V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.
Home
Šenky
Sezonní kuchyně ze statku
Törggelen v Jižním Tyrolsku

Törggelen v Jižním Tyrolsku

Törggelen na statku - když to v Jižním Tyrolsku obzvlášť dobře chutná

Törggelen v šenku - Jižní Tyrolsko
Lesy, ovocné sady a vinohrady v údolích se předhánějí ve své pestrosti barev, o něco výše slunce zahaluje modřínové lesy a skály zlatým světlem. Krásnější místo na turistiku než Jižní Tyrolsko na podzim byste asi nenašli. A nejlepší na tom je: Užívat si a být zároveň aktivní je na této sluncem prohřáté jižní straně Alp možné až do listopadu. Mnohé statky se značkou Roter Hahn nabízejí návštěvníkům nejkrásnější vyhlídková místa pro podzimní divadlo.

Törggelen - Tak chutná podzim
Podzim je hlavní sezonou pro šenky typu „Buschenschank“, jak se říká selským hostincům. Během "Törggelen" se podává mladé víno spolu s jihotyrolskými specialitami ze statku. Pro mnohé místní i přespolní je to největší událost roku. 20 jedinečných podniků doporučuje Roter Hahn v brožuře "Fajnšmekr ze statku" a online pod odkazem Selské šenky.

Turistický tip na Törggelen:
Zářící žluť starých kaštanů v podzimním hávu vytváří romantický doprovod na stezce „Ketschnweg“ (Kaštanová stezka) vedoucí z obce Vahrn u Brixenu až k hradu Runkelstein před brány Bolzana: 60 kilometrů pro požitkáře, s mnoha selskými šenky podél turistické trasy.

Jihotyrolský podzim si je však možné také vzít s sebou domů. Mnoho statků produkujte chutné marmelády, šťávy, čaje, sušené ovoce a sýry. Kvalitní produkty ze statku se prodávají přímo na statcích, na trzích a ve vybraných obchodech.

Historie Törggelen
Po námaze spojené s podzimní sklizní pozval sedlák své pomocníky na malou hostinu, na tak zvanou „Auraumer“. Ve vinařských oblastech se konala většinou ve sklepě, kde stál vinařský lis („Torggl“). Proto se jí říká „Törggelen“.
 
Čas Törggelen trvá od konce září do konce listopadu. Jedinečnou událostí je "Törggelen am Ursprung" (Počátky Törggelen). Jedná se o oficiální začátek sezony Törggelen.