V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Pohybové hry

Kráva bučí

Kráva není fialová
Věk: od 3 let
Minimální počet hráčů: 5

Tuto veselou hru je možné hrát doma i venku.
Vedoucí hry pošeptá každému dítěti jméno jednoho zvířete. Zároveň dá - podle velikosti skupiny - vždy dvěma nebo třem hráčům stejné jméno, které děti nesmí prozradit.
Na znamení vedoucího hry se děti začnou pohybovat křížem krážem místností nebo zahrady. Při tom vydávají zvuky svého zvířete a hledají spoluhráče předvádějící stejné zvíře. Když se to dětem povede, chytnou se za ruce a hledají dál. Hra trvá tak dlouho, až se všechna stejná zvířata navzájem najdou a nikdo nezůstane sám. Hra se stává těžší, když děti hrají se zavřenýma nebo zakrytýma očima.

Skákání v pytlích

Skákání v pytlích: pohybová hra v přírodě
Věk: od 5 let
Hráči: nejméně 2
Materiál: plastové nebo jutové pytle

Každý hráč si vleze do jednoho pytle, který si přetáhne až k bokům, pevně drží jeho okraje. Postaví se vedle sebe na start a vyrazí na trať po odstartování.
Cíl: Kdo jako první zdolá zvolenou trať v délce od 10 do 20 metrů a nevypadne, vyhrává.

Chyť a vysvoboď

Chyť a vysvoboď
Věk: od 4 let
Hráčů: čím více, tím je hra napínavější

Dospělý nebo některé z dětí chytá ostatní. Koho plácne, musí se posadit na zem. Jiné dítě může sedícího vysvobodit tím, že se ho dotkne a zavolá, že je „volný“ . Hra se stává napínavou, když už několik dětí sedí na zemi a zbývá jen pár těch, kteří je mohou vysvobodit. Když chytající dopadne všechny, hra končí.

Kdo se bojí černého muže?

Černý muž
Věk: 4-12 let
Nejmenší počet hráčů: 4

Hráč představující „černého muže“ stojí na jedné straně hracího pole, skupina ostatních na druhé straně. „Černý muž“ položí otázku: „Kdo se bojí „černého muže?“ Skupina odpovídá: „Nikdo!“ „Černý muž“ na to odpovídá: „Ale kdo se začne bát?“ Skupin odpovídá: „Tak utíkejme pryč!“ Celá skupina se rozběhne, všichni jak jen mohou, na druhu stranu. „Černý muž“ běží opačným směrem a snaží se chytat hráče, kteří mu pak budou pomáhat.
Hra se opakuje pořád dokola, až zbude poslední hráč. Ten se stane novým „černým mužem“.

Vodní hra - Co je to?

Vodní hry
Věk: Děti, které umí plavat
Hru lze hrát ve velkém nafukovacím bazénku, na koupališti nebo u jezera.

Každé dítě si vymyslí jedno zvíře, které všichni ostatní znají. Každý musí postupně předvést své zvíře ve vodě. Ostatní hádají, co je to za zvíře.

Příklady:
Kroutí se jako had
Skáče jako žába
Pádluje jako kachna
Batolí se jako tučňák
Koupe se jako slon a stříká z chobotu
Cválá jako kůň
Čáp dělá dlouhé kroky okolo vody