V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Dovolená na statku v Auer: ve zlaté vesnici

prohlédnout statky ▼
Dovolená na statku v Auer
Dovolená na statku v Auer má cenu zlata. Tímto vesnice stále a znovu dokazuje, že v každé staré pověsti vězí kousek pravdy.

Italský název pro obec Auer, Ora, připomíná v italštině výraz pro zlato – oro. Pokud uvěříme pověsti o vzniku vesnice, má tento výklad dokonce historický základ. Tam, kde dnes leží Auer, mělo kdysi stát město, které bylo díky svému bohatství známé jako „Zlaté město“. Jelikož byli jeho obyvatelé příliš zpupní, potrestal Bůh město zničující povodní, na jehož troskách vznikla vesnice Auer. I kdyby město Auer v Jihotyrolské nížině, asi 17 kilometrů od Bolzana, nikdy nestálo, ve staré pověsti lze nalézt hned několik náznaků, že může jít o pravdu.

Dovolená na statku v Auer: pamětihodnosti pod vodou
Obec, která má dnes 3.500 obyvatel, opravdu byla v předchozích stoletích několikrát zaplavena potokem Schwarzenbach. Hlavně nejstarší stavba v obci, kostel svatého Petra, která byla poprvé zmíněna v 11. století, stála už několikrát pod vodou. Při každé povodni obepne kostel nános sutě a štěrku, kvůli čemuž je dnes nutné před vstupem vylézt po schodech do výšky asi pěti metrů. Podle pověsti je tato gotická stavby s románskou věží jedinou budovou, která zbyla po „Zlatém městě“. Je to štěstí, protože uvnitř se nachází nejstarší varhany v Alpách. Kromě procházky křivolakými uličkami vesnice se vyplatí také výlet k pěknému kostelíku svatého Daniela u hory Kiechelberg, kde nám neznámí mistři zanechali pozdně gotický křídlový oltář. Za vidění stojí také freska na severní stěně zobrazující svatého Daniela ve lví jámě.

Eldorádo
Určitě stojí za to vyrazit z apartmánu v Auer na některou z mnoha nabízených pěších túr a prozkoumat okolí. Spíše kratší túra vede například z hlavního náměstí vesnice po snad nekonečných schodech k vodopádu potoku Schwarzenbach. Další přírodní zajímavosti představují biotop Castelfeder, soutěska Bletterbachschlucht a asi tři hodiny chůze vzdálené jezero Kalterer See. Také pro ty, kteří tráví nejraději dovolenou v sedle kola, představuje Auer malé eldorádo. Plná zajímavých výhledů je cyklotúra po staré trase železnice Fleimstalbahn, která začíná nad obcí Auer ve vesnici Montan. Krajinu zdejší nížiny, která nese prvky středozemí, je nejlepší objevovat výletem po cyklostezkách a okreskách z Auer do Salurnu. Zlatem ceněná je také poloha vesnice, která je stejně jako dříve dopravním uzlem s dobrým spojením na důležité silnice. Nic proto nebrání krátké návštěvě Bolzana nebo Merana autobusem či vlakem, když už se vám bude zdát, že toho klidu na dovolené na statku bylo někdy až moc. Ale také ve vesnici se čas od času něco děje.

Zasněná vesnice se probouzí
Každé dva roky se v historickém jádru vesnice Auer koná široko daleko známá slavnost Altmauerfest. Na konci května probudí k čilému životu vesnici a její uličky četné spolky. Akrobatická vystoupení, hudba a stánky s jídlem a pitím se postarají, aby návštěvníci netrpěli hladem ani nudou. Podobně turbulentní dobou je trh Markusmarkt konaný v dubnu. Až 200 stánků zaplní náměstí a ulice a nabízejí jihotyrolské speciality. V červenci a srpnu se navíc odehrávají dlouhé úterky, během kterých zůstávají déle otevřeny nejen obchody v Auer, ale konají se různé kulturní a hudební akce. Auer navíc leží u Jihotyrolské vinařské stezky a má dlouhou tradici vinařské oblasti. Proto nelze zapomínat ani na zdejší víno. Lahodný mok pocházející z okolních vinohradů lze poznávat při akcích „Lagrein v proměnách času“ a „Unterlandler Weinkosttagen – Ochutnávky vína z nížiny“, které se konají v srpnu.

Proč strávit dovolenou v Auer?
  • Pověstné kostely
  • Zajímavé túry pěšky a na kole
  • Kultura a příroda, ruch a klid v jednom