V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Dovolená na statku v Eppanu: můj dům je (můj) hrad

prohlédnout statky ▼
Dovolená na statku v Eppan
Dovolená na statku v obci Eppan slibuje mnohé, čemuž nasvědčuje i fakt, že Jižní Tyrolsko se dnes klidně mohlo jmenovat Jižní Eppan.

Když se Tyrolská hrabata, podle kterých je Tyrolsko pojmenované, ve 13. století rozhodla rozšířit svou moc, jejich největším protivníkem v boji o vládu nad zdejší zemí byli příslušníci hrabat z Eppanu. I když Eppanská hrabata brzy v soupeření ztrácela, a proto se neprosadil Jižní Eppan, přinesly jim války také nějaká pozitiva. Ve městě má nyní téměř každý obyvatel souseda bydlícího na hradě: 180 hradů, zámků a menších šlechtických sídel už neslouží k obraně před útoky nepřátel, ale spíše lákají davy návštěvníků. Středověké opevněné stavby jsou rozmístěny v deseti částech Eppanu, které leží v oblasti Überetsch mezi Bolzanem a Kaltern, hlavním místem je pak obec St. Michael-Eppan. Rozloha celého Eppanu čítá 60 kilometrů čtverečních, což je o něco více, než má sousedící Bolzano.

Feudální dovolená na statku v Eppanu
Při tak obrovské hustotě hradů by se mohlo zdát, že při popisu Eppanu musí hlavní roli hrát tyto staré pevnosti. Ani zdaleka totiž neimponují jen svým ctihodným stářím. Hrad Sigmundskron stojící přímo nad částí Eppanu s názvem Frangart je například sídlem muzea Messner Mountain Museum. Na hradě Moos-Schulthaus se zabydlelo muzeum středověké kultury bydlení. Díky své původní středověké kuchyni, gotické světnici a starým zařizovacím předmětům přináší atmosféru bydlení středověku. Naproti tomu hrad Hocheppan, který ve středověku sloužil hrabatům z Eppanu po nějaký čas jako jejich sídlo, má kunsthistoricky zajímavou hradní kapli. V tak zvané „Alpské Sixtinské kapli“ je kromě mnohých dalších fresek ze 13. století k vidění také „Dívka pojídající knedlíky“ – jedná se o nejstarší ztvárnění knedlíků v Jižním Tyrolsku a patrně také na světě. A kdo má chuť poznávat i další hrady a zámky, měl by si dopřát v Jižním Tyrolsku známou okružní trasu po hradech Eppanu, která vede od hradu Korb přes Hocheppan až ke zřícenině Boymont. Z tohoto místa se otevírá výhled na celou kotlinu.

Pro samé stromy nevidí les největších zajímavostí
Dovolená na statku v Eppanu je ideálním výchozím místem na pěší túry. Nejlepší na tom je, že některé z nejznámějších přírodních zajímavostí Jižního Tyrolska jsou k vidění přímo v Eppanu, doslova skryté v lesích. Jezera Montiggler Seen se nacházejí uprostřed lesní přírodní chráněné oblasti Montiggler Wald a jsou především v létě lákavým cílem pro cyklisty a turisty. Jen kousek je to odtud do tak zvaného Jarního údolí Frühlingstal. Díky příhodným klimatickým podmínkám se tu jaro pravidelně hlásí už na konci února záplavou jaterníků podléšek, sněženek a petrklíčů. Především rodiny oceňují v parném létě túru k přírodní zajímavosti, která se vyznačuje velkým chladem. Z Ledovcových děr „Eislöcher“ proudí i při vysokých venkovních teplotách studený vzduch. Přírodu Eppanu lze objevovat nejen pěšky při túrách, odnedávna se prosazuje také golf. Na v roce 2015 otevřeném golfovém hřišti The Blue Monster v části obce Unterrain se nebudou nudit začátečníci ani profíci. Kdo už pak chce spíše šetřit své unavené nohy a hledá štěstí v sedle koně, nebude zklamán. Zdejší jezdecký oddíl nabízí vyjížďky pro turisty.

Eppan je plný akcí
Eppanu dělají reklamu tři věci: hrady, jezera a víno. Celá oblast je velmi úzce spojená s pěstováním vína, produkty z vinařství Kellerei St. Michael-Eppan získaly již řadu ocenění. Proto je víno nepostradatelnou součástí všech akcí pořádaných v Eppanu. Při týdnech vína „WeinKulturWochen“ konaných v červenci se nemusíte zaobírat hlubokými vinařskými teoriemi, ale naopak se při ochutnávkách osobně seznámíte se zdejší vinnou révou. Všude při tom nabízejí jihotyrolské speciality a bohatý kulturní program – například si lze prohlédnout venkovský chrám „Dom auf dem Lande“. Je jím impozantní farní kostel svatého Pavla. Brzy poté je na programu „Spatium Pinot Blanc“, jediná akce v Evropě věnovaná odrůdě Weißburgunder. Důvodem je skutečnost, že některé z nejlepších vín této odrůdy z celé Itálie roste právě tady. A konečně také slavnosti St.-Paulsner-Dorffest, které se konají každé dva roky v září, lákají ubytované v apartmánu v Eppanu. Při té příležitosti i ryze soukromé statky a sklepy otevírají své brány a nikoho nenechají hladovým, protože se tu servírují tradiční jídla „Giggerle“, „Marmelade-Kropfn“ a „Straubn“.

Proč strávit dovolenou v Eppanu?
  • Hrady, kam jen oči dohlédnou
  • Přírodní zajímavosti
  • Jedna z nejlepších vín v Itálii

Apartmány a pokoji

Nalezeno pro vás: 78 Statky