V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.
WEB
Back Home
Dovolená na statku v Leifers

Dovolená na statku v Leifers - Pokoje k pronájmu nebo apartmány v Jižním Tyrolsku

prohlédnout statky ▼
Dovolená na statku v Leifers znamená prázdniny v nejmladším městě Jižního Tyrolska. Jeho nabídku však nelze označit za mladou či nevyzrálou.

Až od roku 1985 se může Leifers označovat za město. Leží jižně od Bolzana a za získání titulu město vděčí právě své poloze v bezprostřední blízkosti hlavního města provincie. V předchozích desetiletích se tisíce italsky mluvících Jihotyrolanů, kteří chtěli v Bolzanu pracovat, přestěhovalo do Leifers, až vesnice vyrostla do velikosti malého města. Z tohoto důvodu patří Leifers k nemnoha obcím Jižního Tyrolska, kde má převahu italské obyvatelstvo.

Dovolená na statku v Leifers: Che schian!
Italové tu tvoří největší jazykovou skupinu, což ovlivnilo jihotyrolský dialekt města Leifers. „Che schian!“ neboli německy „Wie schön!“ (Jak pěkné!) je jedním z mnoha výrazů, které ukazují, že se tu promíchala němčina s italštinou. Avšak už předtím, než Leifers vyrostl do velikosti města, platila tato obec za místo setkávání různých kultur – i když se ne vždy jednalo o poklidná setkání. Okolo roku 600 se tu měla odehrát bitva mezi dvěma germánskými kmeny, Bavory a Langobardy, obě skupiny si nárokovaly zdejší území. Toto krátké mezidobí však nemělo velký vliv na vývoj obce. Velikému významu se Leifers těšilo až na začátku 15. století, v době rozkvětu obchodu se dřevem. Dřevo se získávalo z okolních lesů, kmeny se spojily na vory a po nedaleké řece Etsch zamířily na jih. Dnes si však stromy užívají zasloužený klid a turisté nahradili dřevorubce.

Znaku na dosah
K Leifers patří kromě městky působících čtvrtí Steinmannwald a St. Jakob také ještě horská osada Seit, kde se nachází většina statků. Po vydatné selské snídani z produktů ze statku je možné z osady Seit vyrážet rovnou na krásné túry. Cílem může být kaple Peterköfele. Trůní nad městem Leifers a je také hlavním motivem městského znaku. Je odtud pěkný výhled na Leifers a na údolí Etschtal. Další dvě oblíbené pěší túry představují náhorní stezka Leiferer Höhenweg a trasa vedoucí k poutnímu místu Maria Weißenstein. Náhorní stezka začíná v centru města Leiferer a pokračuje přes křovím zarostlé stráně a skalní pasáže až do divokého údolí Brantental a poté zpět do Leifers. Rovněž v centru začíná poutní stezka k nejznámějšímu jihotyrolskému poutnímu Maria Weißenstein. I v tomto případě je důležitá dobrá kondice. Kdo dává přednost sportovní náplni v sedle kola, nepřijde o svou zábavu ani v Leifers. Můžete se vydat po cyklostezce podél řeky Etsch, cesta vede kolem ovocných sadů a vinohradů až k jezeru Gardasee. Kromě toho nabízí turistický spolek obce doprovázené vyjížďky na silničních i horských kolech. A když se po dni stráveném v sedle kola nebo na pěší túře ozve hlad, je nejlepší vybírat z nabídky domácí kuchyně.

Vypěstováno, uvařeno, s chutí snědeno
Apartmán v Leifers má tu výhodu, že tu umí velmi dobře vypěstovat suroviny a ty pak chutně uvaří. Kulinářské schopnosti místních si užijete přímo na místě, ale dokonce si je z dovolené odvezete i domů. V květnu předvádí zájemcům pekařský mistr z Leifers, jak se správně připravuje pravý jihotyrolský štrúdl. Kromě toho se lze dozvědět na akci „Od květu až k medu“ a na semináři zaměřeném na byliny od včelaře a bylinkářky vše o jejich použití v kuchyni i o jejich léčebných účincích. Kulinářským a kulturním zážitkem jsou trhy v městě Leifers. Na konci května se koná téměř kilometr dlouhý jarmark, který nabízí vedle jídla a pití také mnoho dalšího: od oblečení přes hračky a hrnce až po výrobky z okolních statků. Velmi tradiční jsou také vánoční trhy, které se v Leifers konají v listopadu a prosinci.

Proč strávit dovolenou v Leifers?

Apartmány a pokoji