&noscript=1 /> Senoseč na statku v Jižním Tyrolsku
 
Senoseč na statku v Jižním Tyrolsku
Senoseč na statku v Jižním Tyrolsku

S vidlemi
a hráběmi

Senoseč

Sečení a svážení

Sečení, otáčení sena, svážení

"Když kvetou bezinky, je čas na senoseč," říká stará zemědělská moudrost. Od poloviny května do konce června se jihotyrolskými statky line vůně čerstvě posečeného sena.

"Když kvetou bezinky, je čas na senoseč," říká stará zemědělská moudrost. Od poloviny května do konce června se jihotyrolskými statky line vůně čerstvě posečeného sena.

Věděli jste, že seno se v zimě používá jako krmivo pro zvířata? Že zemědělci v létě třikrát až čtyřikrát posekají trávu? A že má Jižní Tyrolsko tak strmé louky, že se na některých místech seno sváží jako za starých časů bez strojů? Senoseč na jihotyrolských statcích je jednou z nejdůležitějších událostí v zemědělském kalendáři. Zemědělci se o své louky starají po celý rok, dokud není čas je v létě posekat. Bujná zeleň v okolí statků rozhodujícím způsobem utváří krajinu celého regionu. Na horských loukách se daří mnoha druhům trav, květin a bylin. Tuto na živiny bohatou trávu sklízejí i vaši hostitelé. Hosté v rekreačních apartmánech a pokojích mohou vše zažít zblízka během sklizně sena. Nejenže mohou sledovat proces senoseče z první ruky, ale mohou se také aktivně zapojit do práce.

 

Je to hlavně o počasí

300 slunečných dnů v roce dělá z Jižního Tyrolska nejen slunečnou dovolenkovou destinaci, ale také poskytuje hostitelům úrodné období senoseče. V závislosti na lokalitě se louky poprvé sečou na začátku léta: od poloviny května do začátku června. Tento první pokos se nazývá seno. Vzhledem k dlouhé době dozrávání rostlin po zimě je nejbohatší na živiny. Správný okamžik pro senoseč vyžaduje pozorné sledování předpovědi počasí a trochu štěstí. Vše začíná, když jsou předpovězeny tři suché dny. Svěží tráva se seče strojově, ale na velmi strmých místech se tato náročná práce provádí stále ručně. V závislosti na povětrnostních podmínkách se tráva na louce ponechává jeden až dva dny po seči. Trávu je třeba často otáčet, aby vysychala rovnoměrně na obou stranách. Třetí den je třeba mnoha pomocných rukou. Suchá tráva se shrabuje, aby ji zemědělci mohli snadno sbírat traktorem a nakladačem a odvážet do stodoly. Některé jihotyrolské statky jsou však natolik strmé, že je na nich použití strojů nemožné. V těchto případech se k přepravě sena používají lanové navijáky.

 

Následující pokosy: Groamet a Pofl

Úspěšná první senoseč ještě neznamená konec činnosti pilných rolníků. Aby se stodola dostatečně zaplnila, provádí se druhá seč obvykle v polovině července. Během namáhavé práce uprostřed horkého léta se snese druhý pokos, kterému se zde říká Groamet. Na horských statcích v Jižním Tyrolsku pomáhají při sklizni sena obvykle celé rodiny a dokonce i příbuzní. Na konci srpna se provádí třetí seč. Počet sečí na louce závisí na její nadmořské výšce. Oblasti vysoko v horách někdy vyžadují pouze dvě seče, zatímco níže je při troše štěstí nutné provést čtyři seče.

přečtěte si více zpět

3 důvody

Senoseč na horském statku

Tři seče v teplých slunečných dnech
Tři seče

v teplých slunečných dnech

Nadechnout se vůně sena a užívat si léta
Nadechnout se vůně sena

a užívat si léta

Vysoká, šťavnatá tráva pro krmivo té nejlepší kvality
Vysoká, šťavnatá tráva

pro krmivo té nejlepší kvality

Statky-vyhledávání

Senoseč na statku

Kam chcete jet?
Kdy a na jak dlouho?
jakýkoli
Typ ubytování a spolucestující
2 dospělí
Typ statku
Chov hospodářských zvířat, vinohradnictví nebo sadařství
Klasifikace
všechny klasifikace
1154 Zobrazit statek Zobrazit statky
Obnovení filtru
1154 nalezený statek nalezené statky
 | 
Mitterlembach flower flower flower flower
Rodina Tasser  | Ahrntal  (Dolomity)
Chov zvířat
snídaně
Produktový koutek: mléka, špek, vejce ...
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Práce ve stáji, Ve stájích ...
5,0
"Velmi dobré"
(5 hodnocení)
Apartmán od 65€ za noc
Unterhauserhof flower flower
Rodina Steurer  | Olang
Chov zvířat
Vlastní produkty ze statku : mléka, jogurt, vejce ...
Selské nabídky: Ve stájích, Pecení chleba
5,0
"Velmi dobré"
(1 hodnocení)
Apartmán od 70€ za noc
Landhof flower flower flower flower
Rodina Mairhofer  | Welsberg-Taisten
Chov zvířat
snídaně
Vlastní produkty ze statku : mléka, jogurt, sýr ...
Selské nabídky: Zažít selský všední den, Práce ve stáji, Ve stájích ...
4,9
"Vynikající"
(28 hodnocení)
Apartmán od 65€ za noc
Výsledek vašeho hledání