V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.
Home
Život na statku
Tradice a zvyky
Masopustní zvyky v Jižním Tyrolsku

Masopustní zvyky v Jižním Tyrolsku

Masopust v Jižním Tyrolsku

Masopustní zvyky v Jižním Tyrolsku
Stejně jako lidé z Jižního Tyrolska tak i jejich slavnosti mají zvláštní šarm. V době karnevalového veselí tu mohou návštěvníci zažít zvláštní tradice a zvyky. Hosté na statku jsou blízko veškerému bláznění, protože masopust je hodně živý především na venkově.

Tak lze například uvidět „Zusslrennen“ v Prad am Stilfserjoch, kde ve čtvrtek před Popeleční středou - „Unsinniger Donnerstag“ bíle oblečené postavy „Zussln“ s velkými zvonci na břichu odhánějí zimní démony.

Vyvrcholením „masopustu“ ve Welschnofenu je průvod na masopustní úterý v 15.03 h. Jeho hlavním aktérem je obrovská, démonická postava „Schnappviechern“. Průvod „Egetmannumzug“ se zase koná ve městě Tramin, který je nejpodivnějším masopustním zvykem v Jižním Tyrolsku. Průvod se koná vždy v lichý rok, hlavní figuru představuje „Egetmann Hansel“ na svém svatebním kočáru. Jsou tu i další prapodivné postavy: Divoký muž „Wilde Mann“ s maskou připomínající zajíce a v břečťanovém obleku, který symbolizuje nezkrotnou přírodu nebo bílý medvěd, který soupeří se zeleným medvědem jako zima s jarem.

Na Popeleční středu je masopust u konce, ale zima ještě neskončila. Při akci zvané „Scheibenschlagen“ v obci Mals ve Vinschgau je zima vyháněná v neděli „Funkensonntag“, kdy jsou odpalovány do krajiny rozžhavené kousky dřeva.