V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.
WEB
Back Home
Dovolená na statku v Enneberg

Dovolená na statku v Enneberg - Pokoje k pronájmu nebo apartmány v Jižním Tyrolsku

prohlédnout statky ▼
Přímo v kolébce ladinské kultury: Během dovolené na statku v Ennebergu se můžete seznámit se stále živými starými zvyky a budete pozorovat napínavé hrátky přírody.

Enneberg, ladinsky Mareo, je jednou z pěti ladinských obcí údolí Val Gardena. Až na malé výjimky mají zdejší obyvatelé za mateřský jazyk ladinštinu. Obec Enneberg, které se přezdívá „brána do údolí Val Gardena“, zahrnuje také menší obce Enneberg Pfarre, St. Vigil, Welschellen a Zwischenwasser, které snad nemohou být navzájem odlišnější, než ve skutečnosti jsou. Zwischenwasser má jen asi 60 obyvatel a nachází se „mezi vodami“ – potok Vigiler Bach se tu vlévá do vodního toku Gader. Jedná se o vůbec první obec v údolí. Enneberg Pfarre je zcela spjata se zemědělstvím, mnoho zdejších statků je stejně starých jako centrum obce. Welschellen je typická horská vesnice nacházející se v prudkém svahu, všechny důležité budovy se tu soustředily v těsné blízkosti kostela. Opakem je vesnice St. Vigil, která je hlavním místem obce Enneberg a žije především z turismu. Svou rozlohou zaujímá Enneberg pozici největší obce údolí Val Gardena. Leží na okraji přírodního parku Fanes-Sennes-Prags.

Dovolená na statku v Ennebergu: Vyzkoušeli jste ladinská jídla?
Enneberg je označován za kolébku ladinské kultury. I když jsou Ladinové na cestách po světě, zůstávají v úzkém spojení se svým údolím a jeho zvyky. Už jen ladinský jazyk dává této kultuře něco jedinečného. Abyste poznali ladinské tradice, nemusíte nutně ladinštině rozumět. Výborně například chutná ladinská kuchyně, i když názvy jídel znějí cize. V případě „turtres“ je ještě možné odhadnout, že se jedná o typické taštičky tirtlen. U většiny ostatních specialit je však lepší si dopředu zjistit, o jaké jídlo se jedná. Mnohé pokrmy jsou známé jen mezi obyvateli ladinských obcí, v ostatních jihotyrolských kuchyních na ně nenarazíte. Stejně jako v jiných alpských údolích platí také ve Val Gardeně, že se zdejší kuchyně opírá o lokální produkty. V dřívějších dobách bylo zásobování tohoto místa problematické. V Dolomitech bylo možné sklízet jen to, co dala půda během krátkého vegetačního období po dlouhé zimě. Chleba se pekl pouze dvakrát ročně a poté se sušil, aby neplesnivěl. Čerstvé maso bylo spíše výjimkou. Prasata se porážela jednou za rok, většinou před Vánoci. Maso se nakládalo do soli, udilo a sušilo, aby špek a uzeniny vydržely několik měsíců nebo ještě déle.

Nuda v apartmánu v Ennebergu nehrozí
Horská pastvina Fanesalm nebo Sennesalm se hodí na pěší túry stejně jako na vyjížďky na horských kolech po známém okruhu Fanes-Sennes-Runde. Po celou dobu si budete užívat krásné výhledy na Dolomity. Návštěvnické centrum přírodního parku v obci St. Vigil se věnuje zdejší flóře a fauně. Horská obec v severní části údolí Val Gardena navazuje v místě St. Vigil přímo na lyžařskou oblast Kronplatz. Tato domovská hora Brunecku nabízí na straně obce St. Vigil také sjezdovky všech náročností. Je tu i jedna zcela výjimečná sjezdovka, která si však žádá odolná kolena: je jí „Erta“, což ladinsky znamená „strmá“. Patří mezi kvintet závodních sjezdovek „Black Five“ v lyžařské oblasti Kronplatz.

Tyrolská Johanka z Arku
St. Vigil spadající pod obec Enneberg je místem narození bojovnice za svobodu Kathariny Lanz. Tato žena později vešla do historie jako „dívka ze Spinges“. Narodila se ve St. Vigil a jako děvečka odešla do Spinges, které je součástí obce Mühlbach, aby se naučila německy. Na straně inntalských střelců bojovala v roce 1797 proti napoleonským vojskům. Vypráví se, že stála na hřbitovní zdi a nepřátele zaháněla vidlemi. Obyvatelka Ennebergu se po válkách vrátila domů a jen málo mluvila o tom, co zažila. Dnes ji připomíná socha na náměstí vesnice, další připomínku představuje vitráž farního kostela v obci Spinges. Přesně podle toho, co se povídalo, je v tomto případě zobrazena s vidlemi v rukou.

Proč strávit dovolenou v Ennebergu?

Apartmány a pokoji