V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.
WEB
Back Home
  • Lahngut  - Lana - Pokoje k pronájmu  - Merano a okolí

Lahngut

Selská řemesla v Lana

Rodina Karl Heinz Windegger
Lahnstr. 9
39011 Lana
Lana
Sortiment:
  • kulaté vázy
  • misky a talíre
  • koule
  • drevené ovoce
  • ozdoby
  • mlýnky na pepr

Výkladní skrín s našimi produkty

Popis statku

Statek Lahngut tvorí 2,5 hektaru ovocných zahrad a leží v mestecku Niederlana jižne od Merana. Mesto je známé svým kostelem s pozdne gotickým krídlovým oltárem od malíre a sochare Hanse Schnatterpecka. Ovocnár Karl Heinz Windegger si v prízemí svého domu zrídil truhlárskou dílnu s výhledem na jablone. Jejím srdcem je litinový soustruh, na nemž nadšený truhlár umí vykouzlit rozmanité drevené unikáty.

Řemeslo

"Nerovnosti a nejednotnosti me fascinují," ríká Karl Heinz Windegger. Zajímavá kresba listnatých stromu, sukovité cásti roubovaných jabloní a suky starých kmenu: 50letý hospodár nejradeji pri své truhlárské práci používá drevo, jak ho utvárela príroda: "Rucní práce umožnuje tyto nerovnosti zvlášte dobre zvýraznit. Hladké cásti se k tomu pekne navážou s pomocí stroju." S umeleckým truhlárstvím zacal v roce 2005, od té doby ho nadšení pro toto remeslo neopustilo. Ve své dílne tráví hodne casu predevším v zimních mesících. O jeho vysokém nasazení vypovídají jeho výrobky: Komplikovaná díla skrývají nespocetné hodiny rucní práce. "Je to cistá vášen," ríká neomylne.

Na stopě zpracování

Každý kousek z dílny Karla Heinze Windeggera je unikátem. Umelecký truhlár nejradeji používá drevo jabloní, které ho všude obklopují. Rád však pracuje také s trešní a orechem, jasanem a bukem. Jeho díla vetšinou vznikají prícným obrábením, napríc drevním vláknum. Až behem práce se ukáže, jaký tvar drevo nakonec získá. Pri výrobe misek a váz vytocí Windegger nejdríve vnejší formu a poté uvnitr hloubí otvor. "Vpustím se do dreva a dám vzniknout jeho tvaru," popisuje truhlár svuj styl práce. Takové pojetí remesla si žádá hodne citu: "Nejduležitejší je: musí se pracovat se drevem, ne proti nemu."

Tvary a barvy dreva probouzejí fantazii a kreativitu umeleckého truhláre. Jeho produktová paleta sahá od drevených ozdob, pres koule, mísy a drevené ovoce, až po malé i velké vázy. "Zajímá mne práve ta ruznost. Méne užitkovost, a více umeleckost," zduraznuje Karl Heinz Windegger. Po dokoncení ceká na každý výrobek ješte jedno leštení: probíhá rucne, s pár kapkami prírodního oleje a poté krátké sušení. "Možnosti, jak drevo promenit na objekty, síla jejich výrazu a energie, kterou mají, jsou nekonecné," teší umeleckého truhláre.

Příjezd

Sjedte z rychlostní silnice (s názvem MeBo - Merano-Bolzano) na výjezdu „Lana-Burgstall“. Pokracujte smerem na Lana, po 500 metrech odbocte doleva smerem ke kostelu Pfarrkirche Niederlana a u ovocnárské spolecnosti „Pomus“ znovu doleva do ulice Schnatterpeckstraße. U kostela Pfarrkirche Niederlana jedte do ulice Lahnstraße, asi po 200 metrech uvidíte po levé ruce statek.

Poptávka

Vaše sdělení*
Vyberte odpověď jazyk*
Oslovení
*  
Jméno*
Příjmení*
Ulice
PSČ
Město
Země*
E-Mail*
Telefon
* Povinná pole
poslat