V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Dovolená na statku v obci Branzoll: vinařská vesnice s pohnutou minulostí

prohlédnout statky ▼
Dovolená na statku v obci Branzoll
Branzoll má za sebou pohnutou minulost. Dovolená na statku v obci Branzoll vypráví o vzestupu a pádu této obce ležící u Jihotyrolské vinařské stezky.

Obklopena vinohrady a jablečnými sady v nadmořské výšce 238 metrů, s kolmými porfyrovými skálami na pozadí – takovým obrazem se prezentuje obec Branzoll patřící do Jihotyrolské nížiny. Její domy byly postaveny na širokém osypu, aby byly chráněny před častými povodněmi řeky Etsch. Přestože zemské hlavní město Bolzano se svým čilým ruchem leží jen 13 km odtud, není to v obci se 3.000 obyvateli vůbec znát. Hosté oceňují klid a výhodnou polohu apartmánů v obci Branzoll – jedná se totiž o výborné místo k podnikání výletů po okolí. Na jaře, když kvetou jabloně, stojí za objevování okolí nekonečných jabloňových sadů na kole. V létě se je možné osvěžit v nedalekých jezerech Kalterer See a Montiggler See . A na podzim lákají k posezení šenky a staré lokály u příležitosti slavností Törggelen. Milovníci pěší turistiky si užijí také horské pastviny v Dolomitech a náhorní planinu Rittner Hochplateau s jejími nádhernými výhledy na vrcholy Schlern a Rosengarten.

Dovolená na statku v obci Branzoll: bohatství přivezly lodě
O dřívějším bohatství obce Branzoll dodnes mohou vyprávět krásné domy a sídla. Vzestup obce započal s výstavbou přístavu na řece Etsch, po které dříve pluly lodě, protože byla v těchto místech hodně široká. Obec se stala překladištěm zboží směřujícího na trhy do Bolzana a dokonce tu stávala pošta a celnice. Lidé a dřevo podstupovali cestu na téměř 30 metrů dlouhých vorech po řece Etsch směrem na jih, opačným směrem cestovalo koření a hedvábí. Loďařské a obchodní společnosti si v obci Branzoll zřizovaly svá sídla, a tím začal rychlý hospodářský vzestup, který trval až do roku 1859. V témže roce začala stavba Brennerské železnice, kvůli čemuž vodní doprava zůstala stranou a Branzoll ztratil svůj význam. Malý skanzen ve starém přístavu připomene návštěvníkům na jejich dovolené v obci Branzoll staré časy. Během akce „Unterlandler Flößerstechen“ se i dnes utkávají týmy na tradičních vorech plujících po řece Etsch. Obyvatelé obce Branzoll si tímto způsobem připomínají bohatou historii své domoviny.

Kousek obce Branzoll v Moskvě?
Důležitý hospodářský význam měla pro obec od konce 19. století těžba porfyru. Práci při lámání kamene tu našli dělníci ze sousedního Trentina a Tyrolska, mnoho obyvatel vesnice se pustilo do podnikání. Příbytky pracovníků a jejich porfyrové zdi jsou dodnes připomínkou těchto časů. Mnoho obyvatel obce Branzoll dokonce přísahá na to, že kamenné pláty, kterými je vydlážděné Rudé náměstí v Moskvě, pocházejí z jejich vesnice. Ostatní oponují, že toto tvrzení patří spíše do říše pohádek.

Víno a kultura
Po odbahnění údolního dna se zvětšila zemědělsky využitelná půda v Branzollu. Velkou měrou se prosadilo pěstování ovoce, které odsunulo na vedlejší kolej těžbu porfyru. Dlouhou tradici pěstování vína a ovoce potvrzují římské nálezy, mezi kterými se objevil také nůž na vinnou révu. Pěstování ovoce a vína v obci Branzoll ležící u Jihotyrolské vinné stezky je důležité dodnes. Na písčito-kamenité půdě zdejší obyvatelé pěstují vína odrůd Cabernet, Merlot, Lagrein či Vernatsch. Pozorní hosté trávící svou poklidnou dovolenou v obci Branzoll si v přímé blízkosti svých apartmánů všimnou pozůstatků zdejší pohnuté historie. Velkou pýchou obce je také románsko-pozdně gotický kostel svatého Leonarda. Díky němu se může Branzoll pochlubit jedním z nejkrásnějších kostelních náměstí v celém Jižním Tyrolsku. Velkou zvláštností je křtitelnice z mramoru uvnitř kostela. Pochází z roku 1585.

Proč strávit dovolenou v obci Branzoll?
  • Přímo u Jihotyrolské vinné stezky
  • Kousek od jezer Kalterer a Montiggler See
  • Kouzelně rozkvetlé sady