&noscript=1 /> Přírodní suroviny v Jižním Tyrolsku
 
Dary přírody
Dary přírody

Dary přírody

Tradiční řemesla

Jemný rozdíl

Jaká řemeslná surovina se vám vybaví, když si představíte statek? Dřevo a vlna jsou asi nejznámější, ale napadlo vás někdy husí vejce? Tradiční řemesla v Jižním Tyrolsku jsou všestranná a kreativní ve využívání surovin pro své jedinečné výrobky.

Jaká řemeslná surovina se vám vybaví, když si představíte statek? Dřevo a vlna jsou asi nejznámější, ale napadlo vás někdy husí vejce? Tradiční řemesla v Jižním Tyrolsku jsou všestranná a kreativní ve využívání surovin pro své jedinečné výrobky.

Země nás obdarovává nespočtem přírodních materiálů. Je na nás, abychom je rozpoznali a moudře využívali. Lidé na venkovš vždy věděli, jak chápat dary přírody a jak je využívat a zpracovávat udržitelným způsobem, jak z nich brát a zároveň něco vracet. Zemědělci kladou velký důraz na vysokou kvalitu surovin, aby výroba i používání výrobků bylo a zůstalo co nejtrvanlivější, a tím i udržitelné.

 

Vydejte se s námi na objevnou cestu světem řemeslných surovin a jejich využitím na různých farmách v Jižním Tyrolsku.

 

Dřevo

Dřevo je jistě jednou z nejkrásnějších a nejuniverzálnějších obnovitelných surovin, které nám naše země dává. Po tisíce let člověk používá dřevo ke stavbě domů a zařízení, ale také k rozdělávání ohně. Dřevo bylo vždy v dostatečném množství k dispozici i na statku, a proto bylo nedílnou součástí každodenního zemědělského života.

 

Lesy v Jižním Tyrolsku tvoří ze 60 % smrk. Druhým nejčastějšímstromem je modřín s podílem 19 %. Dalšími jehličnany jsou borovice, borovice lesní a jedle. Pouze 2 % objemu tvoří dřevo listnatých stromů jako je buk, habr chmelový, dub pýřitý a jasan ztepilý. Každý druh dřeva má své vlastnosti, které je důležité při zpracování znát.

 

Smrk

Dřevo smrku je měkké, a proto se snadno a dobře opracovává. Stavební dřevo se používá především na střešní krovy, nábytek, okna a dveře. Letokruhy smrku jsou jemé a úzké. Toto rezonanční dřevo se používá i při výrobě houslí, kytar a klavírů.

 

Modřín

Modřín je jediný původní jehličnan, který v zimě ztrácí jehličí. Na druhou stranu je jeho dřevo trvanlivé a odolné vůči povětrnostním vlivům, a proto se používá na stavbu mostů, na podlahy a vnější obklady. V minulosti se z vyvrtaných modřínových kmenů vyráběly dokonce vodovodní trubky. Střešní šindele z modřínového dřeva, které tradičně pokrývají střechy statků v rustikálním údolí Ulten, přesvědčují svou kvalitou a vydrží více než 100 let.

 

Borovice

Borovice je nenáročná a osidluje i místa, kde se jiné dřeviny nevyskytují, například suchá a skalnatá místa. Dřevo borovice je bohaté na pryskyřici, velmi trvanlivé a odolné vůči povětrnostním vlivům. Používá se především jako stavební dřevo a na výrobu nábytku. Borové hobliny, tj. tenké odštípnuté borové tyčinky, se dodnes používají k rozdělávání ohně. Zejména na statcích, které si nemohly dovolit svíčky, se až do 19. století často používaly jako zdroj světla právě tyto Kienspan.

 

Švýcarská borovice (Zirbe)

Kamenná borovice (Zirbe) má cenné dřevo, které se používá k výrobě nábytku, obložení salonů, k řezbářství i soustružení. Ložnice je často vybavena švýcarskou kamennou borovicí, protože příznivý vliv tohoto dřeva na člověka je vědecky prokázán. Vůně této borovice vydrží dlouhá léta a zažene moly z každé skříně.

 

Dřevo jabloně

Dřevo jabloně, hojně využívané v Jižním Tyrolsku, je tvrdé a husté a obtížně se štípe. Jabloňové dřevo se obecně snadno opracovává a je vhodné i pro soustružení a řezbářství. Jeho použití se omezuje především na tvorbu uměleckých předmětů, protože se dá také mimořádně dobře leštit. Používá se také pro exkluzivní jednotlivé kusy nábytku. Pro svou tvrdost se dřevo jabloní v minulosti tradičně používalo při konstrukci strojů ze dřeva, například lisů na víno.

 

Ořech

Dřevo ořešáku je jedním z nejvíce dekorativních druhů dřeva. Od ostatních běžných druhů se liší především tmavší barvou a zvláštní kresbou. Je to tvrdé a poměrně těžké dřevo a často se používá na soustružení dřeva.

 

Buk

Buk je jedním z nejběžnějších listnatých stromů v Jižním Tyrolsku. Díky své tvrdosti se dřevo často používá při výrobě klasických nástrojů. Patří sem dřevěné hračky, rukojeti nářadí nebo válečky na těsto. Kromě toho je bukové dřevo jedním z nejoblíbenějších palivových dřev a dodnes se používá k uzení slaniny.

 

Vlna

Ovčí vlna je skutečně všestranná. To věděly už naše babičky a prababičky. Na jedné straně vlněné vlákno udržuje a vyrovnává teplotu. Na druhou stranu dokáže absorbovat vlhkost uvnitř a zároveň odpuzovat vodu na povrchu. Proto se vlna používá nejen k pletení a háčkování, ale také k plstění.

 

Vrbové dřevo

Na světě existuje přibližně 450 různých druhů vrb, včetně některých druhů v Jižním Tyrolsku. Pojem vrby zahrnuje jak opadavé keře a křoviny, tak i stromy a zakrslé keře s nejrůznějšími vlastnostmi. Vrby jsou zpravidla rychle rostoucí a poměrně krátkověké. Jsou velmi poddajné, lehké, houževnaté a vláknité, což je předurčuje k pletení. Košíky lze díky těmto vlastnostem skvěle tvarovat.

 

Husí vejce

Ano, čtete správně, husí vejce jsou také surovinou. Jelikož je mnohem pevnější než slepičí nebo kachní vejce, je nejvhodnější k tomu, aby na něj byly vyryty ty nejkrásnější vzory a výroky. Nikdy předtím jste to neviděli? Pak je na čase objevit tyto barevné talismany, a to nejen na Velikonoce.

Přečtěte si více Zpět

Přírodní materiály ze statku

Znáte tuto surovinu?

Dřevo

Vychytávky pro váš domov

vrby

pro užitečné proutěné výrobky

Husí vejce

pro veselá poselství

Udržitelný a plný přírody

Vaše cesta za poznáním

Zjistěte, jak řemeslníci a řemeslnice na jihotyrolských statcích využívají přírodní suroviny pro svá jedinečná umělecká díla. Jsou tak všestranní a kreativní, že vás znovu a znovu překvapí.