X Cookies allow us to provide our services. By using our services, you agree that we may use cookies. Click here for further information.
Home
Dovolená na statku
Tipy na dovolenou
Poznávání na statku

Poznávání na statku

Kreativní zima na statku: vaření, vyřezávání a hledání stop ve sněhu

Na dovolené na statku v Jižním Tyrolsku nehrozí nuda ani během chladných zimních měsíců – a nejen na děti čeká každý den zajímavý zážitek. Také dospělí si domů odvezou celou řadu poznatků o tradičním selském životě. Zde je několik tipů, co vše se lze na zimní dovolené naučit od sedláků:

1 Výpomoc ve stáji

Malí zemědělci mohou sedlákům pomáhat při krmení telat. Když si na nohy natáhnou gumáky a obléknou pravou sedláckou zástěru, vypadají jako profíci.
Statek se zvíraty

2 Výrobky pro velké i malé

Když příroda ulehne k zimnímu spánku, věnují se sedláci už tradičně řemeslným činnostem. Spolu se svými velkými i malými hosty, kteří na statku tráví dovolenou, selky vykouzlí hotová umělecká díla z přírodních materiálů, ze dřeva či sena.
Anebo hosty zasvětí do výroby plsti

3 Kreativita při vyřezávání

Na statku Thalerhof v obci Feldthurns si mohou hosté ověřit své řemeslné dovednosti při vyřezávání . V rámci pravidelných seminářů pro větší děti, dospělé nebo všechny dohromady sedlák představuje osvědčené postupy, při kterých vznikají zajímavé předměty ze dřeva kaštanu, borovice limba či z lípy.
 

4 Pozorování zvěře

Opravdové vzrušení přináší pozorování divoké zvěřespolu se sedlákem: Kdo umí být tichý jako myš a má trpělivost, spatří s trochou štěstí srny či zajíce. Malí návštěvníci statku se také naučí poznávat stopy zvířat ve sněhu.
Divoké zvěřespolu se sedlákem

5 Kuchařský kurz se selkou

Když se statek ponoří do tmy a svítí jen vyhřátá světnice, domem se nese známá vůně cukroví. Malí hosté mohou pomáhat při přípravě těsta, vykrajování a zdobení , samotné pečení je však na selce. Ta v rámci kuchařského kurzu ráda prozradí některé fígle pro přípravu tradičních jihotyrolských pokrmů, jako jsou špekové knedlíky, taštičky Krapfen nebo sladké Strauben.
> Pečení chleba se sedlákem: Apartmány nebo pokoje k pronájmu

6 Seznámení se selskou kulturou

Večer vždy nastává nejlepší chvíle k povídání: zájemci se od svých hostitelů dozví při svařeném víně nebo dětském punči a u teplých kamen mnoho zajímavostí o jihotyrolských mýtech, legendách a tradicích.
Seznámení se selskou kulturou