X Cookies allow us to provide our services. By using our services, you agree that we may use cookies. Click here for further information.

Pohybové hry

Kráva bučí

Kráva není fialová
Věk: od 3 let
Minimální počet hráčů: 5

Tuto veselou hru je možné hrát doma i venku.
Vedoucí hry pošeptá každému dítěti jméno jednoho zvířete. Zároveň dá - podle velikosti skupiny - vždy dvěma nebo třem hráčům stejné jméno, které děti nesmí prozradit.
Na znamení vedoucího hry se děti začnou pohybovat křížem krážem místností nebo zahrady. Při tom vydávají zvuky svého zvířete a hledají spoluhráče předvádějící stejné zvíře. Když se to dětem povede, chytnou se za ruce a hledají dál. Hra trvá tak dlouho, až se všechna stejná zvířata navzájem najdou a nikdo nezůstane sám. Hra se stává těžší, když děti hrají se zavřenýma nebo zakrytýma očima.

Skákání v pytlích

Skákání v pytlích: pohybová hra v přírodě
Věk: od 5 let
Hráči: nejméně 2
Materiál: plastové nebo jutové pytle

Každý hráč si vleze do jednoho pytle, který si přetáhne až k bokům, pevně drží jeho okraje. Postaví se vedle sebe na start a vyrazí na trať po odstartování.
Cíl: Kdo jako první zdolá zvolenou trať v délce od 10 do 20 metrů a nevypadne, vyhrává.

Chyť a vysvoboď

Chyť a vysvoboď
Věk: od 4 let
Hráčů: čím více, tím je hra napínavější

Dospělý nebo některé z dětí chytá ostatní. Koho plácne, musí se posadit na zem. Jiné dítě může sedícího vysvobodit tím, že se ho dotkne a zavolá, že je „volný“ . Hra se stává napínavou, když už několik dětí sedí na zemi a zbývá jen pár těch, kteří je mohou vysvobodit. Když chytající dopadne všechny, hra končí.

Kdo se bojí černého muže?

Černý muž
Věk: 4-12 let
Nejmenší počet hráčů: 4

Hráč představující „černého muže“ stojí na jedné straně hracího pole, skupina ostatních na druhé straně. „Černý muž“ položí otázku: „Kdo se bojí „černého muže?“ Skupina odpovídá: „Nikdo!“ „Černý muž“ na to odpovídá: „Ale kdo se začne bát?“ Skupin odpovídá: „Tak utíkejme pryč!“ Celá skupina se rozběhne, všichni jak jen mohou, na druhu stranu. „Černý muž“ běží opačným směrem a snaží se chytat hráče, kteří mu pak budou pomáhat.
Hra se opakuje pořád dokola, až zbude poslední hráč. Ten se stane novým „černým mužem“.

Vodní hra - Co je to?

Vodní hry
Věk: Děti, které umí plavat
Hru lze hrát ve velkém nafukovacím bazénku, na koupališti nebo u jezera.

Každé dítě si vymyslí jedno zvíře, které všichni ostatní znají. Každý musí postupně předvést své zvíře ve vodě. Ostatní hádají, co je to za zvíře.

Příklady:
Kroutí se jako had
Skáče jako žába
Pádluje jako kachna
Batolí se jako tučňák
Koupe se jako slon a stříká z chobotu
Cválá jako kůň
Čáp dělá dlouhé kroky okolo vody