X Cookies allow us to provide our services. By using our services, you agree that we may use cookies. Click here for further information.

Lahngut

Selská řemesla v Lana 

Lahngut  - Lana - Pokoje k pronájmu  - Meran und Umgebung
Lahngut
Rodina Karl Heinz Windegger
Lahnstr. 9
39011 LanaLana
tel. +39 335 8397070
h.windegger@rolmail.net www.kunstdrechslerei...
na upomínkovém lístku
Dřevo
Sortiment
  • kulaté vázy
  • misky a talíre
  • koule
  • drevené ovoce
  • ozdoby
  • mlýnky na pepr
Výkladní skříň s produkty
Popis statku
Statek Lahngut tvorí 2,5 hektaru ovocných zahrad a leží v mestecku Niederlana jižne od Merana. Mesto je známé svým kostelem s pozdne gotickým krídlovým oltárem od malíre a sochare Hanse Schnatterpecka. Ovocnár Karl Heinz Windegger si v prízemí svého domu zrídil truhlárskou dílnu s výhledem na jablone. Jejím srdcem je litinový soustruh, na nemž nadšený truhlár umí vykouzlit rozmanité drevené unikáty.
Řemeslo
"Nerovnosti a nejednotnosti me fascinují," ríká Karl Heinz Windegger. Zajímavá kresba listnatých stromu, sukovité cásti roubovaných jabloní a suky starých kmenu: 50letý hospodár nejradeji pri své truhlárské práci používá drevo, jak ho utvárela príroda: "Rucní práce umožnuje tyto nerovnosti zvlášte dobre zvýraznit. Hladké cásti se k tomu pekne navážou s pomocí stroju." S umeleckým truhlárstvím zacal v roce 2005, od té doby ho nadšení pro toto remeslo neopustilo. Ve své dílne tráví hodne casu predevším v zimních mesících. O jeho vysokém nasazení vypovídají jeho výrobky: Komplikovaná díla skrývají nespocetné hodiny rucní práce. "Je to cistá vášen," ríká neomylne.
Na stopě zpracování
Každý kousek z dílny Karla Heinze Windeggera je unikátem. Umelecký truhlár nejradeji používá drevo jabloní, které ho všude obklopují. Rád však pracuje také s trešní a orechem, jasanem a bukem. Jeho díla vetšinou vznikají prícným obrábením, napríc drevním vláknum. Až behem práce se ukáže, jaký tvar drevo nakonec získá. Pri výrobe misek a váz vytocí Windegger nejdríve vnejší formu a poté uvnitr hloubí otvor. "Vpustím se do dreva a dám vzniknout jeho tvaru," popisuje truhlár svuj styl práce. Takové pojetí remesla si žádá hodne citu: "Nejduležitejší je: musí se pracovat se drevem, ne proti nemu."

Tvary a barvy dreva probouzejí fantazii a kreativitu umeleckého truhláre. Jeho produktová paleta sahá od drevených ozdob, pres koule, mísy a drevené ovoce, až po malé i velké vázy. "Zajímá mne práve ta ruznost. Méne užitkovost, a více umeleckost," zduraznuje Karl Heinz Windegger. Po dokoncení ceká na každý výrobek ješte jedno leštení: probíhá rucne, s pár kapkami prírodního oleje a poté krátké sušení. "Možnosti, jak drevo promenit na objekty, síla jejich výrazu a energie, kterou mají, jsou nekonecné," teší umeleckého truhláre.
U Karla Heinze Windeggera se vše tocí okolo dreva!
Najdete nás takto
Sjedte z rychlostní silnice (s názvem MeBo - Merano-Bolzano) na výjezdu „Lana-Burgstall“. Pokracujte smerem na Lana, po 500 metrech odbocte doleva smerem ke kostelu Pfarrkirche Niederlana a u ovocnárské spolecnosti „Pomus“ znovu doleva do ulice Schnatterpeckstraße. U kostela Pfarrkirche Niederlana jedte do ulice Lahnstraße, asi po 200 metrech uvidíte po levé ruce statek.
Obrázek příjezdu pro vás
Otevírací doba
Návšteva dílny po telefonické domluve.
Aktivity v okolí
The Gardens of Trauttmansdorff Castle
Od.9 km
The Gardens of Trauttmansdorff Castle
particular excursion destinations
Zobrazit na mapěpodrobnosti
Meran
Od.12,8 km
Meran
Nearest town for a stroll
Zobrazit na mapěpodrobnosti
Museum of Fruit Cultivation Lana
Od.362 m
Golf Club Lana "Gutshof Brandis"
Od.538 m
Brandis Castle Lana
Od.605 m
Brandis Castle Lana
castles and fortresses
Zobrazit na mapěpodrobnosti
Church of Santa Margherita Lana
Od.1,4 km
Church of Santa Margherita Lana
churches, chapels, abbeys
Zobrazit na mapěpodrobnosti
Church of St. Anne in Lana
Od.1,6 km
Church of St. Anne in Lana
churches, chapels, abbeys
Zobrazit na mapěpodrobnosti
Little Museum in Lana
Od.1,8 km
Convent Lanegg Lana
Od.2 km
Convent Lanegg Lana
churches, chapels, abbeys
Zobrazit na mapěpodrobnosti
Tennis Gasthof Tennis
Od.2 km
Na mapu jižního Tyrolska