V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Dovolená na statku v obci St. Christina: za dřevem

prohlédnout statky ▼
Dovolená na statku v St. Christina
Na dovolené na statku v obci St. Christina budete snídat s výhledem na Dolomity a prohlédnete si největší betlém na světě.

Kdo se dnes prochází po uličkách obce St. Christina, nemůže minout řemeslníky, kteří se věnují řezbářství. Po dlouhá staletí byli obyvatelé údolí Val Gardena obyčejnými sedláky, kteří si po večerech v zimních měsících krátili dlouhou chvíli vyřezáváním ze dřeva – že bude jednou St. Christina proslulá právě touto činností, to by tehdy jen stěží někoho napadlo. Řezbáři a sedláci žijí ve Val Gardeně i dnes, každá z těchto skupin se však věnuje jen tomu svému. Většina sedláků se koncentruje na chov dobytka.

Dovolená na statku v obci St. Christina: Mekka řezbářství
Řezbářství má v obci St. Christina, podobně jako v dalších vesnicích údolí Val Gardena, dlouhou tradici. Kdo si rád prohlíží vyřezávané dřevěné figurky, určitě musí v obci St. Christina navštívit největší betlém na světě. V centru vesnice, v místě Sportcenter Iman, se nachází stáj ze dřeva se sochami v nadživotní velikosti. Jako první vznikly v 80. letech minulého století sochy Panny Marie a Ježíška, které byly vystaveny během adventu v místním kostele. Různí umělci z Val Gardeny postupně vyrobili další figury a přidali je k betlému. I po 30 letech se v tomto betlému stále ještě objevují nové malé sošky.

Nejstarší kostel v údolí: svatá Kristýna
Farní kostel svaté Kristýny také určitě stojí za návštěvu. Tento nejstarší kostel Val Gardeny byl poprvé zmíněn už v roce 1342 v papežském odpustkovém listu. Z románského kostela se však dochovala jen zvoniční věž a to do výšky stropu. Jeho dnešní podoba vzešla z několika přestaveb a rozšíření. Velmi zajímavý je vysoký oltář, který vznikl v roce 1690 v dílně známé sochařské dynastie Vinatzer.

Rezidenční zámek údolí Val Gardena
Kdo dává přednost nostalgii po starých časech před neustálým pohybem, může ze svého apartmánu v obci St. Christina vyrazit k hradu či zámku Fischburg, který stojí mezi obcemi Wolkenstein a St. Christina. Monumentální renesanční stavba sloužila v létě jako rezidenční zámek a je díky tomu vybavena spíše loveckými než vojenskými předměty. Nechybí ani řada rybářských doplňků, což není nic překvapivého. Hrad dostal své jméno podle řady rybníků nacházejících se v blízkém okolí. Sídlo je dnes soukromým majetkem rodiny z Benátek, která jej kompletně zrenovovala.

Turistický ráj v létě, lyžařský ráj v zimě
Dovolená na statku v obci St. Christina se odehrává uprostřed Dolomit a kdo sem přijede, měl by zkusit aktivně objevovat pověstmi opředené „bledé hory“. Ať už se k vrcholům Langkofel, Plattkofel či Sass Rigais dostanete po turistické stezce nebo vylezete po skále, čekají tu na vás nádherné výhledy. V zimě je toto panorama třešničkou na dortu pro lyžaře a snowboardisty.

Kdo dává přednost pohodlnějším procházkám, může se vydat k vodopádu Tervela-Wasserfall. Kousek od centra vesnice se v létě řítí ze skály voda, která pochází z pramenu hory Langkofel. Nejdříve padá kolmě dolů z výšky 35 metrů a pak ještě z dalších dvanácti metrů. Jedná se o fascinující podívanou. V zimě je vodopád tajným tipem pro ledolezce. Návštěvu vodopádu je možné spojit s okružní procházkou okolo vesnice, dostala název „Raida dl Luech“. Tato stezka vedoucí okolo mnoha pamětihodností se dnes nachází na bývalé terase, po které jezdila železnice.

Proč strávit dovolenou v obci St. Christina?
  • Nádherné výhledy na Langkofel, Plattkofel a Sass Rigais
  • Dřevěné sochy v nadživotní velikosti
  • Lyžařské a turistické centrum