V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Dovolená na statku v obci Tiers: království skřítků

prohlédnout statky ▼
Dovolená na statku v Tiers
Dovolená na statku v obci Tiers se odehrává u krále Laurina, jehož panstvím je hora Rosengarten.

Kdo tráví dovolenou v obci Tiers, bude mít nad sebou neustále jednoho ochránce: masiv Rosengarten. Přes den jeho skály svítí vznešenou bílou barvou Dolomit, když to nezkazí počasí, krátce před západem slunce hory jakoby vzplanou. Rosengarten rozkvete. Odtud pochází také jeho jméno. Podle staré pověsti se v zahradě Rosengartenu, přesněji v malé kotlině plné suti mezi vrcholem Rosengartenspitze, věžemi Vajolet a stěnou Laurinswand, nacházela říše trpasličího krále Laurina. Staral se o překrásnou zahradu plnou rudých růží. Jednoho dnes se zamiloval do princezny Similde a unesl ji do své zahrady. Souboj s muži, kteří poté chtěli princeznu odvézt ze zahrady pryč, však prohrál. Nepomohl mu ani kouzelný pás, díky němuž získal sílu dvanácti mužů. Musel uprchnout skryt pod kapucí přes zahradu růží Rosengarten. Chomáče květin však prozradily jeho pohyb a král Laurin byl dopaden. Proto na Rosengarten uvalil klatbu, podle které neměl už žádný člověk spatřit ve dne ani v noci krásu této rozkvetlé zahrady. Zapomněl však na přechod mezi dnem a nocí, kterým je západ slunce.

Dovolená na statku v Tiers: neustálý výhled na Rosengarten
Kdo by si chtěl prohlédnout kouzelnou zahradu, může se vydat nahoru po ferátě „Santnerpass“. Středně těžký výstup je vhodný jen pro zkušené alpinisty s lezeckou výbavou. Milovníci ferát mohou vyzkoušet v masivu Rosengarten i další trasy. Všichni si však v takových výstupech nelibují, proto v oblasti naleznete i jiné příležitosti k výletům po mnohem rovinatějších trasách – například lze vyrazit na panoramatickou turistickou stezku, která se pohodově kroutí až k úpatí masivu Rosengarten. A kdo dává přednost výhledům na Rosengarten před jeho dobýváním, tomu je možné doporučit túru z místa Weislahnbad na horu Tschafon. V půli trasy minete vodní hladinu malého jezírka Wuhnleger, která odráží v plné parádě masiv Rosengarten. Jedná se o oblíbený obrázek známý z pohlednic.

Také ti, kteří přijedou do apartmánu v Tiers v zimě, nebudou litovat. Za pár minut se z vesnice dostanou do lyžařské oblasti Carezza a ani střediska Latemar-Obereggen a Seiser Alm nejsou odtud nijak daleko. Kromě toho oblast nabízí mnoho příležitostí pro skialpinisty a na výlety na sněžnicích – nezřídka můžete cestou pozorovat ledolezce, kteří odvážně svádějí boj se zamrzlými vodopády.

Ani kultura nemůže chybět
Když dostanete namísto pohybu chuť na kulturu, nemusíte za ní cestovat až do Bolzana. V obci Tiers si například můžete prohlédnout kapli svatého Cypriána. Sakrální stavba byla postavena v pozdně románském slohu a v 16. století prošla přestavbou. Neméně zajímavé je návštěvnické centrum přírodního parku Rosengarten-Schlern „Steger Säge“ na začátku údolí Tschamintal. Tato stará pila je vzácným příkladem vodou poháněné benátské pily. Prošla pečlivou renovací a dnes je opět funkční. Obytná část mistra na pile představuje řemeslné tradice alpského prostoru. Vedle pily je místo, kde si návštěvníci mohou poslechnout informace o pile, další stanice představuje hlasy ptáků a nechybí ani výstavy k flóře, fauně a geologii přírodního parku.

Léto horalů
Léto v obci Tiers je zcela ve znamení kulinářských zážitků. Na mnoha akcích se servírují jihotyrolské speciality, všechny doprovází výhledy na Rosengarten. V červnu se koná „Bergler Harass“. Jedná se o piknik v místě Wuhnleger. Podávají se jídla ze zdejší vesnice. Harass je jihotyrolské označení pro bednu z tenkých prkýnek – a právě v takové bedýnce se na louku nad vesnicí přináší jídlo. Ani v červenci nechybí kulinářská akce, která přitahuje hosty ubytované v apartmánu v obci Tiers. Na akci Bergler Tafel se na horské pastvině Proa s výhledem na Rosengarten prostře dlouhatánský stůl. U něj si je pak možné užívat dobrá jídla a výhled na červeně-růžový Rosengarten. Posledním vrcholem je říjnové svádění krav do údolí. Nazdobené krávy scházejí z horské pastviny do údolí, velká slavnost tím uzavírá letní sezonu.

Proč strávit dovolenou v obci Tiers?
  • Ideální výchozí místo na túry u Rosengartenu
  • Blízké Bolzano, ale také Dolomity
  • Letní kulinářské akce