V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

K ledovým dírám v Eppanu

Nejlepší ochlazení

Letní hic: Je nejvyšší čas ochladit se a vyrazit na výlet s celou rodinou do prázdninového regionu Jih Jižního Tyrolska. Tady, jižně od Bolzana v kotlině nad St. Michael/Eppan, najdete to správné letní osvěžení .

Na malé objevovatele tu čeká mezi porfyrovými skálami napínavý přírodní úkaz - dokonce i v létě tu ještě bývají rampouchy. V lesích mezi obcemi Eppan a Kaltern se vyskytují tak zvané ledové díry, které pumpují studený vzduch z horniny do teplého letního vzduchu.

„Studený vánek“ vycházející z ledových děr vzniká cirkulací vzduchu ve skalních štěrbinách. Do horních otvorů ryolitu proudí v létě teplý vzduch, ochladí se ve v zimě vychlazeném hradle, klesne a proudí ven spodními otvory ve skále v podobě studeného vzduchu. Teplota vzduchu se pohybuje mezi nulou a pěti stupni Celsia.

Zajímavým efektem zdejšího mikroklimatu jsou rostliny, kterým se daří ve zdejší v nadmořské výšce jen 500 metrů, jako jsou alpská růže a brusinka. Jinak jsou k vidění jen ve studených vysokých horách.

K ledovými dírám se je možné dostat i s dětmi po turistické stezce. Vede z náměstí vesnice St. Michael okolo idylicky položeného kostela Gleifkirche do lesů u Eppanu. Na zpáteční cestě se jde kolem zámků Gandegg, Englar a Moos-Schulthaus. Tento výlet zabere asi půldruhou hodinu.