžemi je pravděpodobně nejfotografovanějším visutým mostem v zemi a tvoří konec via ferraty. Ti, kteří ji šťastně nechali za sebou, se nakonec asi po 40 minutách chůze dostanou k chatě Pisciadù u jezera Pisciadù. Po zdolání 724 výškových metrů je zde jídelníček chaty velmi vítaným čtením.

Via ferrata Pisciadù: srdce z kamene

Konec jako z filmu

Po vydatném občerstvení je třeba najít odpověď na otázku všech horských otázek: Nahoru nebo dolů? Obojí je možné z chaty Pisciadù: ti, kteří jsou v nejlepších fyzických letech, vystoupí na téměř třítisícový vrchol Pisciadù ještě týž den. Na druhou stranu, pokud pro vás začne být výškový vzduch postupně příliš řídký, máte dvě možnosti, jak sestoupit. Většina turistů volí sestup údolím Val Setùs, který trvá asi hodinu a půl po suti a kamení přímo na parkoviště.

O něco delší, ale o to krásnější je sestup údolím Mittagstal, které je v zimě oblíbeným cílem lyžařských turistů. Mimochodem, bílošedá skalnatá krajina údolí byla také dějištěm filmu "Cliffhanger" se Sylvesterem Stallonem.

Lezení na via ferratě Pisciadù

 

Aby se den na via ferratě Pisciadù stal nefalšovaným zážitkem, měli by budoucí lezci pamatovat na několik věcí: Pisciadù nepatří k nejtěžším vysokohorským túrám, ale určitě je třeba mít s sebou určitou dávku lezeckých zkušeností, výšku a jistotu. Trasa není vhodná pro začátečníky, protože poslední část Pisciadù je obzvláště obtížná. Z tohoto důvodu je nezbytné mít správné vybavení: nezbytné jsou horské boty, sedací úvazek, helma, lano a správné karabiny. A na závěr ještě něco o době, kdy se vydat na cestu: nejlepší doba pro cestování je od konce června do října. Popularita Pisciadù však znamená, že na některých místech se při výstupu tvoří skutečné fronty horolezců. Ti, kteří se chtějí vyhnout "horské zácpě", by proto měli vyrazit dříve nebo o něco později. Pokud si můžete udělat čas, je lepší vyrazit na Pisciadù ve všední dny a vyhnout se ruchu o víkendech.

Přečtěte si více Zpět
Vyhledat statky
Statky v blízkosti via ferraty
29 nalezený statek nalezené statky
Mersahof flower flower
Rodina Pezzedi  | Corvara
Chov zvířat
snídaně
Vlastní produkty ze statku : mléka
Selské nabídky: Zažít selský všední den
Vzdálenost 3,5 km
Pozice na mapě
4,6
"Velmi dobré"
(20 hodnocení)
Pokoje od 42€ za noc
Col flower flower
Rodina Perathoner  | Wolkenstein
Chov zvířat
Vlastní produkty ze statku : mléka, vejce, remeslo/ruční práce ...
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Práce ve stáji, Ve stájích ...
Vzdálenost 4,7 km
Pozice na mapě
4,9
"Velmi dobré"
(1 hodnocení)
Apartmán od 135€ za noc
Larciuneihof flower flower flower
Rodina Mussner  | Wolkenstein
Chov zvířat
snídaně
Vlastní produkty ze statku : mléka, jogurt, máslo ...
Selské nabídky: Práce ve stáji, Prohlídka dvora, Pecení ...
Vzdálenost 4,7 km
Pozice na mapě
5,0
"Velmi dobré"
(2 hodnocení)
objednávka přes internet
Pokoje od 140€ za noc
Apartmán od 130€ za noc
Načíst další výsledky
Výsledek vašeho hledání

Via ferrata Pisciadù

Další informace

Contacts
Corvara Tourist Office
Str. Col Alt 36
39033 Corvara
Closed
Operation Schedules
Jan
Feb
Mar
Apr
May
Jun
Jul
Aug
Sep
Oct
Nov
Dec
Route description

Set off from the large car park just outside Colfosco (on the road towards the Gardena Pass), above a wooded slope. After a short section secured with cables and a short walk, you reach the start.

There are fixed cables to help you overcome the rocky obstructions in the forest. Head between two massive blocks of rock and continue on the trail to the bottom of the Sella massif. Climb up the cable-secured route to the Torre Exner mountain, which you leave at the top via a little suspension bridge. A fixed-cable route and a trail lead up to the Pisciadù refuge.

The descent is via trail no. 666 (the normal route to the Rifugio Pisciadù hut) through the Val Setus valley and straight down to the car park.

General description

The Dolomites, which many people regard as the most beautiful mountains in world, are an awesome challenge that climbers and mountaineers shouldn't miss. Vertical rock faces and steep towers guarantee plenty of climbing challenges. Doubtless, one of the most famous fixed-rope routes in the Dolomites is the Pisciadù via ferrata (also known as the Via Ferrata Tridentina) in the Sella massif. The via ferrata, easily reachable from Colfosco, has some intriguing vertical sections and a suspension bridge.

Public transport
Getting to the starting point of the tour or point of interest by public transport is easy and convenient.
description to arrive at destination

*By car

 • Coming from Innsbruck: take the A 13 and the A 22 toll motorway and exit at Bressanone/Brixen, following the signs to Brunico/Bruneck along the Val Pusteria/Pustertal road as far as San Lorenzo/St.Lorenzen. Follow the signs to Val Badia/Gadertal 
 • Coming from Verona-Bolzano: take the A 22, exit at Bressanone/Brixen and continue as above

*By train

The nearest train stations are:

 • Brunico - 37 Km
 • Bolzano (via Passo Gardena) - 72 Km (via Brunico) – 100 Km
 • Connection train station – Alta Badia by the local bus SAD: www.sad.it

*By air

 • Innsbruck - 130 km
 • Munich – 330 km
 • Venice Treviso / Venice Marco Polo – 180 / 200 km
 • Verona – 213 km
 • Milan Bergamo / Milan Malpensa - 310 /400 km
 • Information airport transfer: www.suedtirolbus.it - www.cortinaexpress.it