V souvislosti se směrnicí 2009/136/EU vám sdělujeme, že tyto internetové stránky používá vlastní cookies a cookies třetích stran, aby fungovala efektivně navigace a bylo možné bezproblémově využívat funkcionality.

Dovolená na statku na Kronplatz: to nejlepší z východní části Jižního Tyrolska

Dovolená na statku v Okolo Kronplatzu
Dovolená na statku v oblasti Kronplatz je velmi akční, oddechová a plná pustertalské pohostinnosti.

Město, venkov, řeky. A také jezera a hory. Dovolené na statku v prázdninovém regionu Kronplatz nic neschází. Nakupovat můžete v Brunecku nebo Innichenu, na běžky vyrazíte v místech Gsies či Rasen-Antholz, na turistiku, lezení nebo rafting je nejlepší údolí Tauferer Ahrntal. A také do muzeí je to z apartmánu v okolí Kronplatzu malý kousek. Kdo dostal strach, že je tu moc rušno, mýlí se. I v tomto eldorádu si každý najde své klidné místečko. Právě na statcích panuje klid a jejich apartmány jsou výborným výchozím místem k prozkoumávání oblasti okolo domovské hory města Brunecku. Tradice se tu prolínají s městským životem a přírodou. Ne náhodou se údolí Pustertal honosí přezdívkou „Zelené údolí“.

Dovolená na statku v okolí Kronplatzu, na „střeše světa“
Se svými 2.275 metry nadmořské výšky není Kronplatz nejvyšší horou údolí Pustertal, okolní obce jsou však na něj po celý rok velmi pyšné. V létě se hodí k pěší turistice a v zimě se promění v nekonečné kilometry skvěle připravených sjezdovek vedoucích dolů do údolí. Nechybí dostatek slunce a za jasných dnů i výhled až na vrchol Ortler. Pustertal se svými bočními údolími Tauferer Ahrntal, Gsieser Tal, Antholzer Tal a Gadertal (Val Gardena) je velmi příjemným a rozlehlým místem. Na náhorní horské planině leží obce Bruneck, Enneberg, Percha a Olang. Jméno Kronplatz pochází z pověsti o hrdinné Dolasille, dceři dolomitského krále bájného národa Fanů. Kronplatz měl být totiž horou, na které byla princezna korunována. Za návštěvu stojí zvon míru Concordia 2000, který se nachází na samotném vrcholu Kronplatzu. Je zasvěcen svatému Bernardovi, který je ochráncem horolezců a lyžařů. Na zvonu je nápis „Donet deus populis pacem“ – „Bože, daruj lidu mír". Zvon nezvoní jen každý den v poledne, ale také vždy, když některý ze států zruší trest smrti anebo když někde skončí válečné boje. Velkou novinkou na Kronplatzu je zajímavá stavba muzea Messner Mountain Museum Corones, kterou navrhla architektka Zaha Hadid.

Kdo se chce vyhnout davům …
… měl by se raději ubytovat v menších vesnicích. Tady udává rytmus tradiční selský život. Své tradice si drží každá vesnice a každé boční údolí Pustertalu má své vlastní speciality. K objevování toho budete mít během dovolené na statku v okolí Kronplatzu více než dost. Ráz zdejší krajiny utvářejí statky stojící v malých osadách uprostřed rozlehlých zelených ploch, pasoucí se krávy a obdělávaná políčka. Dodnes se tu lidé po večerech rádi setkávají ve světnicích starých i nových statků, aby společně poseděli, popovídali si a někdy i zpívají a tancují.

Posvícení pro každou vesnici
Žádný z obyvatel vesnice, a platí to také pro návštěvníky z okolí, nezmešká tradiční posvícení. Tento den kostela neboli „Kirschta“ je spjatý s dnem vysvěcení kostela případně se svatým ochráncem, kterému je svatostánek zasvěcený. Když se mezi květnem a zářím objeví ve vesnici vztyčený ozdobený kmen stromu, kterému tu říkají „Kirschtamichl“, je to signál pro setkání obyvatel vesnice i sousedních obcí. Michl je panenka ze slámy, která trůní na špici dlouhého kmene stromu. Už jen stavění stromu je veselou akcí, která naláká mnoho přihlížejících. Čím je strom vyšší, tím pyšnější může vesnice na své dílo být. Michl si žádá neustálé hlídání, aby jej neukradli mládenci ze sousedních vesnic. Tato tradice se na většině míst drží i dnes.

