V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Dovolená na statku ve Villnöß: naproti nebesům

prohlédnout statky ▼
Dovolená na statku v Villnöss
Dovolená na statku v údolí bledých hor. Villnöß žil dříve téměř výhradně ze zemědělství. Dnes kromě toho sází na ekologický turismus.

Obec Villnöß ležící ve stejnojmenném údolí mezi Klausenem a Brixenem v údolí Eisacktal má okolo 2.600 obyvatel. Centrem Villnöß je obec St. Peter. Kromě toho k ní patří osady St. Magdalena, St. Valentin, St. Jakob, Teis i Nafen a také Coll. Část Teis leží nad začátkem údolí a připomíná soutěsku. Ráz zdejší krajiny určují terasy středně vysokých hor, na stráních se daří vinné révě a jedlým kaštanům. Údolí je plné idylických vesnic a pěkně udržovaných statků, kulisu jim vytvářejí šťavnaté louky a impozantní Dolomity. Symbolem Villnöß jsou výrazné vrcholy Geislerspitzen, které z větší části leží v oblasti přírodního parku Geisler.

Dovolená na statku ve Villnöß: perla Alp
Obec Villnöß ctí klimaticky zodpovědný turismus uprostřed jednoho ze sedmi přírodních parků Jižního Tyrolska. V roce 1978 založený přírodní park Puez-Geisler má rozlohu 10.722 hektarů, každý zásah do přírody tu podléhá přísným předpisům. Centrum přírodního parku v obci St. Magdalena informuje návštěvníky o parku, jeho druhové rozmanitosti i o geologii Dolomit. Koncept tohoto muzea umí vtáhnout do děje také děti, například v rámci zážitkových týdnů Dolomiti Ranger. Děti a rodiče pod odborným vedením hledají odpovědi na napínavé otázky okolo světa zvířat a rostlin vyskytujících se v Dolomitech. Villnöß se navíc připojil ke značce „Perlen der Alpen“ (Perly Alp) a v roce 2016 byl zvolen Sdružením pro dětská hřiště a odpočinek za nejvhodnější obec pro děti v celém Jižním Tyrolsku.

Kostely, kaple a koule z Teisu
Není důležité, kterou vesnici si vyberete pro vaši dovolenou na statku ve Villnöß, všechny procházky povedou na zajímavá místa, například k historickému vrchu Božího hrobu (Heilig-Grab-Hügel) v obci Teis. Hora Kalvarienberg není jen pěkným vyhlídkovým místem, má také důležitý církevní a historický význam. V blízkosti kaple Božího hrobu ze 17. století se nacházejí i hroby střelců a skalní bunkry z první světové války. Každý z mnoha historických kostelů a kaplí ve 24 kilometrů dlouhém údolí je kunsthistorickým klenotem. Oblíbený cíl fotografů představuje také pozdně gotický kostel svaté Magdalény s vrcholy Geislerspitzen na pozadí a kostel svatého Jana Nepomuckého v blízkosti historického sídla Ranuihof. Barokní kostelíček platí za oblíbené místo svatebních obřadů. Za návštěvu stojí také Muzeum minerálů v obci Teis, které ukazuje sbírku geodů a achátových mandlí. Tyto tak zvané koule z Teisu obsahují až sedm různých minerálů a jsou světově jedinečné.

Zážitkové údolí Villnöß
Odpočinek ve Villnöß prochází žaludkem. Stará se o to mnoho domácích produktů a jídel, které se vyrábějí a servírují na statcích ve Villnöß, na horských salaších a v hostincích. Známými jihotyrolskými lahůdkami, které nadchnou každého labužníka, jsou selský špek nebo knedlíky, ale také horské sýry, med či bílá vína. Zcela jedinečnou specialitou je maso z tak zvaných obrýlených ovcí. Toto nejstarší jihotyrolské plemeno ovcí je možné poznat podle černě orámovaných očí. Jídla z ceněného jehněčího masa je možné ochutnat také v rámci Týdnů ovcí Brillenschaf z Villnöß. Obzvlášť lahodné je maso šedého skotu Geisler, který je autochtonním kravským plemenem, jemuž ještě nedávno hrozilo vyhynutí.

Aktivně ve Villnöß
Nejen v klidu je síla, ale také ve výhledu. Pobyt v apartmánu ve Villnöß nabízí nejen jedinečné výhledy na hory masivů Geislergruppe a Peitlerkofelgruppe, ale také mnoho možností pro výlety a túry. Eldorádem pro pěší turisty jsou v létě horské pastviny Villnösser Almen a celý přírodní park Puez-Geisler. Kdo se chce pustit do větších výšek, může si nejdříve zatrénovat v lezeckých parcích Würzjoch a Zanseralm, poté si vyzkouší ferátu a nakonec zvolí některou z cest po kolmých stěnách Dolomit. Bezpečné lezení pro celou rodinu nabízí lanové centrum v obci St. Magdalena. Kdo má zájem, může objevovat údolí Villnößtal také na horském kole nebo v sedle elektrokola. Okružní stezky s informačními tabulemi, jakou představuje například trasa horských sedláků Bergbauernweg v obci St. Peter, stojí také za doporučení. Stejně jako vyjížďka na koni po širých loukách tohoto údolí. V zimě je Villnößtal oblíbený u skialpinistů, běžkařů a turistů se sněžnicemi. Lyžaři, kterým nezáleží na lámání rekordů v nalyžovaných kilometrech a v rychlosti, budou spokojení v rodinné lyžařské oblasti Filler ve Villnöß. Daleko to však není ani na Plose nad Brixenem, které je známou lyžařskou oblastí. O zábavu a o seznámení se s životem sedláků se starají tradiční slavnosti – například Jihotyrolská slavnost špeku, selský Bauernfestl v obci Teis nebo církevní svátek „in Berge“ zaměřený na hory. Koná se v obci St. Magdalena.

Proč strávit dovolenou ve Villnöß?
  • Ideální výchozí místo na pěší túry po přírodním parku Puez-Geisler
  • Mnoho kunsthistorických a přírodních výletních cílů
  • Člen značky „Perly Alp“

Apartmány a pokoji

Nalezeno pro vás: 31 Statky