V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Výroba špeku

Šenky na statcích se zásobují špekem a uzeninami

Selský špek z Jižního Tyrolska
Pozdní podzim je od nepaměti časem, kdy se sedláci připravují na nadcházející zimu. Je to čas zabíjaček, opatřování zásob uzenin a špeku.

Dodnes platí, že „zabíjačka“ je malým svátkem, na kterém se podílí celá rodina ze statku.

Jihotyrolané nejčastěji konzervují maso výrobou špeku z nabytého vepřového masa. Obě půlky prasete se nejdříve naloží do soli a ochutí různým kořením. Poté se maso udí. Každý špek nakonec chutná jinak, protože každý sedlák ho připravuje trochu jiným způsobem.

Hlavním principem je „málo kouře, ale hodně horského vzduchu“ . Také při výběru paliva pro správný kouř jsou sedláci zajedno: Kranewittnstaudn (větve jalovce) propůjčí špeku nejlepší chuť. Poslední fází je zrání špeku.

Aby byl kvalitní, musí zrát nejméně 6 až 8 měsíců na vhodném místě, nejlépe ve sklepě, kde nehrozí výkyvy teplot a jiné nevhodné vlivy.

Některé šenky se značkou „Roter Hahn“ dodržují tento tradiční způsob výroby špeku dodnes a nabídnou vám svůj vlastní špek vyrobený podle zavedeného postupu. Využijte proto příležitost ochutnat nezapomenutelný selský špek.

> Šenky na statcích