Brambory z Pustertalu
Jih Jižního Tyrolska má svá vína, Pustertal je pyšný na vlastní brambory. Ve srovnání s jinými částmi Jižního Tyrolska tu panuje o něco drsnější podnebí, které nabízí ideální podmínky pro pěstování brambor. Neboli „Puschtra Erdepfl“, jak tady svým bramborům říkají. Během dovolené na statku v okolí hory Kronplatz budete v létě pozorovat rozlehlá pole s bíle nebo růžově kvetoucími nízkými keříky, brambory v různé podobě jsou také po celý rok na jídelním lístku každé dobré restaurace. V nabídce nechybí bramboračka, bramborové pyré, placky či bramborový guláš. Obyvatelé Pustertalu pořádají dokonce bramborové slavnosti. Akce nese název „Puschtra Erdepflwochn“ (Týdny brambor v Pustertalu), koná se v září a všechny zúčastněné hostince servírují pokrmy z brambor. Připravují se podle starých receptů, ale i v moderním provedení. Kuchyně údolí Pustertal je však mnohem rozmanitější, než by se mohlo zdát. Připravují se tu placičky Tirtlan, stlačené knedlíky nebo koblížky Niggilan, taštičky Kniekiechlan či Strauben a mnohé další typické pokrmy z Pustertalu. Podávají je ve starých šencích, ale také na různých slavnostech a při příležitosti tradičního vaření v ulicích po celém regionu – už jen kvůli tomu se dovolená na Kronplatzu vyplatí.

Proč strávit dovolenou na Kronplatzu?
  • Lyžování a turistika na Kronplatzu s panoramatickými výhledy
  • Kuchyně údolí Pustertal
  • Pro milovníky umění a kultury

Prázdninové cíle

Dovolená na statku v Bruneck

Dovolená na statku v Bruneck

Na dovolené na statku v Brunecku budete ubytovaní v Pustertalu či v jeho bočních údolích. V centru údolí Pustertal se setkávají sport, kultura i tradice s modernou, což z Brunecku dělá ideální místo pro vaši dovolenou.
Detail
Dovolená na statku v Enneberg

Dovolená na statku v Enneberg

Přímo v kolébce ladinské kultury: Během dovolené na statku v Ennebergu se můžete seznámit se stále živými starými zvyky a budete pozorovat napínavé hrátky přírody.
Detail
Dovolená na statku v Gais

Dovolená na statku v Gais

Kultura, výprava do minulosti a mnoho volnočasových aktivit čekají na návštěvníky během dovolené na statku v obci Gais. V místě, kde končí údolí Pustertal a začíná údolí Tauferer Ahrntal.
Detail
Dovolená na statku v údolí Gsieser Tal

Dovolená na statku v údolí Gsieser Tal

Panenská příroda mezi výběžky masivu Rieserfernergruppe a Defereggerskými Alpami je zárukou odpočinkové dovolené na statku v údolí Gsieser Tal.
Detail
Dovolená na statku v Kiens

Dovolená na statku v Kiens

Uprostřed údolí Pustertal můžete strávit dovolenou na statku v obci Kiens, se všemi jejími lahůdkami a pamětihodnostmi.
Detail
Dovolená na statku v Olang

Dovolená na statku v Olang

Olang má mnoho tváří. Dovolená na statku v Olangu je ve znamení pohybu, ale také kultury a zážitků.
Detail
Dovolená na statku v Percha

Dovolená na statku v Percha

Cinkání kravských zvonců je nejlepším soundtrackem z dovolené na statku v obci Percha. Každý tu nalezne vše, co očekává od perfektní dovolené – klid i procházky, pohodové výlety na kole po cyklostezce Pustertaler Radweg a lyžování na Kronplatzu.
Detail
Dovolená na statku v Pfalzen

Dovolená na statku v Pfalzen

Z každodenní shonu uniknete na dovolené na statku v obci Pfalzen - díky příjemným túrám a klidným místečkům.
Detail
Dovolená na statku v Rasen-Antholz

Dovolená na statku v Rasen-Antholz

Zajímavá kombinace: Kdo tráví dovolenou na statku v místě Rasen-Antholz, ocitne se v biatlonové Mekce Evropy, kde však nezapomínají ani na tradice a staré zvyky.
Detail
Dovolená na statku v St. Lorenzen

Dovolená na statku v St. Lorenzen

Během dovolené na statku v obci St. Lorenzen můžete pohodlně objevovat celá údolí Pustertal a Val Gardena, navíc se vydáte na dvojí cestu do minulosti.
Detail
Dovolená na statku v St. Martin in Thurn

Dovolená na statku v St. Martin in Thurn

Dovolenou na statku v obci St. Martin in Thurn strávíte přímo v přírodní parku Puez-Geisler, ocitnete se na místě vhodném k odpočinku a rozmanité zábavě.
Detail
Dovolená na statku v Terenten

Dovolená na statku v Terenten

Dovolená na statku ve sluncem zalité vesnici: Terenten leží na náhorní planině údolí Pustertal a patří k němu nejvíce slunečných hodin v Jižním Tyrolsku.
Detail
Dovolená na statku v Welsberg-Taisten

Dovolená na statku v Welsberg-Taisten

Kdo touží po odpočinku, bude navýsost spokojený na dovolené na statku v obci Welsberg-Taisten.
Detail