V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Lahngut

Selská řemesla v Lana 

Lahngut  - Lana - Pokoje k pronájmu  - Merano a okolí
Lahngut
Rodina Karl Heinz Windegger
Lahnstr. 9
39011 LanaLana
tel. +39 335 8397070
h.windegger@rolmail.net www.kunstdrechslerei...
na upomínkovém lístku
Dřevo
Sortiment
  • kulaté vázy
  • misky a talíre
  • koule
  • drevené ovoce
  • ozdoby
  • mlýnky na pepr
loading
Výkladní skříň s produkty
Popis statku
Statek Lahngut tvorí 2,5 hektaru ovocných zahrad a leží v mestecku Niederlana jižne od Merana. Mesto je známé svým kostelem s pozdne gotickým krídlovým oltárem od malíre a sochare Hanse Schnatterpecka. Ovocnár Karl Heinz Windegger si v prízemí svého domu zrídil truhlárskou dílnu s výhledem na jablone. Jejím srdcem je litinový soustruh, na nemž nadšený truhlár umí vykouzlit rozmanité drevené unikáty.
Řemeslo
"Nerovnosti a nejednotnosti me fascinují," ríká Karl Heinz Windegger. Zajímavá kresba listnatých stromu, sukovité cásti roubovaných jabloní a suky starých kmenu: 50letý hospodár nejradeji pri své truhlárské práci používá drevo, jak ho utvárela príroda: "Rucní práce umožnuje tyto nerovnosti zvlášte dobre zvýraznit. Hladké cásti se k tomu pekne navážou s pomocí stroju." S umeleckým truhlárstvím zacal v roce 2005, od té doby ho nadšení pro toto remeslo neopustilo. Ve své dílne tráví hodne casu predevším v zimních mesících. O jeho vysokém nasazení vypovídají jeho výrobky: Komplikovaná díla skrývají nespocetné hodiny rucní práce. "Je to cistá vášen," ríká neomylne.
Na stopě zpracování
Každý kousek z dílny Karla Heinze Windeggera je unikátem. Umelecký truhlár nejradeji používá drevo jabloní, které ho všude obklopují. Rád však pracuje také s trešní a orechem, jasanem a bukem. Jeho díla vetšinou vznikají prícným obrábením, napríc drevním vláknum. Až behem práce se ukáže, jaký tvar drevo nakonec získá. Pri výrobe misek a váz vytocí Windegger nejdríve vnejší formu a poté uvnitr hloubí otvor. "Vpustím se do dreva a dám vzniknout jeho tvaru," popisuje truhlár svuj styl práce. Takové pojetí remesla si žádá hodne citu: "Nejduležitejší je: musí se pracovat se drevem, ne proti nemu."

Tvary a barvy dreva probouzejí fantazii a kreativitu umeleckého truhláre. Jeho produktová paleta sahá od drevených ozdob, pres koule, mísy a drevené ovoce, až po malé i velké vázy. "Zajímá mne práve ta ruznost. Méne užitkovost, a více umeleckost," zduraznuje Karl Heinz Windegger. Po dokoncení ceká na každý výrobek ješte jedno leštení: probíhá rucne, s pár kapkami prírodního oleje a poté krátké sušení. "Možnosti, jak drevo promenit na objekty, síla jejich výrazu a energie, kterou mají, jsou nekonecné," teší umeleckého truhláre.
U Karla Heinze Windeggera se vše tocí okolo dreva!
Najdete nás takto
Sjedte z rychlostní silnice (s názvem MeBo - Merano-Bolzano) na výjezdu „Lana-Burgstall“. Pokracujte smerem na Lana, po 500 metrech odbocte doleva smerem ke kostelu Pfarrkirche Niederlana a u ovocnárské spolecnosti „Pomus“ znovu doleva do ulice Schnatterpeckstraße. U kostela Pfarrkirche Niederlana jedte do ulice Lahnstraße, asi po 200 metrech uvidíte po levé ruce statek.
Obrázek příjezdu pro vás
Otevírací doba
Návšteva dílny po telefonické domluve.
Aktivity v okolí
The Gardens of Trauttmansdorff Castle
Od.8,9 km
The Gardens of Trauttmansdorff Castle
particular excursion destinations
Zobrazit na mapěpodrobnosti
Meran
Od.11,9 km
Meran
Nearest town for a stroll
Zobrazit na mapěpodrobnosti
Haus Moargütl
Od.250 m
Haus Moargütl

Haus Moargütl

Fam.Toni Zöschg
Zobrazit na mapěpodrobnosti
Köstenholzerhof
Od.288 m
Köstenholzerhof

Köstenholzerhof

Fam. Wechselberger
Zobrazit na mapěpodrobnosti
Museum of Fruit Cultivation
Od.362 m
Kapplerhof
Od.442 m
Kapplerhof

Kapplerhof

Fam.Arnold Egger
Zobrazit na mapěpodrobnosti
Schrenteweinhof
Od.528 m
Schrenteweinhof

Schrenteweinhof

Fam. Karnutsch
Zobrazit na mapěpodrobnosti
Golf Club Lana "Gutshof Brandis"
Od.538 m
Brandis Castle
Od.605 m
Brandis Castle
castles and fortresses
Zobrazit na mapěpodrobnosti
Untersilackerhof
Od.628 m
Untersilackerhof

Untersilackerhof

Fam.Hansjörg Oberhofer
Zobrazit na mapěpodrobnosti
Na mapu jižního Tyrolska