V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Dovolená na statku v Abtei: vesnice starých zvyků

prohlédnout statky ▼
Dovolená na statku v Abtei
Dovolená na statku v obci Abtei je ve znamení dechberoucí přírody a pravé ladinské kuchyně. Staré zvyky a tradice jsou zde součástí běžného života.

Abtei, italsky Badia, leží v oblasti Alta Badia, která patří k údolí Val Gardena. Nachází se v nadmořské výšce asi 1.324 metrů přímo uprostřed Dolomit. Jedná se o klidné místo, které si dodnes uchovalo svůj selský charakter. Obyvatelé mluví ladinštinou, někteří se spíše doplňkově věnují zemědělství. Přesto stále pečují o staré ladinské zvyky a tradice. Dovolenou na statku je možné strávit ve vesnicích Abtei, St. Kassian a Stern, ale také v osadách St. Leonhard a Pedratsches. Všechny domy nesou typické znaky ladinské architektury.

Dovolená na statku v Abtei se vám bude líbit v létě i v zimě
Oblast okolo Abtei je součástí národních parků Fanes-Sennes-Prags a Puez-Geisler, leží na úpatí hory Kreuzkofel a platí za pravý turistický ráj. Horami vede řada turistických stezek, výškových stezek a jednoduchých vrcholových túr pro začátečníky i pokročilé. Apartmán v Abtei poslouží jako výchozí místo na pěší túry vedoucí různými nadmořskými výškami celé oblasti, to vše v blízkém okolí místa vašeho pobytu. V zimě jsou sjezdovky u hory Heiligkreuzkofel ideální pro lyžařské rodiny. Podél sjezdovek stojí mnoho malých a starých lyžařských chat, v nichž často osobně vaří majitel a hostům servíruje jídla tradiční kuchyně. Jen za pár minut se je možné dostat do velkého lyžařského střediska Alta Badia s jeho 130 kilometry sjezdovek, které je dále propojeno s dalšími lyžařskými oblastmi. Koho lyžování na sjezdovkách zrovna neláká, může se vydat na túru na sněžnicích anebo na běžky. Velmi pěkné je bruslení na zamrzlém jezeru Sompuntsee v obci Pedratsches, kulisu bruslařům tu dělají mohutné skalní stěny hory Kreuzkofel. V létě je jezero oblíbeným výletním cílem.

Co lze v Abtei objevovat
Na dovolené na statku nečekají na návštěvníky jen sportovní aktivity, rovnou z apartmánu v Abtei je možné vyrážet za pamětihodnostmi. Velmi oblíbené je poutní místo Oies. Tady, na úpatí hory Heiligkreuzkofel, stojí rodný dům misionáře pátera Josefa Freinademetze, který působil v Číně. V roce 1908 umřel na tyfus, papež Jan Pavel II. ho prohlásil za svatého. Na hoře vysoké 2.045 metrů stojí poutní kostel svatého Kříže. Podle ladinské pověsti na tomto místě rytíř Brack zabil zlého draka. Za vidění stojí také kostel svatého Leonarda postavený v rokokovém slohu. Kulturní dědictví vesnice sahá až do doby bronzové. Dokládají to nálezy učiněné na vysokém skalním vrchu nad obcí Abtei. Archeologové v blízkosti statku Sotćiastel nalezli opevněné sídlo z doby bronzové.

Selská veselka a koňské procesí na počest Leonarda
Obyvatelé Abtei dříve každou neděli vyráželi na mši v nádherných oblecích a v zapřažených ozdobených vozech. Podle ladinských zvyků nosili muži kožené nebo vlněné kalhoty a různé vesty, ženy měly na sobě široké vlněné sukně a pestré pokrývky hlavy s cibulovitým tvarem. Saně nebo povozy byly součástí pečlivě střeženého rodinného dědictví a předávaly se z jedné generace na druhou. Tradice jsou pro Ladince dodnes velmi důležité. Na začátku listopadu se koná jedna z nejdůležitějších slavností roku, koňské procesí Leonardiritt – jedná se o velký průvod a setkání se starými zvyky. Koně plemena norik a hafling dostávají do průvodu pestré ozdoby, táhnou kočáry i povozy. Sedláci mají na sobě tradiční kroje, selky vaří podle starých receptů Turtres – špenátem a tvarohem plněné taštičky – a Furtaies, spirálovité sladkosti, které matka nevěsty připravuje vždy den před svatbou. Takovou svatbu je možné během dovolené na statku ostatně zažít každou druhou zimu v únoru v obci St. Kassian in Abtei. Na selské svatbě se například dozvíte, proč mladí muži nosili na klobouku v neděli karafiát jako potvrzení lásky od své milé. Anebo proč domů přinesli dvanáct ručně malovaných vajec ve skleněné nádobě. Nudit se na dovolené v Abtei určitě nebudete.

Proč strávit dovolenou v Abtei?
  • Ideální na odpočinkovou rodinnou dovolenou v přírodě
  • Staré tradice zblízka
  • Různé letní a zimní aktivity