V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.
WEB
Back Home
Dovolená na statku v Gais

Dovolená na statku v Gais - Pokoje k pronájmu nebo apartmány v Jižním Tyrolsku

prohlédnout statky ▼
Kultura, výprava do minulosti a mnoho volnočasových aktivit čekají na návštěvníky během dovolené na statku v obci Gais. V místě, kde končí údolí Pustertal a začíná údolí Tauferer Ahrntal.

Obec Gais tvoří pět vesnic: Uttenheim, Mühlbach, Tesselberg, Lanebach a v hlavní roli vystupující Gais. Leží v nadmořské výšce od 820 do 3.170 metrů.

Ve spojení s tradicemi - na dovolené na statku v obci Gais
Podle legendy pochází jméno obce od slova „Geiß“, tedy od kozy. Legenda vypráví o staré ženě, která hledala svou kozu a došla až na horu. Odtud viděla, jak její vesnici zavalila padající suť. Koza jí vlastně zachránila život. Podle jiných legend pochází název vesnice z doby, kdy řádil mor. Nákaza zabila všechny obyvatele vesnice, zůstal jen jeden muž a jeho koza. Mužově domu se tehdy říkalo Gaiser, a proto dostala stejný název i celá vesnice. Statek Gaiser tu opravdu ještě před několika desítkami let stál. Obec je stejně jako v minulosti úzce spojena s chovem dobytka. Mnoho sedláků se věnuje i pěstování bobulovitého ovoce a zeleniny. Rozsáhlá náplava sutě Gaisinger Murkegel zde dala základ úrodné půdě. Staré a nové statky tu stojí po boku hostinců, kde se věnují selskému životu s jeho tradiční kuchyní a starými zvyky.

Malý, menší, Lanebach
Mühlbach, Tesselberg a Lanebach mají dohromady jen 200 obyvatel. Jsou to horské vesnice jako z obrázku – pokud někde můžete zažít pocit, jako by se zastavil čas, tak právě tady. Mlýny u potoka ve vesničce Mühlbach klapají v neměnném rytmu a také v obci Tesselberg je spěch neznámým pojmem. Nejmenší obec je dokonce tak malá, že se jí nedá ani říkat vesnice: Lanebach tvoří skupinka statků stojících ve stráni s méně než 20 obyvateli. Krajina je tu tak strmá, že místní z legrace říkají: I slepice tu potřebují lezecké mačky, aby se nezřítily dolů. Osada měla až do 80. let minulého století vlastní školu, nacházela se v nadmořské výšce okolo 1.500 metrů. Jedná se o jedinou dochovanou a původně vybavenou horskou školu Jižního Tyrolska, která je památkově chráněná a lze si ji prohlédnout.

Výprava do minulosti
Kdo se vydá v obci Gais za kulturou, dozví se leccos o Oswaldu von Wolkensteinovi, setká se s odkazem básníka jménem Ezra Pound, prohlédne si sochy uměleckých bratrů Heinricha a Franze Bacherových i objekty současných jihotyrolských umělců, kteří se snaží reflektovat život a dílo Ezry Poundse. Ve vesnici Gais, která je hlavním místem celé stejnojmenné obce, stojí jeden z nejstarších venkovských kostelů v Tyrolsku. Hrad Neuhaus nad obcí Gais a zříceniny hradů Uttenheimer Schlössls a Kehlburg přenesou návštěvníky do středověku. Každý z hradů vypráví svou vlastní historii dávno zašlých časů. Hrad Kehlburg tu měl stát už asi od roku 1100 a byl ve vlastnictví knížat a biskupů, za sebou má několik krásných století. Jak se na něm asi dříve žilo, naznačují vegetací zarostlé zdi a několik zachovaných fresek v jeho kapli.

Z apartmánu v obci Gais rovnou za dobrodružstvím
Vesnice se nachází přímo v přírodním parku Rieserferner-Ahrn. Dovolená v obci Gais je ve znamení nekonečných pěších túr po masivu Rieserfernergruppe nebo výletů do Zillertalských Alp. Kdo si netroufá na delší výlet, ale přesto má chuť k pohybu, může objevovat na kole nebo pěšky biotop Ahrauen. Po obou stranách lemuje cyklostezku ve směru do údolí Ahrntal malý les, který dříve pokrýval celou oblast. Jak daleko se vydá, to si určí každý sám: Po polích s výhledem na hrad Neuhaus se lze dostat do obce Uttenheim a dále až do Sand in Taufers. Když se vydáte na jih, přiblížíte se údolní kotlině města Bruneck. Osvěžit po dovolenkovém dni se je od května do září možné skokem do přírodního koupaliště „Baggerlacke“ v centru vesnice Gais. Také v zimě nabízí dovolená na statku v obci Gais nejrůznější zážitky. Uprostřed vesnice Gais se v mrazivých měsících nachází ledová plocha, na které si je možné zabruslit a všude kolem lze sáňkovat, například v místě „Mühlbacher Talile“. Z apartmánu v obci Gais se je možné rychle dostat také do lyžařské oblasti Kronplatz nebo směrem dovnitř do údolí vede cesta k lyžařským centrům Speikboden a Klausberg.

Proč strávit dovolenou v obci Gais?

Apartmány a pokoji