V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Dovolená na statku v obci Tramin: kořenité zážitky

prohlédnout statky ▼
Dovolená na statku v Tramin
Kořenitost – v žádném případě to neznamená, že vám předloží za dovolenou na statku v Traminu osolený účet. Mnohem více se to týká světové hvězdy mezi víny.

Mnoho lidí už nesčetněkrát slovo Tramin vyslovili, aniž by o této jihotyrolské vesnici v životě slyšeli. Obec za to vděčí svému slavnému produktu – vínu Gewürztraminer, které má v názvu kořenitost. Světoznámá odrůda našla tady, v lehce kopcovité krajině asi pět kilometrů jižně od jezera Kalterer, ideální podmínky pro svůj růst. 3.000 obyvatel Traminu a k němu patřících částí obce Söll a Rungg mohou být pyšní i na další věci.

Dovolená na statku v obci Tramin: démoni nad Betlémem
Jedno německé přísloví říká, že ve stručnosti je koření a myslí se tím pochvala nekomplikovaným a rychlým projevům. Při práci je většinou výhodné, když se někdo umí rychle vyjádřit. Pro dovolenou na statku v obci Tramin se však vyplatí, když si na ni vyhradíte o něco více času. Nejen pro Gewürztraminer totiž platí, že si ho tady na dovolené nesmíte nechat ujít. Především Betlém stojí také za zhlédnutí. Nemíní se tím samozřejmě město na Blízkém východě, ale nejstarší část vesnice Tramin, kterou takto pokřtili její obyvatelé. Vesnickou čtvrť charakterizují tak zvané knížecí domy, sídla starých šlechtických rodů připomínající malé pevnosti. Když se vydáte lehce stoupající ulicí, po asi 10 minutách pohodlné chůze se ocitnete před kostelíkem svatého Jakuba na kopci Kastellaz. Patří k němu dochované románské fresky z 13. století. Kromě Krista, apoštolů a čtyř evangelistů zobrazují podivná tančící stvoření připomínající částečně lidi a dílem zvířata. Když se těmto démonům rozhodnete vzdálit, ocitnete se na náměstí před kostelem, kde se otevírá výhled na obec Tramin a na rozlehlé údolí Etschtal. Zajímavá je kostelní věž: s výškou 86 metrů se tyčí k nebi a je nejvyšší zděnou kostelní věží Jižního Tyrolska.

Kdo se bojí černého muže?!
Kdo chce dále a hlouběji prozkoumávat Tramin, měl by si zajít do muzea „Hoamet“. Nabízí zajímavý pohled na historii, kulturu a tradice obce. Jeden zvyk se přitom vymyká ostatním a je centrem pozornosti zdejších obyvatel – jedná se o průvod Egetman-Umzug. Tento masopustní průvod se koná vždy v masopustní úterý lichých roků. Velké události se účastní téměř celá vesnice. Tady je její scénář v několika větách: Hlavní postava Egetmann-Hansl se žení a zve na svatbu. Nejedná se však o počestnou událost. Čarodějnice, polozvířecí postavy a mnoho dalších od popela umouněných figur táhne pěšky a na vozech ulicemi. U každé kašny se divoký průvod zastaví a oznamovatel si bere na paškál do fraku oblečeného Egetmanna a jeho nevěstu. A pozor: Když nebudete dávat pozor, divoké postavy vám vynadají a ušpiní vás popelem.

Svět je tak velký a širý
„Svět je asi proto tak velký, širý a plný slunce, že nejkrásnější jeho kus je domov mého srdce.“ Tak začíná hymna horolezců z Bolzana. I když nepochází z pera některého z obyvatel Traminu, i ti se mohou radovat. Kdo chce odpočívat v apartmánu v Traminu, nenarazí jen na popelem umazané postavy a podivná rozdvojená stvoření. Zdejší krajina se výborné hodí na pěší výlety nebo na vyjížďky na kole. Rozmanitá turistická stezka s ferátou vede například na „Roen“, který je nejvyšší horou hřebenu Mendelkamm. O něco menší kondici vyžaduje výšková stezka Traminer Höhenweg. Okolí je možné dobře prozkoumat ze sedla kola, například po cyklostezce podél řeky Etsch. Malí vodníci a malé vodní víly ocení velké koupaliště v Traminu a blízké jezero Kalterer See.

Obyvatel Traminu neholduje vínu, je ten člověk vůbec z Traminu?
Nejenže umí obyvatelé Traminu slavit vínem, ale rádi své víno také oslavují. Celý rok se tu konají vinařské akce, zaměřené především na Gewürztraminer. Pozornost mimo jiné poutají akce „die Gewürztraminer Kuchl“ konaná v květnu, červencový „das Gewürztraminer Weinstraßenfest“ a říjnový „Traminer Weingassl“. I díky nim se toto výborné víno ve sklepech nikdy nezkazí.

Proč strávit dovolenou v obci Tramin?
  • Domov světové hvězdy mezi víny
  • Divoké svatby
  • Velký výběr turistických tras a cyklotras

Apartmány a pokoji

Nalezeno pro vás: 34 Statky